Śledzenie tablicy na Facebooku może uchronić przed wieloma zaburzeniami psychicznymi

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge dowodzą, że wszystkie aktualizacje i treści umieszczane przez użytkowników na swoich kontach na portalach społecznościowych mogą służyć do diagnozowania poważnych zaburzeń psychicznych.

Eksperci sugerują także, że monitorowanie tego, co dzieje się u danej osoby na tablicy Facebooka może w przyszłości zapewnić wsparcie i interwencję w niepokojących przypadkach, szczególnie wśród osób młodych.

Polecane wideo:

Ponad miliard ludzi na świecie korzysta z Facebooka dziennie. Dowody wskazują, że 92 proc. młodzieży korzysta z portali społecznościowych codziennie i ujawniają tam więcej informacji na temat swojego życia niż w realu.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie „Lancet Psychiatry”, naukowcy z Uniwersytetu w  Cambridge omówili możliwość wykorzystania portali społecznościowych do uzyskania danych o rozwijającej się chorobie psychicznej.

„Facebook jest bardzo popularnym portalem wśród młodzieży i może dostarczyć nam ogrom  danych, które mogą posłużyć nam w poprawie naszej wiedzy o zaburzeniach psychicznych, takich jak depresja i schizofrenia. Dzięki portalom, takim jak Facebook możemy dotrzeć do trudno dostępnych grup społecznych, między innymi do osób bezdomnych, imigrantów, osób starszych oraz osób z problemami psychicznymi" - mówi dr Becky Inkster, główny autor badania.

Dr Inkster i jego współpracownicy twierdzą, że Facebook może być wykorzystany w celu poprawy wykrywania psychicznych czynników chorobotwórczych. Dr Michał Kosiński, współautor badania dodaje, że dane z Facebooka są bardziej wiarygodne niż te, do których można dotrzeć w rzeczywistości.

Poprzednie badania wykazały, że 25 procent z badanych młodych ludzi wstawiali treści, które były pierwszymi objawami depresji. Poprzez analizę języka, emocji i tematów wykorzystywanych w aktualizacji swojego statusu, eksperci mogą zdiagnozować wczesne objawy choroby psychicznej. Naukowcy twierdzą, że fotografie użytkowników również mogą dostarczać wiele ważnych informacji.

5 mitów o chorobach psychicznych

Piętno choroby psychicznej może prowadzić do wielu błędnych opinii. Negatywne stereotypy stwarzają nieporozumienia, które jeszcze bardziej izolują ludzi...

Badania wykazały, że portale społecznościowe mogą mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne oddziaływanie na emocje użytkownika. Jedne z badań wykazało, że zmniejszenie zainteresowania wśród znajomych na Facebooku może wywołać negatywne emocje.

Inne badanie wykazało, że osoby cierpiące na zaburzenia, takie jak schozofrenia i psychozy stwierdzają, że portale społecznościowe pomogły im towarzysko i nie wpłynęły na pogorszenie ich objawów.

Naukowcy sugerują, że stosowanie terapii opartych na różnych aktywnościach na Facebooku mogą być wykorzystane do leczenia wielu schorzeń psychicznych.

 „Relacje na Facebooku mogą pomóc osobom o obniżonej samoocenie i zapewnić towarzystwo dla osób, które są społecznie odizolowane. Wiemy, że młodzież odizolowana społecznie jest bardziej podatna na depresję i częściej może miewać myśli samobójcze" - mówi dr Becky Inkster.

Zaburzenia psychiczne czy możemy sobie poradzić sami

Kiedy u jakiejś osoby pojawiają się zaburzenia psychiczne to problem ten nie tylko negatywnie wpływa na życie chorego, ale też oddziałuje na jego otoczenie....

 Monitorowanie aktualności na Facebooku może też zapewnić wsparcie osobom wrażliwym, bezdomnej młodzieży lub osom o podwyższonym ryzyku wystąpienie choroby psychicznej. Wczesne wykrycie sygnałów ostrzegawczych może poprawić zdrowie psychiczne wielu osób. Użytkownicy mają już zezwolenie na zgłoszenie informacji o tym, że ktoś wstawił na swoją tablicę informację o tym, że chce popełnić samobójstwo.

„Ludzie jednak czują się nieswojo z tym, że ich prywatność będzie naruszona i należy obchodzić się z tym ostrożnie” – podkreśla współautor badania David Stillwell.

Wiele z tych badań musi być znacznie rozszerzone, ponieważ niektóre dowody są niepotwierdzone lub niewystarczające. Jednak niesie to wiele możliwości zastosowań i naukowcy są optymistycznie nastawieni co do słuszności ich badań.

Natalia Kulik, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka Odtwórz wideo

Sąd nakazał przywrócenie do pracy dr. Marka Bachańskiego, który w Centrum Zdrowia Dziecka w leczeniu swoich pacjentów stosował medyczną marihuanę. Czy neurochirurg będzie nadal stosował taką terapię? Jak wyglądały jego pierwsze dni w pracy? Powiedziała...

Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Spacer po posiłku zmniejsza ryzyko cukrzycy

Pacjenci, którzy wychodzili na co najmniej 10-minutowy spacer po śniadaniu, obiedzie i kolacji mieli niższy poziom cukru we krwi niż ci, którzy wykonywali jeden 30-minutowy spacer dziennie. Osobom cierpiącym na cukrzycę typu 2 zalecana jest aktywność...

Newsy

Zmiana kształtu mózgu wraz z wiekiem

Szczeliny i zakręty mózgu potocznie nazywane „fałdami" nadają obraz, dzięki któremu błyskawicznie możemy rozpoznać ten narząd na tle innych części ciała. Teoria głosi, że kształt mózgu jest wynikiem ewolucji i jest on odpowiednio zoorganizowany dla komunikacji...

Newsy

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz, który zajmował się Anną Przybylską został ukarany upomnieniem. Okręgowy Sąd Lekarski w Gdańsku stwierdził, że medyk złamał tajemnicę lekarską, gdy publicznie opowiadał o chorobie aktorki. W 2014 roku, po śmierci Przybylskiej, lekarz wystąpił...