Skoki ze spadochronem

Skoki ze spadochronem to jeden z najbardziej ekscytujących sportów ekstremalnych. Po skoku z dużej wysokości, miłośnicy mocnych wrażeń przez minutę mogą spadać swobodnie, a dopiero po tym czasie otwierają spadochron, który spowalnia ich spadanie i zapewnia dość łagodne lądowanie. Skoki z samolotu pozwalają także na kontrolowanie szybkości i kierunku podczas lotu. Spadochroniarstwo jest bezpiecznym sportem, pod warunkiem że przestrzegamy zasad bezpieczeństwa.

1. Skoki spadochronowe we dwójkę czy grupowo?

Swoje pierwsze skoki spadochronowe najlepiej jest wykonać z instruktorem. Będzie to skok tandemowy. Instruktor jest tandempilotem, który jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo skoku. Do takiego skoku ze spadochronem nie potrzeba szkolenia ani wyjątkowej kondycji fizycznej. Przyczepiony z tyłu instruktor zapewnia bezpieczeństwo.

Do skoków samodzielnych należy przygotować się lepiej: do poprawnego lądowania wymagana jest kondycja fizyczna, a także umiejętność sterowania spadochronem.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Grupowe skoki spadochronowe są dużym przeżyciem, wymagają od każdego z uczestników kondycji fizycznej i pewnego obycia ze sprzętem spadochronowym. Podczas skoku grupowego, uczestnicy wykonują różne akrobacje: tworzenie koła, trzymanie się za ręce, które są fotografowane lub filmowane przez jednego ze skaczących. Akrobacje takie mogą być wykonywane tylko podczas swobodnego spadania, czyli podczas pierwszej minuty po skoku. Po rozłożeniu spadochronu nie należy się do siebie zbliżać.

2. Skoki spadochronowe a zdrowie

Skoki spadochronowe wydają się bardzo niebezpieczne, jednak bardzo rzadko tak naprawdę zagrażają życiu. Spadochroniarstwo, szczególnie w wersji tandemowej, może uprawiać każdy – nawet dzieci czy osoby starsze. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do skoku:

Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa w przypadku skoków spadochronowych? Spadochroniarstwo nie jest sportem ekstremalnie niebezpiecznym. Jednak są sytuacje, które w kilku przypadkach doprowadziły do urazów, a nawet śmierci spadochroniarza:

  • niesprawny spadochron zapasowy (trzeba zawsze kontrolować jego stan, nawet jeśli nie jest on używany);
  • niesprawny sprzęt spadochronowy;
  • niekorzystne warunki pogodowe (szczególnie silny wiatr lub burze);
  • kolizje dwóch i więcej spadochronów.

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje skok ze spadochronem. Jednorazowy, tandemowy skok ze spadochronem kosztuje około 400-600 zł. Jednak aby móc skakać samodzielnie, trzeba ukończyć kurs, którego cena waha się w granicach kilku tysięcy złotych.

Skoki spadochronowe to sport nie dla każdego. Ale miłośnicy mocnych wrażeń na pewno zasmakują w spadochroniarstwie, pod warunkiem że zadbają o swoje bezpieczeństwo podczas lotu. Ziemia widziana z lotu ptaka to dla większości ludzi niecodzienny widok, ale dzięki skokom spadochronowym można nie tylko zobaczyć go na własne oczy, ale i poczuć adrenalinę związaną z przebywaniem na dużej wysokości. Spadochroniarstwo nie jest tanim sportem, ale miłośnicy skoków są zdania, że wrażenia, jakie zapewniają skoki, są warte każdej ceny.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!