Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Monika Papuga-Sobczak

Spalacze tłuszczu - sztuczne, naturalne, przeciwskazania

Spalacze tłuszczu są dobrym sposobem na odchudzanie
Spalacze tłuszczu są dobrym sposobem na odchudzanie (123rf.com)

Spalacze tłuszczu to preparaty wspomagające odchudzanie przeznaczone dla osób, które preferują łatwą redukcję tkanki tłuszczowej – bez surowej diety i męczących ćwiczeń. Suplementy te od jakiegoś czasu cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego - problem otyłości i nadwagi ma dziś powszechny charakter i dotyczy mniej więcej połowy Polaków. Warto dowiedzieć się, czy spalacze tłuszczu skutecznie walczą z niechcianymi kilogramami, oraz kto i kiedy może ich używać.

spis treści
Zobacz film: "Postaw na naturalne spalacze tłuszczu"

1. Czym są spalacze tłuszczu?

Spalacze tłuszczu są grupą suplementów diety, których zadaniem jest pomoc w spalaniu tkanki tłuszczowej. Potocznie nazwane "fat burnerami", są mieszanką składników podkręcających przemianę materii. Zwiększają także temperaturę ciała.

Efekty są uzyskiwane zarówno podczas ćwiczeń fizycznych, jak i podczas odpoczynku. Preparaty te powinny być przyjmowane na czczo lub przed głównym posiłkiem. Często też spalacze tłuszczu są spożywane bezpośrednio przed treningiem, aby zintensyfikować go i spalić niechciane kilogramy.

2. Po czym poznać skuteczny suplement ?

Aby mieć pewność, że dany środek wart jest naszego zainteresowania, powinniśmy zwrócić uwagę na jego skład. Większość spalaczy tłuszczu bazuje na tych samych związkach, a poszczególne preparaty zawierają ich różne proporcje.

Bardzo często spalacze tłuszczu różnią się znacząco ceną, choć zawartość dobroczynnych związków jest porównywalna. Można więc nieco zaoszczędzić i kupić spalacz tłuszczu mniej znanej firmy, ponieważ jego działanie będzie bardzo podobne.

Warto również wziąć pod uwagę mechanizm działania. Każdy z nas różni się od innych osób, mimo tej samej budowy ciała. Metabolizm jest skomplikowanym procesem - to co na jedną osobę pozytywnie zadziała, niekoniecznie musi tak zadziałać na kogoś innego.

Aby uniknąć rozczarowań, najlepiej jest spróbować kilka próbek różnych preparatów, nim zaopatrzymy się w większe opakowanie. Praktyczne przetestowanie będzie najbardziej wiarygodne.

Ważną cechą dobrego spalacza tłuszczu jest jego moc działania. Nie jest dobrze inwestować w suplementy, których działanie może nam wyniszczyć organizm. Odchudzanie powinno być przyjemne i przynosić nam satysfakcję, a nie nas męczyć.

Zbyt ciężkie i obciążające ćwiczenia mogą też obniżyć naszą motywację, przyczyniając się do pogorszenia efektywności. Działanie dobrych spalaczy tłuszczu zwykle potwierdzone jest badaniami, które zostały przeprowadzone przed wprowadzeniem preparatu na rynek.

Firma, która je produkuje, powinna mieć niezbędne uprawnienia oraz certyfikaty potwierdzające ich jakość.

Także opakowanie spalacza tłuszczu powinno być zaprojektowane w taki sposób, aby chronić go przed promieniami słonecznymi.

3. Dobór odpowiedniego preparatu

Podczas przeglądania licznych ofert suplementów diety, warto wziąć pod uwagę cel naszej kuracji. Powinniśmy wcześniej przyjąć konkretne założenia, które będą pomocne w doborze odpowiedniego spalacza tłuszczu.

Dobrze odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • jaką docelowo wagę chcemy uzyskać?
  • jak często podejmujemy wysiłek fizyczny i jaki jest poziom jego intensywności?
  • jak długo chcemy zażywać dany suplement?

Powinniśmy wziąć także pod uwagę nasz stan zdrowia. Niektóre spalacze posiadają silnie pobudzające związki, które mogą mieć dla nas negatywne skutki uboczne. Osoby borykające się z problemami z układem krwionośnym, hormonalnym lub nerwowym, powinny szczególnie zwrócić na to uwagę.

Przed rozpoczęciem kuracji odchudzającej powinniśmy zgłębić wiedzę na temat zawartości preparatu i jego działania na nasz organizm. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, powinniśmy skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem. Specjaliści ci będą pomocni w podjęciu decyzji co do zażywania wybranego środka.

3.1. Ranking spalaczy tłuszczu

Obecnie na rynku występuje duża liczba tych suplementów. Warto zapoznać się z rankingami spalaczy tłuszczu, aby mieć pogląd na to, co obecnie jest popularne i cieszy się najlepszymi opiniami.

Zawsze należy pamiętać o sprawdzeniu składu spalacza tłuszczu przed jego zakupem.

4. Sztuczne wspomaganie odchudzania

Środki odchudzające zawierają wiele różnych substancji i związków chemicznych. Są to spalacze tłuszczu wykonane z m.in. substancji sztucznych (L-karnityna) oraz substancji naturalnych (błonnik, ocet jabłkowy).

Zanim zdecydujesz się na zakup suplementów na odchudzanie, zapoznaj się z ich zawartością oraz udaj się do lekarza lub specjalisty, który wybierze najlepszy środek hamujący łaknienie.

Sztuczne spalacze tłuszczu to:

  • L-karnityna – jest związkiem chemicznym, produkowanym przez własne narządy wewnętrzne – wątrobę oraz nerki. Pełni bardzo ważną funkcję w transporcie tłuszczów i wymianie ich na energię, potrzebną do codziennego funkcjonowania organizmu.
  • Inozytol - wytwarzany jest w organizmie w celu umożliwienia wytworzenia przekaźników, które poprzedzają powstanie ważnych dla funkcjonowania hormonów. Ponadto, chroni narządy wewnętrzne przed otłuszczeniem.
  • Lecytyna – znana substancja otrzymywana z żółtek jaj jest niezbędnym składnikiem stymulującym proces przemiany materii. Dodatkowo, chroni narządy wewnętrzne (m.in. wątrobę i żołądek), obniża poziom cholesterolu i gospodaruje rozpuszczalnymi w tłuszczach składnikami odżywczymi.
9 zaskakujących produktów wspomagających redukcję tkanki tłuszczowej
9 zaskakujących produktów wspomagających redukcję tkanki tłuszczowej [10 zdjęć]

Istnieją produkty spożywcze i przyprawy, które mogą usprawnić procesy eliminacji toksyn z organizmu

zobacz galerię
  • Kwasy omega – zarówno kwasy omega-3, jak i kwasy omega-6 (m.in. kwas linolowy) regulują pracę ośrodka głodu i sytości i stymulują poziom apetytu. Ważne, by ich proporcje były odpowiednie – kwasy z obu grup współdziałają i uzupełniają się w organizmie, nie powinno więc ich zabraknąć. Szczególnie korzystne ich proporcje znajdują się w menu diety śródziemnomorskiej.
  • Kwas pantotenowy – nie tylko wspomaga metabolizm, ale i zmniejsza zmęczenie, usprawnia uwalnianie energii i pomaga w wytwarzaniu tłuszczów i hormonów.
  • Chrom to mikroelement, który znacznie ułatwia kontrolę procesu przenikania glukozy do krwi. Przy okazji jednak znacznie zmniejsza zapotrzebowanie na regulującą produkcję energii insulinę. Dzięki temu mamy mniejszy apetyt na słodkości, a to dobra wiadomość dla łakomczuchów, którym trudno opanować się przed sięgnięciem po czekoladę. To dlatego spalacze tłuszczu zawierają chrom.

4.1. Spalacze tłuszczu dla mężczyzn

Większość suplementów dla mężczyzn bazuje na składnikach syntetycznych i naturalnych. Biorąc pod uwagę dłuższy czas trwania treningów oraz ich większą intensywność, spalacze przeznaczone dla płci męskiej powinny pełnić funkcję zarówno redukcyjną, jak i mobilizującą.

Mężczyźni częściej decydują się na suplementy w formie tabletek niż płynnej. Bardzo ważne jest, aby w czasie treningu nie doprowadzić do nasilenia procesów katabolicznych oraz aby nie opaść z sił.

Biorąc powyższe pod uwagę, dla mężczyzn zalecane jest stosowanie preparatów zawierających np. johimbinę, gernaminę i efedrynę.

4.2. Spalacze tłuszczu dla kobiet

Odchudzanie u kobiet opiera się na tym samym schemacie, co u mężczyzn. Podstawą jest zdrowa dieta i ruch, a suplementacja powinna być jedynie pomocniczym dodatkiem. Mimo to skład preparatów termogenicznych dla kobiet jest inny, niż u płci przeciwnej.

Większość suplementów bazuje na naturalnych składnikach, jak np. kwas rumenowy czy zielona kawa. Ma to związek przede wszystkim z mniejszym obciążeniem treningowym, a zwiększonym wysiłkiem wytrzymałościowym.

Kobiety powinny decydować się głównie na preparaty zwiększające temperaturę ciała, pobudzenie zaś jest tutaj elementem dodatkowym.

Najważniejszy jednak jest odbiorca. Niezależnie od płci decydując się na wybór suplementu, powinniśmy zwrócić uwagę na swój stan zdrowia, wzrost i wagę, plan dietetyczny oraz treningowy oraz oczywiście na obrany cel. Wszystko to pozwoli nam dobrać satysfakcjonujący nas preparat.

4.3. Spalacze tłuszczu dla początkujących

Osoby rozpoczynające suplementację powinny rozważnie podejść do wyboru preparatu. Nie przyzwyczajony do intensywnego wysiłku organizm może źle zareagować na taką zmianę.

Na początek lepiej i bezpieczniej jest zaopatrzyć się w suplementy o słabszym i bardziej stabilnym działaniu.

Początkowo warto korzystać z suplementów bazujących na naturalnych składnikach. Dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie kilku treningów na próbkach danego preparatu, aby przekonać się, jak na nas zadziała.

Musimy pamiętać, że podstawą odchudzania musi być ruch fizyczny oraz dobrze dobrana, zdrowa dieta.

4.4. Spalacze tłuszczu dla zaawansowanych

Osoby posiadające dłuższy staż treningowy powinny stosować inne preparaty. Zaawansowani w czasie redukcji zwiększają zarówno intensywność treningu, jak i czas jego trwania. Może się okazać, że termogeneza będzie nie wystarczająca.

Jeśli osiągniemy większe pobudzenie, efektywność podczas intensywnego i długotrwałego wysiłku fizycznego będzie dużo lepsza.

Biorąc pod uwagę obecnie panujące trendy, możemy zaobserwować wzrost zainteresowania spalaczami, łączącymi się z odżywkami po treningowymi. Jest to związane z większym zaangażowaniem i obciążeniem organizmu.

Jeśli stosujemy intensywniejsze produkty termogeniczne, powinniśmy zaopatrzyć się z dodatkową suplementację regenerującą. Zapewnienie sobie właściwej odnowy będzie nas chronić przed ewentualnymi, niechcianymi skutkami ubocznymi mocno angażujących treningów.

5. Naturalne wspomaganie odchudzania

W obecnych czasach firmy farmaceutyczne ścigają się w produkcji najlepszych preparatów spalających tkankę tłuszczową. Wielu z nas korzysta z pomocy tego typu środków, nie zastanawiając się, z czego one się składają i jaki mają wpływ na stan zdrowia.

Gdy pochylimy się na większością tych środków, to z łatwością zauważymy, że zawierają głównie te same związki, które znajdują się w produktach naturalnych. Ponadto, jeśli zdecydujemy się na naturalne składniki, otrzymujemy nadprogramowo wiele pożądanych "skutków ubocznych".

Sztuczne preparaty nie dadzą nam takich efektów. Przede wszystkim chodzi o odżywienie organizmu, polepszenie odporności, zwiększenie energii, zapobieganie procesom starzenia się, lepsza regeneracja organizmu i najogólniej mówiąc, polepszenie jakości życia.

Naturalne spalacze tłuszczu są zdrowszą alternatywą dla wszelkich dostępnych na rynku preparatów redukujących tkankę tłuszczową. Cena przemysłowo produkowanych preparatów jest zwykle wyższa od naturalnych produktów, z których się składają.

By przyspieszyć spalanie tłuszczu dużo lepiej jest skorzystać z tego, co daje nam natura. Produkty te są dostępne na wyciągnięcie ręki, a także przynoszą dużo więcej korzyści niż sztuczne suplementy.

Warto poznać 13 skutecznych spalaczy tłuszczu, posiadających udowodnione właściwości odchudzające.

Oto spalacze tłuszczu pochodzenia naturalnego:

5.1. Błonnik

Jest to główny aktor procesu przemiany materii. Pomaga w trawieniu, oczyszczaniu organizmu z toksyn i odchudzaniu, reguluje też poziom glukozy we krwi. Dzięki pęcznieniu w żołądku jego składowych (celulozy i pektyny) zmniejsza uczucie głodu. Warunkiem odpowiedniego działania błonnika w organizmie jest odpowiednia podaż płynów.

5.2. Morwa biała

Morwa biała posiada jadalne owoce, które wykorzystywane są jako środek moczopędny, przeciwgorączkowy oraz pobudzający laktację.

Jej liście obniżają poziom glukozy we krwi przez zwiększenie wydzielania insuliny i zmniejszenie wchłaniania węglowodanów w jelitach.

5.3. Ananas

Enzym białkowy zawarty w ananasach - bromelina - jest popularnym suplementem wśród sportowców. Ułatwia trawienie białka, zwiększając jego przyswajalność. Organizm zużywa dużo energii do rozłożenia białek ze względu na jego specyficzną strukturę.

Stąd też warto jeść ananasa do posiłków bogatych w białko. Wspomniana wcześniej bromelina stymuluje również metabolizm poprzez detoksykację organizmu oraz poprawę krążenia. Ma również działanie przeciwzapalne.

5.4. Imbir

Roślina ta pochodzi z Chin oraz z Indii. Odgrywa na całym świecie znaczącą rolę w ziołolecznictwie i medycynie naturalnej. Działa korzystnie na układ pokarmowy - neutralizuje kwasy żołądkowe oraz pobudza wydzielanie enzymów trawiennych.

Świetnie poprawia trawienie i likwiduje wzdęcia. Ponadto, może zmniejszać bólezwiązane z artretyzmem i łagodzić bóle mięśni.

Imbir rozgrzewa organizm - dzięki niemu wzrasta termogeneza, co podkręca metabolizm. Termogeneza jest zespołem procesów fizjologicznych i metabolicznych, które zachodzą w ciele ludzkim, aby utrzymać stałą temperaturę.

Jeśli procesy te ulegają nasileniu, organizm musi się bardziej napracować, by temperatura spadła i pozostała na właściwym poziomie. Dzięki temu metabolizm przyspiesza, a tkanka tłuszczowa jest spalana szybciej.

To też warto wiedzieć

5.5. Kurkuma

Kurkmina, która zawarta jest kurkumie może chronić przed nadwagą. Zmniejsza leptynoodporność (niewrażliwość komórek organizmu na leptynę). Hormon ten reguluje apetyt - wysyła do mózgu sygnał, że żołądek jest napełniony.

Leptynoodporność sprawia, że zwiększa się nam apetyt, przez co szybciej przybieramy na wadze. Kurkumina ogranicza także rozrost komórek tłuszczowych i pomaga z nimi walczyć.

Kurkuma posiada działanie silnie przeciwutleniające (podobnie jak witamina C i witamina E). Te substancje działają przeciwstarzeniowo, chroniąc przed wolnymi rodnikami.

Kurkuma wykazuje również działanie antynowotworowe, a także zmniejsza stężenie "złego cholesterolu" we krwi. Chroni wątrobę przed szkodliwymi czynnikami, pobudza wydzielanie enzym ów trawiennych i żółci. Ma także działanie przeciwzapalne.

Leczy niestrawność, hamuje tworzenie się gazów w jelitach. Łagodzi skurcze jelit, działa też antybakteryjnie.

5.6. Pieprz cayenne

Pieprz cayenne (papryka chilli) jest krewnym zielonej i czerwonej papryki. Nie ma jednak nic wspólnego z czarnym pieprzem, mimo nazwy. Główne substancje w nim zawarte to kapsaicynoidy, a przede wszystkim kapsaicyna - drażniąca, oleista substancja, której zasługą jest ostry smak tej papryki.

Spożywanie pieprzu chilli powoduje, że wzrasta termogeneza. Działa również hamująco na apetyt, dzięki zawartości kapsaicyny (który często występuje w preparatach odchudzających).

5.7. Cynamon

Cynamon jest naturalnym spalaczem tłuszczu. Tak, jak imbir jest termogenikiem - przyspiesza przemianę materii. Cynamon reguluje poziom insuliny we krwi, przez co hamuje ewentualny przypływ apetytu.

Cynamon ma wpływ na prawidłowy poziom insuliny, przez co tłuszcz mniej się odkłada w organizmie. Ponadto cynamon wykazuje właściwości antynowotworowe - chroni przed rakiem jelita grubego.

Spalacze tłuszczu są dobrym sposobem na odchudzanie, pod warunkiem, że będą odpowiednio dobrane i stosowane z rozsądkiem.

5.8. Witamina C

Witamina C bierze udział w trawieniu i rozpuszczaniu tłuszczów w organizmie, co przyspiesza ich spalanie, przez co podkręca metabolizm. Jest również naturalnym przeciwutleniaczem, wzmacnia system odpornościowy, działa przeciwzapalnie, leczy astmę i przyspiesza gojenie ran.

Największe ilości witaminy C możemy znaleźć w owocach cytrusowych, takich jak mandarynka, pomarańcza, pomelo, grejpfrut i limonka. Duże jej ilości znajdują się w natce pietruszki, czarnej porzeczce oraz w czerwonej papryce.

5.9. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy reguluje ciśnienie i wspomaga trawienie. Znajdują się w nim prozdrowotne związki, takie jak m.in. kwas chlorogenowy, beta-karoten, katechina oraz związki flawonowe. W swoim składzie ma również wiele wartościowych minerałów i witamin.

Ocet jabłkowy, jako naturalny fat burner, usuwa złogi tłuszczu z organizmu oraz hamuje jego wchłanianie z pożywienia. Nie powinniśmy jednak zbyt wiele go spożywać, ponieważ całkiem pozbawiony tłuszczu organizm nie będzie prawidłowo funkcjonował.

Brak tłuszczu może powodować gorsze wchłanianie witamin potrzebnych do zachowania dobrego zdrowia, m.in. witaminy A, witaminy D, witaminy E czy witaminy K, rozpuszczalnych w tłuszczach.

5.10. Zielona herbata

Zielona herbata zawiera w sobie kofeinę, przyspieszającą przemianę materii. W szklance tego płynu znajduje się mniej więcej 40 miligramów tej substancji. Badania potwierdzają, że picie zielonej herbaty pomaga w skutecznym spalaniu tłuszczu z okolic brzucha.

Wspomaga walkę z cellulitem, gdyż usuwa z organizmu nagromadzone toksyny. Dzięki katechinie, która także zawiera się w zielonej herbacie, szybciej utleniają się tłuszcze, a także są mocniej aktywowane do zużycia energii.

Zielona herbata zawiera także polifenole - silne przeciwutleniacze, chroniące organizm przed powstawaniem stanów zapalnych. Występują w niej też inne wartościowe związki, jak np. tanina i fluor.

Według badań zielona herbata ma właściwości antynowotworowe, dzięki polifenolowi EGCG. Chroni też przed chorobami serca.

5.11. Czerwona herbata

Tak jak zielona, czerwona herbata nazywana jest pogromcą tłuszczu. Pobudza perystaltykę jelit, co pobudza wydzielanie soków trawiennych. Ma pozytywne działanie na serce, układ krążenia i najogólniej mówiąc cały organizm.

Nie zawiera kofeiny, więc mogą ją spożywać osoby z nadciśnieniem. Herbata ta hamuje nadmierne odkładanie się tłuszczu i zwiększa jego biosyntezę.

5.12. Czarna kawa

Jak wiadomo, kofeina podnosi ciśnienie, więc jednocześnie zwiększa przemianę materii. Podnosi koncentrację i poprawia pracę mózgu, jednak spożywana w nadmiarze może przynieść również negatywne skutki zdrowotne.

Kawa jest napojem cenionym przez sportowców, ponieważ poprawia zdolności wysiłkowe organizmu. Czarna kawa, wypita przed treningiem poprawia jego jakość. Zwiększa również wytrzymałość organizmu.

Przez podkręcenie metabolizmu doskonale działa na spalanie tkanki tłuszczowej, jednak nie może zawierać dodatków, jak mleko czy cukier. Dodatki te osłabiają zarówno spalanie tłuszczu, jak i pobudzenie organizmu.

Powinniśmy uważać, aby nie przekraczać zalecanej dziennej dawki kawy. Zbyt duże jej ilości mogą wypłukiwać minerały z naszego organizmu, co w przyszłości może spowodować niedobory ważnych pierwiastków.

Dzienne zalecane jest spożywanie nie więcej 3 filiżanek czarnej kawy dziennie. Musimy pamiętać także o odpowienim nawodnieniu, gdyż napój ten odwadnia organizm i działa moczopędnie.

5.13. Czosnek

Czosnek działa napotnie oraz rozgrzewająco, co przyczynia się do przyspieszenia spalania tłuszczu. Nazywany jest naturalnym antybiotykiem, jego lecznicze właściwości wykorzystywane były w czasie I wojny światowej - był podawany chorym i rannym żołnierzom.

Zwalcza infekcje, zmniejsza poziom "złego cholesterolu" we krwi, poprawia odporność. Polecany jest też w przypadku infekcji grzybiczych.

6. Suplementacja dodatkiem do odchudzania

Zawsze warto pamiętać, że suplementacja powinna być tylko dodatkiem do odchudzania, nie zaś jego fundamentalną częścią. Przede wszystkim musimy zadbać o zdrową dietę i aktywność fizyczną, które są podstawą pozbywania się zbędnych kilogramów.

Jeśli założymy, że korzyści przyniesie nam samo stosowanie preparatów spalających tłuszcz, możemy się rozczarować. Konsumenci często narzekają na brak efektów, co po dokładniejszym zapoznaniu się z nawykami danej osoby, wynika z np. zbyt małej ilości ruchu czy złych nawyków żywieniowych.

Dobre i skuteczne spalacze tłuszczu zwykle zawierają w swoim składzie dobrze dobrane proporcje substancji termogenicznych. Niektóre suplementy w swoim składzie zawierają ekstrakty z pokrzywy czy mącznicy. Związki te nie eliminują tkanki tłuszczowej, lecz podskórną wodę.

7. Opinie na temat suplementacji termogenikami

Na temat suplementacji termogenikami zdania są podzielone. Wiele osób wysoko określa poziom ich skuteczności i nie wyobraża sobie odchudzania bez suplementacji nimi. Jest to uzasadnione nie tylko efektami, jakie te osoby osiągają, ale także licznymi badaniami naukowymi.

Jest mnóstwo dowodów potwierdzających proredukcyjne lub termogeniczne działanie składników tych suplementów. Część z nich stosowana jest od lat w wielu krajach na świecie, co może potwierdzać ich skuteczność.

Istnieje jednak również grupa osób, które po spożywaniu spalaczy tłuszczu odczuły niezadowolenie lub rozczarowanie. Swoje zdanie argumentują słabszymi efektami w stosunku do wcześniejszych oczekiwań, słabym działaniem tych preparatów lub wysoką ceną za kiepski skład.

Aby samemu wyrobić sobie zdanie na ten temat, najlepiej jest przetestować daną substancję samodzielnie. Opinie na temat spalaczy tłuszczów innych osób mogą pomóc nam z ogólnym zorientowaniu się w temacie, jednak najlepiej do nich podchodzić z dystansem.

8. Przeciwwskazania do stosowania

Spalacze tłuszczu, mimo atestów bezpieczeństwa, nie przez wszystkich mogą być używane. Niektóre substancje czynne zawarte w składzie tych produktów powodują wzmożenie pracy serca, podwyższenie temperatury ciała lub wzrost ciśnienia.

Tego typu działanie nie będzie dobrze tolerowane, jeśli osoba zażywająca :

  • jest w ciąży lub karmi piersią - jest to bardzo ważny okres w życiu każdej kobiety, przez co ostrożność w czasie nadchodzącego macierzyństwa powinna być wyostrzona. Jeżeli u ciężarnej zastosujemy preparat o działaniu termogenicznym, może to skutkować niebezpieczeństwem dla kobiety oraz rozwijającego się płodu,
  • boryka się z chorobami układu krążenia - niektóre składniki, jak np. kofeina, synferyna czy guarana zwiększają ilości katecholamin, co skutkuje podniesieniem ciśnienia krwi. Zbyt wysokie ciśnienie powoduje z kolei szybszą pracę serca, co może być niebezpieczne dla osób po zawale serca, udarze czy z zaburzeniami rytmu serca. Dodatkowo, podwyższona temperatura oraz wzrost przepływu krwi może nasilić objawy u osób borykających się z nadciśnieniem,
  • jest cukrzykiem - część składników spalaczy tłuszczu może mieć wpływ na gospodarkę insulinową i glukozową organizmu, co może doprowadzić do hipoglikemii. Zażywane przez diabetyków leki mogą wchodzić w niepożądane reakcje z suplementami termogenicznymi, co może skutkować zaburzeniami metabolizmu. Jeśli jesteś cukrzykiem, powinieneś przed rozpoczęciem suplementacji tego typu odżywkami, skonsultować się z lekarzem lub diabetologiem,
  • choruje neurologicznie - suplementy działają także na układ nerwowy; w przypadku zdrowych osób spalacze tłuszczu zmniejszają próg zmęczenia, dzięki czemu możemy dłużej i intensywniej trenować; zmniejszają apetyt i pobudzają ruchowo. U osób z zaburzeniami neurologicznymi działanie tych suplementów może doprowadzić do zaburzeń uwagi i koncentracji, zawrotów głowy, stanów splątania, obniżenia nastroju lub agresji.

Osoby z wysokim poziomem tkanki tłuszczowej również nie powinny rozpoczynać walki z otyłością od spalaczy tłuszczu. Początkowo powinny skupić się raczej na doborze odpowiedniej diety i poziomu aktywności fizycznej, suplementację włączając dopiero po jakimś czasie.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze