Rozpoczyna się sezon infekcyjny – zagrożeniem jest nie tylko COVID-19. Dr Grzesiowski ostrzega (WIDEO)
COVID-19 nie zwalnia, a zbliżająca się jesień i zima są czasem, kiedy wzrasta liczba zachorowań na pozostałe choroby infekcyjne. Biorąc pod uwagę obecność wariantu Delta, ten sezon może być wyjątkowym wyzwaniem dla pracowników ochrony zdrowia.
- Pamiętajmy, wchodzimy w sezon typowy dla infekcji układu oddechowego. Część pacjentów choruje ciężko, ma duszność – podkreśla dr Paweł Grzesiowski, immunolog i pediatra, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19, który był gościem programu WP "Newsroom".
Przypomniał, że myśląc o pandemii COVID-19 w kontekście czwartej fali i rosnącej liczbie zachorowań, zapominamy o tym, że rozpoczyna się sezon na pozostałe choroby dotykające układ oddechowy.
One także będą wymagały interwencji lekarskiej – zdaniem dra Grzesiowskiego – niekiedy w trybie pilnym.
- Nie mówię o COVID-19, to odrębna kwestia. Od września zaczyna się sezon na infekcje płuc, zapalenia oskrzeli, które przebiegają często z gorączką, zapaleniem płuc, dusznością i wymagają interwencji zespołu ratownictwa medycznego. Chociażby po to, żeby pacjent znalazł się szybko w szpitalu, by móc ocenić, czy on może być jeszcze w domu – tłumaczy gość programu WP "Newsroom".
Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 podkreśla, że te choroby już się pojawiają, a szczyt zachorowań może się zbiegnąć wraz ze szczytem czwartej fali spowodowanej Deltą.
- Tych sytuacji będziemy mieli coraz więcej, a już zupełnie z przerażeniem myślę o tym, co się wydarzy za miesiąc, gdy będziemy mieli nie 400 przypadków koronawirusa, tylko 1400 czy więcej – akcentuje ekspert.
Podobnie jak w przypadku infekcji wywołanej wirusem SARS-CoV-2, także zapalenia płuc czy oskrzeli innego pochodzenia stanowią szczególne zagrożenie dla określonych grup ryzyka. Wśród nich są również osoby starsze – brak szybkiej reakcji służb medycznych w ich przypadku może mieć tragiczny finał.
- Tu może być problem, bo ci pacjenci, którzy będą w starszym wieku i będą mieli problemy z oddychaniem, sami do szpitala nie trafią. Jeżeli nie będą mieli jakiejś pomocy, mogą w domu, w oczekiwaniu na pogotowie stracić przytomność czy nawet życie – podkreśla dr Grzesiowski.
Więcej dowiesz się, oglądając WIDEO.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.