Pulmonolog ostrzega. Wirus jest odporny na 90 proc. znanych leków.
Ludzie na całym świecie zaniepokojeni gwałtownym wzrostem zachorowań na choroby układu oddechowego w Chinach i Europie. Ekspert Ioannis Tsanakas z Uniwersytetu Tesalii w Grecji alarmuje, że wirus odpowiadający za problemy z układem oddechowym wykazuje odporność na 90 proc. znanych leków.
1. Niebezpieczny wirus rozprzestrzenia się w Chinach i Europie
Chiny zmagają się z gwałtownym wzrostem liczby chorób układu oddechowego, w tym zapalenia płuc u dzieci. Emerytowany profesor pulmonologii dziecięcej Ioannis Tsanakas z Uniwersytetu Tesalii w Grecji wyraził zaniepokojenie i publicznie powiedział, że za chorobę odpowiada wirus, który jest odporny na nawet 90 proc. dostępnych leków. Tymczasem liczba zachorowań wciąż rośnie, już nie tylko w Chinach.
2. Objawy choroby układu oddechowego
Pierwotnie uważano, że kluczowe w identyfikacji specyficznego zapalenia płuc są tylko trzy objawy. W wywiadzie udzielonym redakcji Daily Star, lekarka NHS i biegła sądowa medycyny ogólnej Hana Patel wymienia aż osiem objawów, na które należy zwracać uwagę.
Są to:
- bardzo wysoka temperatura,
- poty i dreszcze,
- szybkie bicie serca,
- ostre, kłujące bóle w klatce piersiowej,
- szybkie, płytkie oddechy,
- duszności podczas leżenia lub siedzenia,
- suchy, drażniący kaszel,
- splątanie.
Światowa Organizacja Zdrowia podjęła już działania monitorujące sytuację na skalę światową.
3. Powody rozprzestrzeniania się wirusa
Odbicie w zakresie powszechnych chorób układu oddechowego podczas pierwszej zimy po poluzowaniu środków zapobiegawczych związanych z pandemią – takich jak noszenie masek i ograniczenia w podróżowaniu – jest zjawiskiem powszechnym w innych krajach.
Kiedy jednak w innych krajach złagodzono ograniczenia związane z pandemią COVID-19, największy wzrost liczby zachorowań spowodowały grypa i RSV. Zdaniem epidemiologów, niezwykła jest zatem w tej sytuacji częstotliwość występowania zapalenia płuc.
Światowa Organizacja Zdrowia zwróciła się do władz Chin o informacje, w tym wyniki badań laboratoryjnych i dane na temat najnowszych tendencji w rozprzestrzenianiu się chorób układu oddechowego.
Nastąpiło to po doniesieniach mediów i analizie programu monitorowania nowo pojawiających się chorób (publicznie dostępnego systemu prowadzonego przez Międzynarodowe Towarzystwo Chorób Zakaźnych), w których pojawiły się informacje na temat skupisk "niezdiagnozowanego zapalenia płuc".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.