Sprytna sztuczka. Tak kleszcze atakują człowieka
Kleszcze mają sprytny sposób, by zaatakować człowieka. Naukowcy odkryli, że pajęczaki, które mogą przenosić groźne choroby, stosują sztuczkę stwarzającą im więcej możliwości.
1. Jak atakują kleszcze?
Kleszcze mogą się przedostać na człowieka czy zwierzę nie tylko z bardzo bliskiej odległości, siedząc na przykład na gałęziach drzew czy w trawie. Okazuje się, że w ataku na żywiciela pomaga im sprytna sztuczka.
Wskazują na to wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie "Current Biology". Jego autorzy tłumaczą, że kleszcz może wykorzystać ładunki elektrostatyczne (ludzie i zwierzęta gromadzą je w naturalny sposób w ciągu dnia), by przeskoczyć na swoją ofiarę nawet z pewnej odległości.
"Chociaż mówimy o niewielkiej odległości, to jest to odpowiednik przeskoczenia trzech lub czterech pięter schodów za jednym zamachem" – zwraca uwagę autor badania Sam England z Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie.
Dzięki temu sprytne pajęczaki przedostają się na żywiciela, nawet jeśli nie mają z nim bezpośredniego kontaktu.
Autorzy badania odkryli, że kiedy naładowali elektrody i umieścili je w pobliżu młodych kleszczy, stworzenia latały w powietrzu i lądowały na tych elektrodach.
2. Jak chronić się przed kleszczami?
To kolejny argument przemawiający za tym, by nie bagatelizować środków ochronnych, zwłaszcza jeśli wybieramy się w miejsce, gdzie kleszczy może być sporo (np. las, park, łąka). Kleszcze przenoszą groźne choroby m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.
Autorzy badania zaznaczają, że należy stosować repelenty, które odstraszają pajęczaki.
Preparat na kleszcze to jednak nie wszystko, bo nie zapewnia on stuprocentowej ochrony. Bardzo ważne jest też odpowiednie ubranie - najlepiej długie nogawki i rękawy, dobrze też zadbać o nakrycie głowy.
Najlepiej wybierać jasne kolory, ale nie po to, by odstraszyć pajęczaki. Dzięki temu będzie je łatwiej zauważyć, zanim uda mu się wbić w ciało.
Ponadto, po powrocie do domu powinniśmy dokładnie obejrzeć skórę i wziąć prysznic. Jeżeli zauważymy wbitego kleszcza, należy go najszybciej usunąć.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.