Pierwsza pomoc w alergii

Zaczynasz nagle kichać, masz wysypkę, katar, załzawione oczy. Pierwszy raz w życiu? A może kolejny, ale nie stosujesz przewlekle leków antyalergicznych? Jesteś na wakacjach, daleko od swojego lekarza? A może zanim będziesz mógł się do niego dostać, musisz pójść do pracy lub na zajęcia?

Objawy alergii

Reakcje alergiczne mogą wyglądać różnie i mieć różny stopień zaawansowania przy każdej kolejnej reakcji występującej w organizmie. Ważne jest dokładne obserwowanie występujących objawów i w każdym przypadku zgłaszanie tego swojemu lekarzowi, ponieważ może zdarzyć się, że kolejne zetknięcie się z alergenem spowoduje w organizmie groźny wstrząs anafilaktyczny. Szczególnie ważna jest wizyta u lekarza, gdy obserwujemy wyraźne pogorszenie i nasilenie objawów alergii lub brak reakcji na zastosowane leczenie przeciwalergiczne.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Należy także pamiętać o tym, by zgłaszać objawy alergii, które wystąpiły po zażyciu jakiegoś leku. Zawsze trzeba o tym informować każdego lekarza, by wiedział, jakich leków nie wolno nam stosować.

Szybkiej pomocy medycznej wymagają przede wszystkim osoby, u których występują objawy wstrząsu anafilaktycznego, czyli ostro przebiegające zaburzenie w całym organizmie, powstające w wyniku reakcji alergicznej. Objawami sugerującymi taki stan mogą być: puchnięcie ust, języka, gardła, narastająca szybko duszność, nudności, wymioty, utrata przytomności, wysypka. Symptomy te pojawiają się po kontakcie z alergenem, który już wcześniej wywoływał w organizmie reakcję alergiczną. Jednak tym razem narastają bardzo szybko i obejmują cały organizm.

Pomoc w alergii

Wiadomo, że podstawowym leczeniem alergii jest unikanie czynnika, na który jest się uczulonym. Jednak czasem zdarza się tak, że objawy uczulenia pojawiają się nagle lub po raz pierwszy na dany alergen i potrzebujemy szybkiej pomocy. Jeżeli są to groźne i szybko narastające objawy, pomoc lekarza jest konieczna. Jednak w sytuacji gdy objawy są łagodne, często decydujemy się na to, by radzić sobie samemu. Coraz więcej leków stosowanych w leczeniu alergii dostępnych jest także bez recepty. Są to często preparaty tych samych leków przepisywanych przez lekarza, jednak w mniejszej dawce oraz w mniejszej liczbie (w opakowaniu znajduje się np. tylko 7–10 tabletek). Ma to pomóc złagodzić pierwsze objawy alergii i „zabezpieczyć” chorego do czasu, aż uda mu się skonsultować z lekarzem i rozpocząć terapię pod jego okiem. Leki dostępne bez recepty nie zastąpią często wizyty u lekarza, a stanowią tylko leczenie objawowe alergii.

Swędzenie, pokrzywka to częsty objaw alergii, szczególnie alergii kontaktowej lub po ugryzieniu przez owady. W powstawaniu takiej reakcji bierze udział histamina, dlatego skutecznym lekiem w przypadku pokrzywki jest preparat antyhistaminowy, dostępny także w postaci maści. Z innych leków dostępnych bez recepty stosować można:

 • leki znieczulające miejscowo, zawierające np.: benzokainę, tlenek cynku, mentol, glicerol, tymol, lidokainę, w postaci maści, zawiesiny, żelu,
 • glikokortykosteroidy o słabym działaniu, maści zawierające hydrokortyzon.

Miejscowo działające glikokortykosteroidy (w przypadku świądu lub donosowo na wypadek kataru siennego) są pozbawione działania ogólnego na organizm, a wraz z nim licznych działań niepożądanych, które mogłyby być tego skutkiem. Zmniejszają one zarówno reakcję alergiczną, jak i zapalną.

Do zmniejszenia kataru siennego stosuje się najczęściej leki obkurczające naczynia krwionośne oraz miejscowo działające leki przeciwalergiczne. Dostępne bez recepty są leki:

 • obkurczające naczynia: zawierające ksylometazolinę, antazolinę, nafazolinę, w postaci kropli lub aerozolu do nosa,
 • o działaniu przeciwalergicznym: krople z beklometazonem, kromoglikanem,
 • o działaniu ogólnym, zmniejszające reakcję alergiczną, obkurczające naczynia: preparaty (także w kapsułkach) zawierające kwas askorbinowy, pseudoefedrynę, cetyryzynę.

W przypadku kropli lub aerozoli do nosa, zawierających substancje obkurczające naczynia, ważne jest, by pamiętać, że nie są one przeznaczone do długotrwałego stosowania. Zaleca się ich stosowanie maksymalnie przez 7 dni, potem ich działanie jest mniej skuteczne lub wręcz może być szkodliwe.

W przypadku łzawienia z oczu z powodu alergii, alergicznego zapalenia spojówek, bez recepty dostępne są krople do oczu zawierające przeciwalergicznie działający kromoglikan lub obkurczające naczynia substancje: tetrazolinę i nafazolinę.

Nowoczesne leki antyhistaminowe

Najczęściej stosowane preparaty w leczeniu alergii, leki antyhistaminowe, zmniejszające reakcję alergiczną, dostępne są także bez recepty. Co ważne, są to leki II generacji, pozbawione najczęstszego działania niepożądanego starszych leków: wywoływania senności. W ten sposób dostępne są preparaty:

 • cetyryzyny,
 • cetyryzyny z pseudoefedryną,
 • loratadyny.

Zazwyczaj są to opakowania zawierające tylko 7–10 tabletek.

Uważa się, że wapń ze względu na działanie „uszczelniające” naczynia krwionośne może mieć pomocny wpływ na leczenie odczynów alergicznych. Jednak nie jest to podstawowy lek w alergii ani lek „pierwszej pomocy”, a jedynie może być stosowany jako preparat wspomagający leczenie. Niektórzy wręcz twierdzą, że nie ma wyraźnego potwierdzenia naukowego, aby miał on zastosowanie w leczeniu alergii.

Preparaty dostępne bez recepty są przygotowane w taki sposób, by były bezpieczne i mogły być stosowane bez konsultacji z lekarzem. Stąd też np. zastosowana często, choć nie zawsze, w ich przygotowaniu mniejsza dawka leku. Nie powinno to jednak zwalniać nas ze świadomości rodzaju przyjmowanego preparatu i możliwych jego skutków ubocznych, a przede wszystkim z wizyty u lekarza, który potwierdzi lub zmodyfikuje zastosowane leki w zależności od stopnia objawów.

Nie można też zapominać o zdrowym rozsądku i stosowaniu się do zaleceń opisanych w ulotce leku. Ważne jest także, by pamiętać o wszystkich przyjmowanych lekach, także na inne choroby, i kupując w aptece kolejny preparat bez recepty, powiedzieć o tym farmaceucie, który oceni, czy stosowanie tego leku będzie bezpieczne.

Lekarz Anna Zielińska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Zawadzki A. Medycyna ratunkowa i katastrof, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 978-83-200-3920-7
 • Buchfelder A., Buchfelder M. Podręcznik pierwszej pomocy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3581-0
 • Aehlert B. Pierwsza pomoc w pediatrii, Via Medica, Gdańsk 2008, ISBN 978-83-7599-021-8
 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0

Reakcja alergiczna

Komentarze (3)
~jolka
~jolka ponad rok temu

w tamtym roku własnie po raz pierwszy w zyciu zdarzyły mi sie objawy alergii.. zmeczenie, kichanie, katar... nie do wytrzymania a jak zaczelam brac jakies polecone tabletki to tylko bym spała. teraz biore hitaxe fast po której czuje sie dobrze a objawy znikaja na cały dzien niemal blyskawicznie

Odpowiedz
~Balbinka
~Balbinka ponad rok temu

Warto też oczyścić z alergenów nasze otoczenie. Jest taki spray, który neutralizuje alergeny z kurzu (kupiłam ostatnio na waptece za 50 zł) - trzeba nim spryskać pościel, materac i inne materiałowe rzeczy w domu. Podobno wystarczy raz na pół roku to zrobić.

Odpowiedz
~Antek
~Antek ponad rok temu

Leki antyhistaminowy czyli blokujące łączenie się receptorów z histaminą nawet jeśli mamy jej nadmiar nie odczuwamy tego. I najdroższa ale zdrowsza opcja to wprowadzić przed jedzeniem syntetyczny enzym DAOsin trawiący nadmiar histaminy.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Reakcja alergiczna
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Reakcja alergiczna
Reakcja alergiczna

Reakcja alergiczna po wysiłku fizycznym

Dotychczas znane są dwa rodzaje chorób alergicznych, których objawy występują po lub w trakcie wysiłku fizycznego. Należą do nich reakcja (...) anafilaktyczna indukowana wysiłkiem (ang. excersise-induced anaphylaxis,...

Reakcja alergiczna

Schyłek lata - co nas uczula i jak sobie z tym radzić?

Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej (EAACI) już 150 mln Europejczyków cierpi na przewlekłe choroby alergiczne, blisko 100 mln choruje (...) na alergiczny nieżyt nosa, a 70 mln na astmę. Szacuje...

Reakcja alergiczna

Wiele osób ma alergię na wino i nawet o tym nie wie

Wiele osób ma alergię na wino i nawet o tym nie wie

, które można również znaleźć w piwie i mocnych alkoholach, może spowodować reakcję zbliżoną do alergicznej. Jednak czerwone wino najczęściej powoduje (...) niefortunną reakcję, specyficzny typ alergenu...

Pierwsza pomoc

Dzieci uczą pierwszej pomocy (WIDEO)

Dzieci uczą pierwszej pomocy (WIDEO) Odtwórz wideo

Każdy powien umieć udzielić pierwszej pomocy. Niestety rzeczywistość jest inna. Dlatego też WOŚP wychodzi na przeciw temu problemowi, organizując (...) szkolenia. Przeprowadzane są one na dworcach, w muzeach i szkołach. Dzięki nim,...

Opatrunki i bandażowanie

Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy

Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy

Apteczka pierwszej pomocy powinna być regularnie uzupełniana, ponieważ nigdy nie wiemy, w jakiej sytuacji się znajdziemy i co nam będzie w danym momencie niezbędne.

Utrata przytomności

Pierwsza pomoc w rytmie "Stayin' Alive" (WIDEO)

Pierwsza pomoc w rytmie "Stayin' Alive" (WIDEO) Odtwórz wideo

Chociaż większość z nas zasad pierwszej pomocy uczyła się w szkole, często czujemy opory przed jej udzieleniem obcym osobom. Tymczasem (...) pomocy osobie jej wymagającej może grozić odpowiedzialność karna. Jeżeli...

Oparzenia - przyczyny, leczenie

Pierwsza pomoc - poparzenia (WIDEO)

Pierwsza pomoc - poparzenia (WIDEO) Odtwórz wideo

blizny. Organizm traci znaczną ilość płynu tkankowego oraz elektrolity i białko, co może skutkować wstrząsem i stanem zagrożenia życia. Przy oparzeniach skóry, niezmiernie ważna jest pierwsza pomoc.