Trwa ładowanie...

Stożek rotatorów – budowa, funkcja, uszkodzenie, diagnostyka, leczenie

Lek. Mateusz Nawrocki
30.03.2021 14:10
Stożek rotatorów składa się z ścięgien następujących mięśni: mięśnia nadgrzebieniowego, mięśnia podgrzebieniowego, mięśnia obłego mniejszego oraz mięśnia podłopatkowego.
Stożek rotatorów składa się z ścięgien następujących mięśni: mięśnia nadgrzebieniowego, mięśnia podgrzebieniowego, mięśnia obłego mniejszego oraz mięśnia podłopatkowego. (Shutterstock)

Stożek rotatorów oraz pierścień rotatorów – to nazwy, które są synonimami. To struktury, które mają bardzo duże znaczenie w ruchomości stawu barkowego, a także biorą udział w jego stabilizacji. Często ulegają urazom, ale uszkodzenie może także powstawać na skutek zmian zwyrodnienieniowych.

spis treści

1. Stożek rotatorów – budowa

Stożek rotatorów składa się z ścięgien następujących mięśni: mięśnia nadgrzebieniowego, mięśnia podgrzebieniowego, mięśnia obłego mniejszego oraz mięśnia podłopatkowego.

2. Stożek rotatorów – funkcja

Stożek rotatorów stabilizuje staw ramienny w płaszczyźnie czołowej oraz poprzecznej i odpowiadają za ruchy barku. Pierścień rotatorów stabilizuje również pozycję ręki. Z uwagi na dużą funkcję stożka rotatorów, jego uszkodzenie może dawać tak poważne i uciążliwe objawy.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"
Naturalne produkty, które zastępują środki przeciwbólowe
Naturalne produkty, które zastępują środki przeciwbólowe [6 zdjęć]

Te naturalne produkty działają jak popularne leki przeciwbólowe, po które sięgasz, gdy coś zaczyna strzykać,

zobacz galerię

3. Stożek rotatorów – uszkodzenie

Do uszkodzenia stożka rotatorów może dochodzić podczas uprawiania różnych sportów, szczególnie tych w których konieczne jest unoszenie rąk do góry (na przykład siatkówka). Zdarza się również, że uszkodzenie następuje na skutek urazu.

Do uszkodzenia stożka rotatorów dochodzi także na skutek jego zwapnienia – taka przypadłość występuje zazwyczaj między 40 – 55 rokiem życia. Etiologia zwapnienia stożka rotatorów nie została jeszcze poznana. Mówiąc o uszkodzeniach stożka rotatorów, należy wspomnieć, że uszkodzenie może powstawać nagle – wtedy związane jest głównie z sportem oraz przewlekle – najczęściej mówimy wtedy o zmianach zwyrodnieniowych.

Uszkodzenie stożka rotatorów wiąże się z poważnymi dolegliwościami takimi jak ból, ograniczenie ruchu czy też zmniejszenie siły mięśniowej. Objawem uszkodzenia stożka rotatorów jest także zespół ciasnoty podbarkowej.

4. Stożek rotatorów – diagnostyka

Diagnostyka uszkodzenia stożka rotatorów wiąże się z badaniem fizykalnym przez lekarza ortopedę lub fizjoterapeutę. Z pomocą przychodzą metody diagnostyki obrazowej, takie jak USG czy też zdjęcie RTG.

Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów
Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów [10 zdjęć]

Nie ma wątpliwości, że dla zdrowych stawów kluczowa jest przede wszystkim regularna aktywność fizyczna.

zobacz galerię

5. Stożek rotatorów – leczenie

Leczenie urazów stożka rotatorów zależy od stopnia zaawansowania zmian występujących w tym regionie. Początkowo możliwe jest prowadzenie leczenia objawowego, które zakłada między innymi fizjoterapię i rehabilitację, która powinna być prowadzona pod czujnym okiem fizjoterapeuty.

Wiele osób nie docenia właśnie tego sposobu leczenia – a to bardzo źle, bowiem odpowiednio prowadzona rehabilitacja daje duże możliwości powrotu do zdrowia. Jeśli metody doraźne nie przynoszą oczekiwanego efektu, może okazać się konieczne przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego – możliwe jest jego wykonanie w technice artroskopowej.

Rokowanie w leczeniu uszkodzenia stożka rotatorów zależy od stopnia nieprawidłowości oraz zmian towarzyszących chorobie podstawowej. Jest to schorzenie, które może wystąpić w każdej grupie wiekowej. Warto zauważyć, że powodzenie leczenia w dużym stopniu zależy od współpracy pacjenta, przykładania się do wykonywania ćwiczeń oraz odciążania stawu w razie konieczności. Współpraca pacjenta jest nieodłącznym elementem każdego rodzaju terapii – nie tylko tej dotyczącej ortopedii.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze