Rosjanie niszczą ukraińskie szpitale. Minister Niedzielski odpowiedział ukraińskiemu ministrowi zdrowia
- Rosyjski agresor niszczy szpitale, niszczy karetki pogotowia. Zwracam się do rosyjskich lekarzy, rosyjskiej służby zdrowia, by powstrzymali agresję – powiedział Viktor Liashko, ukraiński minister zdrowia. Z danych wynika, że Rosjanie niszczyli ponad 100 placówek medycznych wartych prawie 530 mln euro. Jest odpowiedź ministra Niedzielskiego.
1. Rosjanie zniszczą szpitale i karetki pogotowia
O bestialstwie Rosjan głośno jest niemal od pierwszych dni wojny w Ukrainie. Konsekwentnie niszczone są szpitale, karetki pogotowia czy punkty pomocy humanitarnej. W ocenie ukraińskich służb wrogie wojska starają się celowo niszczyć szpitale, aby uniemożliwić udzielenie pomocy osobom rannym i doprowadzić do większej liczby ofiar.
Głośnym echem odbiła się, chociażby ofensywa prowadzone w obwodzie ługańskim, w którym to nie ocalał ani jeden szpital, wszystkie zostały zniszczone przez rosyjskie wojska. W szpitalu w Rubiżnem okupanci nagrywali zaś propagandowe materiały, próbując oskarżyć o to ukraińskich żołnierzy.
Z najnowszych informacji przekazanych przez ukraińskiego ministra zdrowia Viktora Liashki na kongresie 590, który w dniach 22-23 odbywa się w Warszawie, w Ukrainie zniszczono dotychczas 118 placówek medycznych opiewających na kwotę 527 mln euro i uszkodzono 628 placówek o wartości 682 mln euro.
- Rosyjski agresor niszczy szpitale, niszczy karetki pogotowia. Zwracam się do rosyjskich lekarzy, rosyjskiej służby zdrowia, by powstrzymali agresję – powiedział Liashko.
Polityk podkreślił jednocześnie, że wierzy, że współpraca z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim i dyrektorem WHO Hansem Kluge pozwoli zmodernizować ukraiński system ochrony zdrowia i odbudować to, co zostało zniszczone. - Chcemy dostosować nasz system do standardów UE – dodał.
Minister zdrowia 🇺🇦 @liashko_viktor podczas panelu o odbudowie systemu ochrony zdrowia w Ukrainie #Kongres590: Rosyjski agresor niszczy szpitale, niszczy karetki pogotowia. Zwracam się do rosyjskich lekarzy, rosyjskiej służby zdrowia, by powstrzymali agresję. pic.twitter.com/4H7kSHsyiY
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) June 22, 2022
2. Niedzielski odpowiedział
Obecny na wydarzeniu dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia Hans Kluge podkreślił, że odbudowy wymagają nie tylko same budynki szpitalne, lecz także personel medyczny.
- Widziałem na Ukrainie zniszczone szpitale, ale też zdeterminowany personel ochrony zdrowia. Aspekt ludzki odbudowy systemu ochrony zdrowia jest równie ważny i musi być zintegrowany z infrastrukturą. Trzeba budować profesjonalny personel medyczny [...] Celem nie jest odbudowanie systemu opieki zdrowotnej w Ukrainie w takiej formie, w jakiej funkcjonował on przed wybuchem wojny. Chcemy odbudować go mądrzej, by służył lepiej niż wcześniej – stwierdził Kluge.
Dyrektor WHO podkreślił, że odbudowie systemu opieki zdrowotnej w Ukrainie powinny przyświecać pewne zasady. Pierwszą z nich jest to, że w centrum systemu opieki zdrowotnej znajdują się ludzie. - Bardzo ważnym aspektem jest zdrowie psychiczne. Jest to duże wyzwanie, duże obciążenie – przyznał.
Minister @a_niedzielski wspólnie z ministrem zdrowia 🇺🇦 @liashko_viktor omawiali kwestie odbudowy i unowocześnienia ukraińskiego systemu ochrony zdrowia na kanwie doświadczeń i dobrych praktyk 🇵🇱. pic.twitter.com/eQRP6gWYAY
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) June 22, 2022
Minister Zdrowia Adam Niedzielski dodał, że wyzwania, przed jakimi stoi Ukraina to wyzwania dla całej Europy, jak i całego wolnego świata.
- Z perspektywy Polski istotne jest, by pomagać Ukrainie w każdy możliwy sposób: bezpośrednio i pośrednio. Polska może być swego rodzaju hubem dla świata w celu wsparcia Ukrainy. [...] Nie musimy czekać do końca wojny, by zacząć odbudowywać Ukrainę, w tym jej system ochrony zdrowia – stwierdził Niedzielski.
Stella Kyriakides komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności poinformowała, że od początku wybuchu wojny w Ukrainie Unia Europejska przeznaczyła ponad 300 mln euro na pomoc humanitarną, która wsparła 8 mln Ukraińców.
Katarzyna Gałązkiewicz, dziennikarka Wirtualnej Polski
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.