Śledzenie tablicy na Facebooku może uchronić przed wieloma zaburzeniami psychicznymi

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge dowodzą, że wszystkie aktualizacje i treści umieszczane przez użytkowników na swoich kontach na portalach społecznościowych mogą służyć do diagnozowania poważnych zaburzeń psychicznych.

Eksperci sugerują także, że monitorowanie tego, co dzieje się u danej osoby na tablicy Facebooka może w przyszłości zapewnić wsparcie i interwencję w niepokojących przypadkach, szczególnie wśród osób młodych.

Ponad miliard ludzi na świecie korzysta z Facebooka dziennie. Dowody wskazują, że 92 proc. młodzieży korzysta z portali społecznościowych codziennie i ujawniają tam więcej informacji na temat swojego życia niż w realu.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie „Lancet Psychiatry”, naukowcy z Uniwersytetu w  Cambridge omówili możliwość wykorzystania portali społecznościowych do uzyskania danych o rozwijającej się chorobie psychicznej.

„Facebook jest bardzo popularnym portalem wśród młodzieży i może dostarczyć nam ogrom  danych, które mogą posłużyć nam w poprawie naszej wiedzy o zaburzeniach psychicznych, takich jak depresja i schizofrenia. Dzięki portalom, takim jak Facebook możemy dotrzeć do trudno dostępnych grup społecznych, między innymi do osób bezdomnych, imigrantów, osób starszych oraz osób z problemami psychicznymi" - mówi dr Becky Inkster, główny autor badania.

Dr Inkster i jego współpracownicy twierdzą, że Facebook może być wykorzystany w celu poprawy wykrywania psychicznych czynników chorobotwórczych. Dr Michał Kosiński, współautor badania dodaje, że dane z Facebooka są bardziej wiarygodne niż te, do których można dotrzeć w rzeczywistości.

Poprzednie badania wykazały, że 25 procent z badanych młodych ludzi wstawiali treści, które były pierwszymi objawami depresji. Poprzez analizę języka, emocji i tematów wykorzystywanych w aktualizacji swojego statusu, eksperci mogą zdiagnozować wczesne objawy choroby psychicznej. Naukowcy twierdzą, że fotografie użytkowników również mogą dostarczać wiele ważnych informacji.

5 mitów o chorobach psychicznych

Piętno choroby psychicznej może prowadzić do wielu błędnych opinii. Negatywne stereotypy stwarzają nieporozumienia, które jeszcze bardziej izolują ludzi...

Badania wykazały, że portale społecznościowe mogą mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne oddziaływanie na emocje użytkownika. Jedne z badań wykazało, że zmniejszenie zainteresowania wśród znajomych na Facebooku może wywołać negatywne emocje.

Inne badanie wykazało, że osoby cierpiące na zaburzenia, takie jak schozofrenia i psychozy stwierdzają, że portale społecznościowe pomogły im towarzysko i nie wpłynęły na pogorszenie ich objawów.

Naukowcy sugerują, że stosowanie terapii opartych na różnych aktywnościach na Facebooku mogą być wykorzystane do leczenia wielu schorzeń psychicznych.

 „Relacje na Facebooku mogą pomóc osobom o obniżonej samoocenie i zapewnić towarzystwo dla osób, które są społecznie odizolowane. Wiemy, że młodzież odizolowana społecznie jest bardziej podatna na depresję i częściej może miewać myśli samobójcze" - mówi dr Becky Inkster.

Zaburzenia psychiczne czy możemy sobie poradzić sami

Kiedy u jakiejś osoby pojawiają się zaburzenia psychiczne to problem ten nie tylko negatywnie wpływa na życie chorego, ale też oddziałuje na jego otoczenie....

 Monitorowanie aktualności na Facebooku może też zapewnić wsparcie osobom wrażliwym, bezdomnej młodzieży lub osom o podwyższonym ryzyku wystąpienie choroby psychicznej. Wczesne wykrycie sygnałów ostrzegawczych może poprawić zdrowie psychiczne wielu osób. Użytkownicy mają już zezwolenie na zgłoszenie informacji o tym, że ktoś wstawił na swoją tablicę informację o tym, że chce popełnić samobójstwo.

„Ludzie jednak czują się nieswojo z tym, że ich prywatność będzie naruszona i należy obchodzić się z tym ostrożnie” – podkreśla współautor badania David Stillwell.

Wiele z tych badań musi być znacznie rozszerzone, ponieważ niektóre dowody są niepotwierdzone lub niewystarczające. Jednak niesie to wiele możliwości zastosowań i naukowcy są optymistycznie nastawieni co do słuszności ich badań.

Natalia Kulik, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...