Resuscytacja (RKO) - charakterystyka, ogólne zasady, przebieg, przebieg u dzieci
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO) to inaczej pierwsza pomoc, której udzielić może każda osoba dorosła mająca choć podstawową wiedzę na ten temat. Udzielenie pierwszej pomocy w jak najszybszym czasie, jeszcze przed przyjazdem karetki, daje większą gwarancję na uratowanie komuś życia. Resuscytaja inaczej będzie się odbywać w przypadku osób dorosłych, a inaczej w przypadku małych dzieci i niemowląt.
1. Resuscytacja - charakterystyka
Resuscytacja to podstawowy zabieg, którego zadaniem jest utrzymanie przy życiu osoby poszkodowanej. Głównym celem jest przywrócenie oddechu, krążenia oraz świadomości. Główną i podstawową zasadą, której powinna przestrzegać osoba udzielająca pierwszej pomocy to bezpieczeństwo własne oraz innych ratowników. Niebezpieczne sytuacje dla osoby chcącej przeprowadzić resuscytację to pożar, wybuch, porażenie prądem lub ryzyko zatrucia drogą wziewną.
Należy wykazać także szczególną ostrożność i wyeliminować zagrożenie zakażenia się od osoby dorosłej wirusem HIV, HCV lub HBV. Podczas wykonywania resuscytacji najlepiej mieć przy sobie rękawiczki jednorazowe oraz maseczkę do resuscytacji.
2. Resuscytacja - ogólne zasady
Aby wykonać resuscytację u osoby poszkodowanej, należy ocenić jego stan oraz sprawdzić przytomność. Mówimy w tym celu głośno do poszkodowanego i lekko nim potrząchamy. Następnym krokiem w resuscytacji jest wezwanie karetki pogotowia. Trzeba pamiętać, aby podczas zgłoszenia zachować spokój, podać swoje imię i nazwisko, dokładne miejsce wypadku, opis zdarzenia. Należy podać także informację, ile osób jest poszkodowanych oraz jakie czynności zostały już podjęte. Nie należy kończyć nigdy rozmowy, dopóki nie zadecyduje o tym dyspozytor.
Następnym krokiem jest udrożnienie dróg oddechowych z obecności ciał obcych oraz odchylenie głowy. Tę czynność wykonujemy w przypadku, kiedy poszkodowany jest nieprzytomny. Następnie sprawdzamy, czy poszkodowany oddycha. Jeśli tak, to układamy go w pozycji bocznej bezpiecznej i czekamy na karetkę, a jeśli nie oddycha to przechodzimy do resuscytacji.
3. Resuscytacja - przebieg
Ogólny schemat resuscytacji to 30 uciśnięć i 2 wdechy. Czynność taką powtarzamy aż do momentu odzyskania oddechu przez poszkodowanego lub do momentu przyjechania karetki pogotowia. Może nastąpić sytuacja, kiedy ratujący będzie musiał przerwać resuscytację. Może dojść do takiej sytuacji, kiedy osoba przeprowadzająca resuscytację jest wyczerpana lub zagraża jej niebezpieczeństwo. Podczas wykonywania resuscytacji wykonujemy uciśnięcia na prostych rękach, na środku klatki piersiowej.
Zobacz także:
Uciskamy na głębokość około 6cm z częstotliwością około 120 uciśnięć na minutę. Po 30 uciśnięciach należy wykonać dwa wdechy przez maseczkę. Nos poszkodowanego powinien być zatkany a głowa lekko odchylona do tylu. Pamiętaj, że jeśli nie posiadasz przy sobie maseczki do resuscytacji, to nie musisz wykonywać wdechów. Wtedy możesz wykonywać tylko uciśnięcia. Pamiętaj też, aby nie przerywać wykonywania uciśnięć. Odpowiednio wykonana resuscytacja jest kluczowym momentem, który zadecyduje o dalszym stanie zdrowia poszkodowanego.
4. Resuscytacja - przebieg u dzieci
Resuscytacja wykonywana u dzieci lub u niemowląt nieco różni się od resuscytacji wykonywanej u osób dorosłych. Początek postępowania jest taki sam, natomiast różni się schemat samej resuscytacji. Na początku po udrożnieniu dróg oddechowych wykonujemy 5 wdechów. Następnie zaczynamy uciskać klatkę piersiową 15 razy tylko jedną dłonią, a w przypadku niemowląt uciskamy tylko dwoma palcami. Po uciśnięciach wykonujemy dwa oddechy ratownicze. Nie zaprzestajemy resuscytacji aż do momentu przyjechania karetki lub odzyskania oddechu przez poszkodowanego malucha.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.