Trwa ładowanie...

Najgorszy alkohol dla nadciśnieniowców. Niszczy mózg i serce

 Paula Komendarczuk
Paula Komendarczuk 28.04.2024 20:50
Problem 15 mln Polaków. Wskazują, który alkohol działa na nich najgorzej
Problem 15 mln Polaków. Wskazują, który alkohol działa na nich najgorzej (Getty Images)

Eksperci od lat ostrzegają, że żadna ilość alkoholu nie jest bezpieczna i trunki mają katastrofalny wpływ na nasze ciało. Nowe badanie wskazuje na szczególne zagrożenie dla osób z nadciśnieniem, bowiem każde spożycie alkoholu może podnieść ich ciśnienie krwi.

spis treści

1. Alkohol a ciśnienie krwi

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć nawet 15 milionów Polaków, z czego znaczna część może nie zdawać sobie z tego sprawy. Powodem jest fakt, że wysokie ciśnienie krwi przez długi czas może nie powodować żadnych dolegliwości, a jeśli już się pojawią, to mogą być na tyle niecharakterystyczne, że łatwo jest je zbagatelizować.

Spożycie alkoholu ma wpływ na podwyższenie ciśnienia krwi. Jeśli lubisz pić zimne piwo po pracy lub nie wyobrażasz sobie sobotniego wieczoru bez kieliszka wina przy kolacji, możesz nieświadomie przyczyniać się nie tylko do wzrostu ciśnienia krwi, ale również do innych chorób układu krążenia.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

W roku 2023 czasopismo "AHA Hypertension" opublikowało badanie, które wykazało, że średnie dzienne spożycie 12 g alkoholu może zwiększyć ciśnienie skurczowe o 1,25 mmHg, a przyjmowanie 48 g alkoholu każdego dnia może podnieść je o prawie 5 mmHg. Dla lepszego zrozumienia - 450 ml piwa, 140 ml wina lub 44 ml wódki zawiera około 14 g alkoholu.

2. Najgorszy alkohol dla chorych na nadciśnienie

Kardiolog Steven Nissen z Cleveland Clinic podkreśla, że nawet minimalne podwyższenie ciśnienia krwi może znacząco zwiększyć ryzyko udaru.

- Uważam, że powinniśmy jasno przekazać społeczeństwu, że alkohol nie jest korzystny - alarmował w rozmowie z portalem thehelthy.com.

Dr Samuel Mathis, lekarz medycyny rodzinnej z Uniwersytetu Teksańskiego, w tej samej dyskusji zauważa, że alkohol może zwiększać ciśnienie krwi poprzez podwyższenie poziomu retiny oraz obniżenie stężenie podtlenku azotu, który jest odpowiedzialny za rozszerzanie tętnic.

Dr Mathis wskazuje konkretne rodzaje napojów alkoholowych, które mogą być szczególnie niekorzystne dla osób z nadciśnieniem. Są to drinki na bazie napojów gazowanych, koktajle deserowe oraz te o wysokiej zawartości alkoholu, na przykład Manhattan czy Martini. Ponadto zwraca uwagę na tzw. popitki, czyli słodkie napoje gazowane, które towarzyszą wypijaniu wódki.

Ekspert zaznacza również, że większy wpływ na ciśnienie krwi ma nie tyle rodzaj alkoholu, co jego ilość. Dr Francisco Lopez-Jimenez, kardiolog z Mayo Clinic, wyjaśnia, że wypicie więcej niż trzech drinków podczas jednego posiłku może tymczasowo zwiększyć ciśnienie krwi.

Regularne picie w nadmiarze, określane jako spożycie czterech lub więcej drinków przez kobiety i pięciu lub więcej drinków przez mężczyzn w ciągu dwóch godzin, może prowadzić do długotrwałego wzrostu ciśnienia krwi.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze