Brakuje ważnych leków. Farmaceuci nie mają dobrych wieści
Jakiś czas temu na rodziców dzieci padł blady strach – w aptekach brakowało popularnego antybiotyku w formie granulatu do sporządzania zawiesiny. Gdy wydawało się, że ten kryzys został zażegnany, pojawił się kolejny problem. Tym razem z dostępnością penicyliny, substancji składowej wielu leków.
1. Rosną problemy z dostępnością leków
Problem z dostępnością leków utrzymuje się od dłuższego czasu i choć Ministerstwo Zdrowia nie potwierdza, byśmy mieli do czynienia z kryzysem, to takiego zdania jest wielu pacjentów. Lista braków na aptecznych półkach i w hurtowniach farmaceutycznych nie jest krótka.
W czerwcu brakowało w aptekach antybiotyku o nazwie Zinnat w formie granulatu do sporządzania zawiesiny, a w kolejnych tygodniach pojawił się problem z lekiem Unasyn. To antybiotyk stosowany m.in. w leczeniu zapalenia zatok, ucha, płuc czy dróg moczowych. Oprócz tego pacjenci mogli odczuć brak popularnego leku antydepresyjnego Velafax czy preparatu na trądzik Duac. Od wiosny w aptekach niedostępny jest też Atenolol Sanofi 25 oraz Atenolol Sanofi 50 stosowane u pacjentów kardiologicznych. Niestety takich leków jest dużo więcej.
Stąd też problemy z zakupem antybiotyku Ospen nie są zaskakujące, ale w obliczu nadciągającego sezonu infekcyjnego, szczególnie niepokojące.
2. Brakuje antybiotyku z penicyliną
Ospen zawiera fenoksymetylopenicylinę, czyli pochodną penicyliny skutecznej w zakażeniach bakteryjnych paciorkowcami (A, C, G, H, L, M), niektórych zakażeniach powodowanych przez gronkowce czy dwoinkę zapalenia płuc. Jest skuteczny w infekcjach tkanek miękkich czy skóry, gardła, uszu oraz nosa czy w bakteryjnych zapaleniach płuc i oskrzeli.
Według statystyk z portalu gdziepolek.pl Ospen 1500 w opakowaniu 12 tabletek dostępny jest w zaledwie 6 proc. aptek w Polsce, a w opakowaniu liczącym 30 tabletek – w zaledwie 5 proc. Ospen 1000 można znaleźć w ponad 20 proc. aptek, jednak wiele z nich zawiera kilka lub nie więcej niż jedno opakowanie antybiotyku.
3. Innych antybiotyków też zabraknie?
Do pochodnych penicyliny należy też amoksycylina, obecna w popularnym leku Augmentin. Stąd także i on jest już niedostępny w wielu aptekach, a w pozostałych jego ilość jest niewielka.
Amoksycylinę zawierają także leki o nazwie: Amoksiklav, Amylan, Penlac, Hiconcil czy Amotax. To popularne antybiotyki, które stosuje się m.in. w paciorkowcowym zapaleniu gardła. Podczas gdy jeszcze w czerwcu 93 proc. aptek znajdujących się w bazie portalu GdziePoLek miało zapas leku Amoksiklav, dane z połowy września wskazują na spadek do 25 proc.
Producenci leków na bazie penicyliny nie przewidują dużych dostaw do Polski aż do grudnia. Może to oznaczać jeszcze większe problemy z zakupem antybiotyków w tym roku.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- Kolejne leki znikają z aptek i szybko nie wrócą. "Wystarczyłaby prosta rzecz, żeby oszczędzić chorym stresu"
- Kolejne leki znikają z aptek na dobre. Pacjenci muszą zmienić sposób leczenia, ale niektóre preparaty nie mają zamienników
- Rozpoczyna się sezon infekcyjny – zagrożeniem jest nie tylko COVID-19. Dr Grzesiowski ostrzega (WIDEO)
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.