Quady

Nauka jazdy quadem nie jest skomplikowana i nie wymaga posiadania szczególnych umiejętności, dlatego quady stały się bardzo popularne. Dla osób, które potrafią kierować motocyklem, technika jazdy quadem jest bardzo prosta, ponieważ te dwa pojazdy mają ze sobą wiele wspólnego – quady można określić jako motocykle na czterech kołach. Istotną rzeczą jest jednak fakt, że jazda quadem nie jest uregulowana prawnie i dotyczy dużej grupy nastolatków, a nawet dzieci. Jest to szczególnie ważne, ponieważ bardzo niewielka ilość naszych pociech zna przepisy drogowe.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Co to są quady?

Quad

Quady są wykorzystywane między innymi do wycieczek krajoznawczych.

Quad to motocykl, jednak poruszający się na czterech kołach. Jeśli chodzi o budowę mechaniczną, widać wyraźną analogię z motocyklami, z którymi quady dzielą również silnik. Istotną różnicą jest jednak napęd na cztery koła, który dominuje w tych pojazdach. Dzięki temu posiadają one bardzo dobre właściwości jezdne, szczególnie związane z jazdą terenową. Dlatego też ich idealnym przeznaczeniem są wszelkiego rodzaju wyprawy terenowe, a nawet najdziksze ostępy leśne nie są dla quada przeszkodą.

Jazda quadem nie jest jednak tak bezproblemowa, jak może się wydawać i należy zdać sobie sprawę, że wyjazd na ciężką wyprawę bez odpowiednich umiejętności jest wysoce ryzykowny, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę relatywnie dużą moc i niską masę pojazdu.

Decydując się na poruszanie się quadem, warto poznać kilka podstawowych zasad dotyczących jazdy. Technika jazdy quadem jest bardzo podobna do techniki jazdy motocyklem, stąd osoby z doświadczeniem motocyklowym na pewno dużo szybciej opanują ten pojazd. Generalnie, kluczem jest odpowiednie balansowanie ciałem oraz umiejętne obchodzenie się z pedałem gazu i hamulcem. Balans ciała szczególnie przydatny jest podczas ostrych zjazdów w dół i podjazdów pod górę. Podobnie rzecz ma się z pokonywaniem ostrych zakrętów. Przenoszenie masy ciała w przód, tył i na boki skutecznie niweluje ryzyko upadku lub błędów, szczególnie przy nieostrożnym dawkowaniu gazu i zbyt mocnym korzystaniu z hamulca.

Bezpieczeństwo jazdy quadem

Jazda quadem wymaga również zastosowania szczególnych warunków bezpieczeństwa. Najbardziej na kontuzję narażone są nogi. Nigdy nie należy wystawiać ich poza obrys pojazdu. Grozi to wciągnięciem przez tylną oponę, co może spowodować skręcenie kostki i konieczność rehabilitacji, lub uderzeniem o pieniek lub gałąź, czego konsekwencje mogą być równie bolesne. Podczas jazdy quadem nie można również podpierać się nogami, które zawsze powinny spoczywać na podnóżkach. Pozostałe manewry to w dużej mierze kwestia praktyki, należy jednak mieć świadomość, że quad może osiągać prędkość nawet 130 kilometrów na godzinę, więc warto podejść z pokorą i być świadomym własnych umiejętności. Bezpieczeństwo jazdy zwiększają specjalne akcesoria do quadów, dlatego warto przemyśleć ich zakup i dzięki temu odczuwać większy komfort.

Quady stają cię coraz popularniejsze i można odnieść wrażenie, że ten trend przy obecnych uwarunkowaniach prawnych będzie się utrzymywał. Z drugiej strony łatwość nabycia quada sprawia, że sięgają po nie coraz młodsi. Przed zakupem oraz przy późniejszym użytkowaniu warto jednak zdać sobie sprawę, że quad nie jest zabawką, nawet jeśli mamy na myśli specjalne quady dla dzieci, więc należy się do jazdy odpowiednio przygotować. Nauka jazdy quadem nie jest długim i mozolnym procesem, jednak przed pierwszą wyprawą warto poznać choć kilka podstawowych zasad.

Ewelina Stanios, ponad rok temu

Sporty terenowe

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Quady
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Quady
Quady

Quad dla dzieci

Quady to bardzo popularne pojazdy czterokołowe, które pozwalają na jazdę po trudnym terenie. Ich status prawny nie jest do końca uregulowany i wiele (...) osób decyduje się na kupno bez znajomości podstawowych zasad ich użytkowania....

Quady

Quad

Quad

Quady są wykorzystywane między innymi do wycieczek krajoznawczych. Jazda na quadach odbywa się na wyznaczonych terenach.

Quady

Technika jazdy quadem

za kierownicę. Jednak osoby, które spodziewają się, że jazda na quadzie jest podobna do jazdy na pojeździe dwukołowym mogą być trochę rozczarowane, a (...) , czyli kontrolę nad pojazdem. Ciało kierowcy powinno utrzymywać się w centrum...

Sport i aktywny wypoczynek

Sporty terenowe

, quady, bieganie, jazdę na rolkach oraz paintball. Uprawianie sportów terenowych to świetny sposób na rekreację i aktywność fizyczną. Sporty na świeżym (...) też jazda na quadzie. Quady to specjalne...

Weekend w Polsce

Weekend w Gdańsku

, łódki, quady oraz sprzęt plażowy. W celach zdrowotnych warto się wybrać do spa w Gdańsku.