Trwa ładowanie...

Wysyp raków jelit. "Przyczyna nie jest ani hormonalna, ani endogenna"

Avatar placeholder
23.01.2024 16:48
Coraz częściej diagnozowany u młodszych osób. Tych objawów nowotworu nie bagatelizuj
Coraz częściej diagnozowany u młodszych osób. Tych objawów nowotworu nie bagatelizuj (Getty Images)

Pewne choroby kojarzymy głównie z wiekiem, choć w rzeczywistości mogą zaatakować na każdym etapie życia. Jedną z nich jest rak jelita grubego. Groźny nowotwór jest diagnozowany u coraz młodszych osób. Na jakie objawy należy zwrócić uwagę?

spis treści

1. Nowotwór, który atakuje coraz młodszych

Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne w swoim raporcie zauważa spadek ogólnej liczby zgonów z powodu raka, jednakże liczba zgonów związanych z nowotworem okrężnicy nie maleje.

Co więcej, aktualnie rak jelita grubego jest najczęstszą przyczyną zgonów spowodowanych przez nowotwory u mężczyzn poniżej 50. roku życia oraz drugą najczęstszą przyczyną zgonów spowodowanych przez nowotwory u kobiet przed 50. rokiem życia.

Zobacz film: "3 ważne objawy raka jelita, które najczęściej ignorujemy"

Eksperci zauważają, że ta zależność może wynikać z kilku powodów. Przede wszystkim wskazują na nieodpowiednią dietę. Spożywanie wysoko przetworzonej żywności niekorzystnie wpływa na mikrobiom jelitowy i prowadzi do otyłości.

Nie bez znaczenia pozostaje również siedzący tryb życia, przyjmowanie antybiotyków oraz brak regularnych badań przesiewowych. Młode osoby często nie zwracają uwagi na niepokojące objawy i unikają konsultacji ze specjalistą.

"Wzrost zachorowalności na raka jelita grubego u osób poniżej 50. roku życia jest taki sam u mężczyzn, jak i u kobiet, co zdecydowanie sugeruje, że przyczyna nie jest ani hormonalna, ani endogenna, ale wynika z zewnętrznych zmian środowiskowych lub zachowań" - dodaje w raporcie Rebeka Siegel, dyrektor ds. badań z Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego.

2. Objawy raka jelita grubego

Choroba zazwyczaj rozpoczyna się od grup komórek zwanych polipami, które pojawiają się wewnątrz jelita i z czasem mogą przerodzić się w raka. Podczas badań przesiewowych mogą zostać wykryte, a następnie usunięte.

Im wcześniej rak jelita grubego zostanie wykryty, tym większe są szanse na wyleczenie. Jakie objawy powinny zaniepokoić? Na wczesnym etapie zauważalne są zmiany w częstotliwości wypróżnień, konsystencji stolca oraz obecność krwi w kale.

Rozwojowi nowotworu towarzyszy także ból brzuch, uczucie pełności oraz nudności i niezamierzona utrata masy ciała. Zaniepokoić powinna również zmiana apetytu i przewlekłe zmęczenie.

Wśród nietypowych objawów wymienia się trudności w opróżnianiu pęcherza moczowego lub zmiany w częstotliwości oddawania moczu. Mogą też pojawić się niespodziewane preferencje żywieniowe.

3. Jak uniknąć nowotworu?

Nowotworom najlepiej zapobiegać przez zdrową dietę, w której nie powinno zabraknąć błonnika, warzyw, owoców i pełnoziarnistych produktów. Zaleca się ograniczenie spożywania przetworzonej żywności.

Regularny wysiłek fizyczny może pomóc w regulacji przewodu pokarmowego oraz pomaga w utrzymaniu zdrowej masy ciała. Najlepiej zrezygnować z alkoholu i palenia wyrobów tytoniowych.

W przypadku zauważenia niepokojących zmian konieczne jest niezwłoczne skonsultowanie ich z lekarzem. Ponadto regularne wykonywanie badań może pomóc wykryć nowotwór na wczesnym etapie.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze