Przejdź na WP

Samba - historia, brazylijska, nauka

Samba to narodowy taniec brazylijski, szybki, bogaty w różne wariacje. Kojarzy się z karnawałem w Rio de Janeiro. Wymaga od partnerów ruchów całego ciała i akcentowania kształtów bioder. Cały układ tańca powinien przypominać falowanie partnerów w górę i w dół. W sambie zwraca się uwagę na muzykalność tancerzy, którzy muszą zaprezentować wiele różnych rytmów, zawartych w tym tańcu. Dodatkowo kolorowe stroje, frędzle i półnagie tancerki to elementy typowe dla samby.

Zobacz film: "Jak tańczyć sambę?"

spis treści

1. Samba - historia

Początki samby sięgają czasów niewolnictwa afrykańskiego. Dominuje teoria, że nazwa tańca towarzyskiego pochodzi od afrykańskiego określenia „samba”, interpretowanego jako „modlitwa”. W niektórych rejonach Brazylii samba oznacza kobietę.

Najprawdopodobniej samba to taniec latynoamerykański towarzyski wywodzący się z tzw. tańca w kółko. Pierwotna wersja samby była zbyt erotyczna, dopiero po różnych modyfikacjach można było ją tańczyć publicznie. W 1914 roku samba dotarła do Europy. Prawdziwą popularność zyskała po drugiej wojnie światowej.

2. Samba - brazylijska

Samba nazywana jest tańcem kochanków, gdyż ma bardzo intymny charakter. Dowodem na to jest falujący i dynamiczny ruch partnerów podczas wykonywania samby.

Ciała tancerzy są blisko siebie, biodra wypychane są rytmicznie do przodu i do tyłu. W Rio de Janeiro przygotowania do wykonania samby podczas karnawału trwają cały rok.

Tancerki i tancerze nie tylko kuszą tańcem, ale także kolorowymi i seksowymi strojami. Karnawał brazylijski kończy się największą na świecie paradą. Na sambodromach rywalizują ze sobą brazylijskie szkoły tańca. Przepych, feerie barw, półnagie tancerki – to elementy charakterystyczne dla samby brazylijskiej.

Samba
Samba

Mambo to rodzaj tańca towarzyskiego, który został zapoczątkowany na Kubie w latach 30. XX wieku. Jednak...

zobacz galerię

3. Samba - nauka

Według ekspertów, samba to taniec trudny, wymagający od tancerzy wielu technicznych umiejętności. Rytm tego tańca towarzyskiego jest zmienny, a tempo zależy od układu, który tworzą partnerzy.

Samba ma tempo około 50 taktów na minutę i jest to jedna z najbardziej dynamicznych jej odmian. W odróżnieniu od tańców latynoamerykańskich, takich jak cza-cza, rumba, samba jest tańcem progresywnym, czyli ruchowo-przestrzennym.

Taniec towarzyski charakteryzuje się sprężystym ruchem ciała nazywanym akcją bounce, który uzyskuje się przez rytmiczne rozluźnienie i naprężenie kolan oraz dynamiczny ruch bioder (wysuwane są do przodu i do tyłu, lekko ukośne w przód u w tył).

W trakcie tańczenia samby partnerzy zachowują nieznaczną odległość od siebie, a kroki taneczne samby stawiane są na podeszwach. Należy pamiętać, aby ruch bioder nie przenosił się na ramiona i głowę. Aby zwiększyć dynamizm samby, ciało powinno być pochylone do przodu.

W 1914 roku samba dotarła do Europy
W 1914 roku samba dotarła do Europy (123rf.com)

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nauka samby nie jest prosta, wymaga sprawności fizycznej, czasu i sprężystych ruchów partnerów. Samba powinna odzwierciedlać taniec kochanków, wymaga wielu ruchów intymnych, wyrażających śmiałe uczucia i gesty.

Strój do samby powinien eksponować opalone ciała partnerów. Najlepiej, żeby był jaskrawy i mocno rzucający się w oczy. W sambie duże znaczenie odgrywa zwłaszcza ruch bioder tancerki, to ona ma kusić, uwodzić, budzić pożądanie u partnera. Im więcej zmysłowości w sambie, tym lepiej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy