Trwa ładowanie...

Rak płuc daje o sobie znać z rana. Bardzo charakterystyczny sygnał

Avatar placeholder
Dominika Najda 16.09.2023 09:14
Rak płuc rozwija się nie tylko u palaczy. Tych objawów nie bagatelizuj
Rak płuc rozwija się nie tylko u palaczy. Tych objawów nie bagatelizuj (Getty Images)

Rak płuc to jeden z najczęściej występujących nowotworów. Każdego roku w Polsce ponad 22 tys. osób słyszy diagnozę. W początkowym stadium choroba może dawać o sobie znać subtelnymi objawami, które łatwo przeoczyć.

spis treści

1. Najczęstszy nowotwór

Wczesne wykrycie jest kluczowe do podjęcia odpowiedniego leczenia, które zwiększy szanse pacjenta na przeżycie, jednak nie zawsze jest to proste. Rak płuc przez długi czas może się rozwijać po cichu.

Pojawienie się niepokojących symptomów często następuje, gdy choroba jest już na zaawansowanym etapie, co drastycznie zmniejsza szanse skuteczności leczenia.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Ponad 70 proc. przypadków raka płuc rozwija się w związku z wdychaniem szkodliwych substancji znajdujących się w wyrobach nikotynowych. Jednak nowotwór płuc może rozwinąć się także u osób, które nigdy nie paliły.

Ponieważ objawy rozwijającego się raka mogą być bardzo subtelne, ważne jest, aby być ich świadomym i zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli uważasz, że jesteś w grupie ryzyka. Na co więc zwracać uwagę?

2. Wczesne objawy raka płuc

Wczesne objawy raka płuc mogą pojawić się tuż po przebudzeniu. Jednym z nich jest nadmierne pocenie się z samego rana. Jest to stosunkowo częsty objaw nowotworów, który jest wywołany próbą zwalczania choroby przez organizm.

Infekcja wiążąca się z rozwojem raka płuc może wywoływać gorączkę. Inną przyczyną podwyższonej temperatury może być guz lub przerzuty na wątrobę. U niektórych pacjentów występuje gorączka neutropeniczna wywołana obniżoną liczbą białych krwinek.

Suchy kaszel utrzymujący się dłużej niż trzy tygodnie może wskazywać na raka płuc. Szczególny niepokój powinien wzbudzić, jeśli w wydzielinie zauważymy krew. Ciężkie krwawienie może doprowadzić nawet do śmierci.

3. Możliwe formy leczenia

Leczenie raka płuc zależy od rodzaju mutacji nowotworu, stopnia jego rozprzestrzenienia i ogólnego stanu zdrowia. Jeśli choroba zostanie zdiagnozowana na wczesnym etapie i ograniczona do małego obszaru, lekarze mogą podjąć decyzję o usunięciu danego obszaru.

Zabieg może jednak nie być możliwy ze względu na stan zdrowia pacjenta, więc specjaliści mogą zalecić radioterapię w celu zniszczenia komórek nowotworowych. W zaawansowanym stanie chorych poddaje się chemioterapii.

Istnieje również wiele leków zwanych terapiami celowanymi. Mają na celu wprowadzenie zmian w obszarze, w którym występują komórki nowotworowe, by zapobiec ich wzrostowi. Metoda nie jest w stanie wyleczyć raka płuc, ale może spowolnić jego rozwój.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze