Trwa ładowanie...

Rozwiązywanie krzyżówek i gra w karty może opóźnić chorobę Alzheimera o 5 lat

Avatar placeholder
21.07.2021 14:24
Gra w karty, rozwiązywanie krzyżówek i czytanie książek może opóźnić rozwój Alzheimera
Gra w karty, rozwiązywanie krzyżówek i czytanie książek może opóźnić rozwój Alzheimera (getty)

Przyczyny choroby Alzheimera nie są do końca znane, ale za czynniki ryzyka uważa się m.in. starszy wiek, predyspozycje genetyczne czy cukrzycę. O ile nie na wszystkie mamy wpływ, o tyle jest coś, co możemy zrobić, żeby ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia. Według neurologów z Cambridge nasz mózg po prostu nie może się nudzić. Jest na to kilka sposobów.

spis treści

1. Opóźnienie choroby nawet o 5 lat

Wnioski zostały oparte na badaniu, które trwało 7 lat. W tym czasie uczestnicy, którzy zachowywali wysoki poziom aktywności poznawczej, zapadli na chorobę Alzheimera w wieku 93,6 lat. W przypadku osób, które wykonywały najmniej czynności wpływających na funkcje poznawcze mózgu,8 średnia wieku zapadalności na to schorzenie wyniosła aż o 5 lat mniej, czyli 88,6 lat.

Jednocześnie inne czynniki tj. predyspozycje genetyczne, płeć czy poziom wykształcenia, a także poziom aktywności towarzyskiej nie miały aż takiego wpływu na postęp choroby.

2. Rozrywka dla mózgu

Zobacz film: "Alkohol uszkadza mózg, szczególnie u młodych ludzi"

Najnowsze badania pokazują, że już najprostsze czynności wykonywane systematycznie w starszym wieku mogą spowolnić rozwój choroby Alzheimera. Analiza wyników wykazała, że może mieć na to wpływ m.in. regularne czytanie książek lub gazet, rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek, granie w karty lub pisanie listów.

Według danych opublikowanych na łamach czasopisma "Neurology", systematyczne wykonywanie czynności, które oddziałują na nasze funkcje poznawcze, może przyczynić się do zmian w strukturze mózgu, a tym samym wzmacniać niektóre połączenia między neuronami. Autor badania, James Rowe, tłumaczy, że dzięki temu ogranicza się postęp zaburzeń neurodegeneracyjnych w mózgu.

Jest to z pewnością kolejny powód do częstszego spędzenia wolnego czasu z książką, grając w szachy i gry planszowe lub rozwiązując sudoku czy "1000 panoramicznych".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze