"Jest trucizną". Najgorszy sposób na kaca
Jaka jest najlepsza metoda na pozbycie się kaca i czy spożycie kolejnej dawki alkoholu, by zniwelować jego objawy, jest rozsądną praktyką? Oto, co mówi medycyna i toksykologia.
1. Dlaczego miewamy kaca?
Oczywiste jest, że kac to skutek spożycia alkoholu, który jest zespołem objawów fizjologicznych i psychologicznych. Dlaczego jednak spożycie alkoholu tak na nas działa? Wpływa na to wiele czynników - m.in. wpływ alkoholu na układ nerwowy i przewód pokarmowy, dehydratacja organizmu, zaburzenia równowagi elektrolitowej, reakcje metaboliczne oraz toksyczne działanie produktów przemiany alkoholu.
Standardowe objawy kaca obejmują suchość w ustach, ból głowy, ogólne uczucie zmęczenia, nudności, zaburzenia snu i dyskomfort psychiczny. Objawy te zazwyczaj nasilają się w miarę metabolizowania alkoholu przez organizm i najczęściej ustępują w ciągu 24 godzin.
"Twój organizm odczuwa złe samopoczucie po spożyciu alkoholu, ponieważ alkohol jest trucizną. Nasze ciała ewoluowały, aby przetwarzać alkohol w sposób mniej szkodliwy dla naszego organizmu, ale to nadal nie jest dla nas dobre, a kac to efekt działania alkoholu" - mówi Dr Sarah Shafer, specjalistka medycyny toksykologicznej i adiunktka na Wydziale Medycyny Baylor College.
2. Czy klin jest dobrą metodą na pozbycie się kaca?
"Klinem" nazywamy metodę polegającą na spożyciu kolejnej dawki alkoholu w celu złagodzenia objawów kaca. Konsumpcja alkoholu podczas kaca może prowadzić do krótkotrwałego złagodzenia objawów i ponowne wywołanie stanu euforii i znieczulenia, który początkowo został wywołany przez spożycie alkoholu.
Stosowanie tej metody wiąże się jednak z istotnymi niebezpieczeństwami. Może przyczynić się do rozwoju nawykowego spożywania alkoholu, zwiększając ryzyko uzależnienia. Co więcej, dodatkowa dawka alkoholu obciąża wątrobę, która już jest osłabiona metabolizowaniem toksyn alkoholowych, a także pogarsza dehydratację i zaburzenia równowagi elektrolitowej.
W dłuższej perspektywie stosowanie "klina" może prowadzić do chronicznego uszkodzenia wątroby, a także wywoływać inne poważne konsekwencje zdrowotne związane z nadużywaniem alkoholu.
Stosowanie "klina" jako metody leczenia kaca jest praktyką ryzykowną i niezalecaną ze względu na krótko- i długoterminowe skutki zdrowotne.
3. Jaka metoda na pozbycie się kaca jest najlepsza?
Leczenie kaca opiera się przede wszystkim na wsparciu procesów regeneracyjnych organizmu i minimalizowaniu negatywnych efektów toksycznego działania alkoholu.
Kluczowym elementem jest rehydratacja, czyli uzupełnienie płynów utraconych w wyniku diuretycznego działania alkoholu. Zaleca się spożywanie dużej ilości wody lub napojów izotonicznych, które pomagają przywrócić równowagę elektrolitową.
Ważne jest także dostarczenie organizmowi składników odżywczych, zwłaszcza witamin z grupy B i minerałów, które mogą zostać wypłukane wraz z płynami.
W przypadku silnego bólu głowy lub mięśni zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych, najlepiej tych, które nie obciążają dodatkowo wątroby, np. paracetamolu. Należy unikać aspiryny i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz pamiętać o odpoczynku i śnie. I nie zapominać o tym, że najlepszą metodą zapobiegania kacowi jest umiarkowane spożycie alkoholu lub jego całkowite unikanie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.