Trwa ładowanie...

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Avatar placeholder
08.01.2020 17:47
Przyczyny nadmiernego wypadania włosów
Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Wypadanie włosów to bardzo poważny problem, który dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Bardzo często prowadzi do łysienia i całkowitej utraty owłosienia na głowie. Przyczyny nadmiernego wypadania włosów są bardzo zróżnicowane, poczynając od czynników mechanicznych, poprzez choroby i przyjmowane leki, aż po niewłaściwą pielęgnację.

Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn i kobiet są także bardzo często związane z zaburzeniami hormonalnymi pojawiającymi się po 40. roku życia. Zobacz, co powoduje wypadanie włosów?

spis treści
10 produktów do włosów, których nie powinnaś nigdy używać
10 produktów do włosów, których nie powinnaś nigdy używać [10 zdjęć]

Na wygląd i kondycję włosów niekorzystny wpływ ma wiele różnych czynników, takich jak promieniowanie

zobacz galerię
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

1. Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny łysienia są różne i często nie zależą od wieku. Czasem jest to tylko niewielka utrata włosów, która ustępuje po zastosowaniu odpowiedniego leczenia, innym razem trwałe wyłysienie, wymagające specjalistycznych zabiegów. Ogólne przyczyny wypadania włosów można podzielić na następujące kategorie:

  • czynniki mechaniczne – wypadanie włosów związane jest zazwyczaj ze zbyt częstym i intensywnym czesaniem lub ściskaniem włosów w tzw. koński ogon; ten rodzaj łysienia dotyczy przeważnie pań, które nieumiejętnie pielęgnują swoje włosy;
  • czynniki toksyczne – całkowita utrata włosów jest związana z zatruciem metalami ciężkimi (rtęcią, talem, arsenem) i następuje ok. 14 dni po zażyciu trucizny; włosy zaczynają odrastać choremu po upływie 3-4 miesięcy od zatrucia;
  • choroby – wypadanie włosów następuje zarówno w przypadku chorób ogólnoustrojowych (toczeń rumieniowaty, nadczynność i niedoczynność tarczycy), jak i chorób skóry lub skóry głowy – szczególnie grzybicy; leczenie łysienia w przypadku pierwszej grupy chorób polega na leczeniu schorzenia podstawowego; w przypadku drugiej grupy schorzeń – jeśli jest to grzybica – podania preparatów przeciwgrzybiczych;
  • przyjmowanie leków - włosy wypadają po przyjmowaniu leków cytostatycznych i immunopresyjnych (stosuje się je w terapiach nowotworowych bądź dermatologicznych) oraz środków antykoncepcyjnych; odrost włosów w tym przypadku nie zawsze jest związany z odstawieniem leku.

2. Przyczyny wypadania włosów u kobiet

Wymienione powyżej przyczyny utraty włosów – choroby, leki, toksyny – są charakterystyczne dla obu płci. Należy jednak podkreślić, że niektóre przyczyny wypadania włosów są są zależne od płci. Związek łysienie a płeć wynika bowiem ze zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmach kobiet i mężczyzn. W przypadku kobiet jest to łysienie androgenowe damskie i łysienie rozlane. Jeśli chodzi o łysienie androgenowe to w przypadku kobiet jest ono związane z podwyższonym poziomem androgenów (hiperandrogenizm) i czynnikami genetycznymi. Ten rodzaj łysienia u kobiet powoduje utratę włosów na szczycie głowy i kącikach czoła. Często towarzyszy mu przetłuszczanie włosów u nasady. Jeśli chodzi o łysienie rozlane, jego przyczyną są najczęściej stany chorobowe charakterystyczne dla kobiet: niedobór żelaza, zaburzenia hormonalne, nerwice. U kobiet z predyspozycjami genetycznymi łysienie rozlane może nasilić się przy częstym stosowaniu farb, lakierów i szamponów do włosów.

U kobiet może także wystąpić łysienie związane z ciążą i porodem. Nagły spadek estrogenów po porodzie powoduje utratę włosów między 11. a 16. tygodniem od urodzenia dziecka. Na szczęście włosy odrastają samodzielnie. Ta utrata włosów nie wymaga leczenia.

3. Dlaczego łysieję?

Każda przyczyna łysienia powinna być zdiagnozowana, bo tylko wówczas możliwe jest skuteczne leczenie tej wstydliwej dla wielu osób dolegliwości. Podobnie jest także w przypadku mężczyzn. Łysienie u mężczyzn pojawia się zazwyczaj po 40. roku życia i dotyczy aż 50% mężczyzn rasy białej. Jedną z przyczyn wypadania włosów u mężczyzn jest osłabienie mieszków włoskowych, które powoduje także zmniejszenie pigmentacji włosów. Jednakże w większości przypadków wypadanie włosów u mężczyzn jest związane ze zbyt wysokim poziomem testosteronu - łysienie androgenowe. Powoduje one wypadanie włosów w kącikach czoła i na szczycie głowy. Jednocześnie włosy rosną nadmiernie w innych miejscach ciała, takich jak: nos, uszy, plecy. Warto też wspomnieć, że w przypadku mężczyzn za wypadanie włosów odpowiadają czynniki genetyczne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze