Trwa ładowanie...

Naukowcy rozszyfrowali starzenie się na poziomie komórkowym

Lek. Mateusz Nawrocki
16.01.2017 13:57
Naukowcy rozszyfrowali starzenie się na poziomie komórkowym
Naukowcy rozszyfrowali starzenie się na poziomie komórkowym

Procesy starzenia się od dawna budzą zainteresowanie naukowców. Zarówno wizualne efekty, nasza uroda jak i zegar biologiczny uwarunkowane są procesami zachodzącymi na poziomie komórkowym. Celem wielu badaczy jest wynalezienie odpowiednich środków i metod, które spowolnią procesy starzenia się.

Z pomocą przychodzą naukowcy z Instytutu badawczego The Scripps, którym udało się odnaleźć nową proteinę o nazwie TZAP. Zadaniem tej proteiny jest wiązanie końców chromosomów i wpływ na długość telomerów, czyli fragmentów chromosomu, który zabezpiecza je przed uszkodzeniem podczas kopiowania.

Długość telomerów warunkuje długość życia komórki, czy też podatność na występowanie nowotworów. Najnowsze badania można przeczytać w internetowym wydaniu magazynu „Science”. Jak zaznaczają naukowcy, każdy z nas rodzi się z zaprogramowaną długością telomerów, która determinuje długość życia komórki.

Czy wiemy już wszystko na temat procesów zachodzących w komórkach?
Czy wiemy już wszystko na temat procesów zachodzących w komórkach?
Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Kiedy staje się on zbyt krótki, komórka przestaje mieć zdolność do podziałów. Do tej pory wielu naukowców pracowało nad możliwościami wydłużenia telomerów, aby zapewnić wydłużenie czasu życia komórek. Jednak według wielu badań, zbyt długie telomery mogą mieć wpływ na rozwinięcie choroby nowotworowej.

Naukowcy wykazali, że odkryta przez nich proteina TZAP, ma wpływ na ustalenie długości telomerów, co ma bezpośredni wpływ na zdolności proliferacyjne komórek. Do tej pory odnaleziono proteiny, które wpływają na długość tych struktur - zaliczamy do nich enzym telomerazę oraz tak zwany kompleks Shelterin.

Odkrycie TZAP to całkowita nowość w tej dziedzinie. Jak zaznaczają naukowcy, najnowsze odkrycia wiele wyjaśniają, ale także wiążą się z całkowicie nowymi pytaniami. Czy odkrycie nowej struktury całkowicie zmieni świat nauki i biologii molekularnej?

Na odpowiedź trzeba jeszcze poczekać, jednak jest wielce prawdopodobne, że szereg naukowców, począwszy od biologów, przez lekarzy czy też farmaceutów będzie pracować nad całkowicie nowymi metodami leczniczymi czy też diagnostycznymi z wykorzystaniem molekuły TZAP.

Wiele działań, medycyny XXI wieku jest związanych właśnie z odkryciami na poziomie molekularnym. Mogłoby się wydawać, że już wszystko wiemy na temat podziałów czy też procesu dzielenia się komórek - jak widać nic bardziej mylnego.

Miejmy nadzieję, że naukowcy dobrze wykorzystają nową szansę i będą pracować nad wykorzystaniem molekuły TZAP w walce z chorobami nowotworowymi, czy też innymi schorzeniami mającymi wpływ na długość życia człowieka.

Chociaż badania z kręgu biologii molekularnej wymagają zastosowania wyjątkowo zaawansowanych procesów diagnostycznych, to pierwsze doniesienia na temat telomerów datuje się na pierwszą połowę XX wieku.

Z wielu badań wynika, że pracowanie nad telomerami trwa już kilkadziesiąt lat, a nadal pojawiają się nowe doniesienia. Kto wie, być może za kilka lat, dowiemy się czegoś całkowicie nowego o zegarze biologicznym komórek? Pozostaje nam czekać i bacznie obserwować najnowsze doniesienia z kręgu biologii molekularnej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze