Grupa krwi może zwiększać ryzyko udaru mózgu
Co roku w Polsce na udar mózgu zapada średnio 90 tys. osób. Statystyki pokazują, że zostanie on zdiagnozowany u 1 na 6 osób. Teraz naukowcy ze Stanów Zjednoczonych doszli do wniosku, że czynnikiem ryzyka może być także grupa krwi. Przeprowadzili badania w tym kierunku.
1. Grupa krwi a udar. Badania
Badania nad wpływem grupy krwi na wystąpienie udaru mózgu przeprowadził zespół, którym kierował prof. Steven J. Kittner z Uniwersytetu Medycznego Maryland w Baltimore.
Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące prawie 350 kobiet, które przeszły udar przed 50. rokiem życia i porównali ich dane z 383 kobietami, które go nie doświadczyły. Doszli do wniosku, że kobiety z grupą krwi inną niż 0, które paliły i przyjmowały doustne środki antykoncepcyjne, były prawie dwukrotnie bardziej narażone na udar przed ukończeniem pięćdziesiątki.
"Staraliśmy się ustalić, czy grupa krwi, w szczególności grupa krwi inna niż 0, zwiększa ryzyko udaru mózgu wśród osób stosujących doustne środki antykoncepcyjne" - tłumaczy prof. Steven J. Kittner. "Wyniki naszego badania sugerują, że tak może być" - dodaje.
Wyniki badania pokazują, że bez względu na grupę krwi, kobiety, które zarówno paliły, jak i przyjmowały doustne środki antykoncepcyjne, doświadczyły udaru prawie pięć razy częściej niż panie, które nie paliły, ani nie stosowały doustnych środków antykoncepcyjnych.
Z kolei kobiety, które paliły, ale nie przyjmowały doustnej antykoncepcji, były trzy razy bardziej narażone na udar niż te niepalące Natomiast kobiety, które tylko brały antykoncepcję, ale nie paliły, były prawie cztery razy bardziej narażone na udar niż te, które nie łykały tych tabletek.
W podsumowaniu badań naukowcy stwierdzili, że panie, które palą i mają mniej niż 35 lat, nie powinny przyjmować doustnych środków zapobiegających ciąży.
2. Wpływ grupy krwi na wystąpienie udaru
Badanie specjalistów z Baltimore nie było pierwszą tego typu analizą na temat związku grupy krwi z udarem. Na konferencji American Heart Association eksperci poinformowali, że mężczyźni i kobiety z krwią grupy AB wykazywali o 26 proc. wyższe ryzyko udaru niż osoby z krwią grupy 0. Z kolei panie z grupą krwi B były narażone na udar aż o 15 proc. bardziej niż kobiety z grupą krwi 0.
Eksperci są zdanie, że jednym z powodów, dla których ryzyko udaru mózgu może być wyższe u osób z grupami krwi innymi niż 0, jest to, że są one bardziej podatne na tworzenie się skrzepów. A to właśnie one prowadzą do wystąpienia w organizmie udaru niedokrwiennego.
Badania dotyczące powiązań pomiędzy grupą krwi, paleniem tytoniu a przyjmowaniem doustnej antykoncepcji zostały zaprezentowane podczas konferencji International Stroke Conference organizowanej przez American Stroke Association.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.