Trwa ładowanie...

Stres podwyższa poziom cukru we krwi. Naukowcy ostrzegają osoby z cukrzycą typu 2

Avatar placeholder
17.07.2020 13:10
 Wpływ stresu na cukrzycę
Wpływ stresu na cukrzycę (Getty Images)

Naukowcy uważają, że cukrzycy powinni pracować nad metodami relaksacji. Amerykanie udowodnili właśnie, że pomiędzy kortyzolem - hormonem stresu a wyższym poziomem cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2 jest wyraźny związek.

1. Wpływ stresu na cukrzycę

Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Ohio State University Wexner Medical Center i Ohio State University College of Medicine. Wnioski właśnie opublikowano w czasopiśmie "Psychoneuroendocrinology". Jak czytamy w artykule - badaczom udało się potwierdzić związek pomiędzy kortyzolem - hormonem stresu a wyższym poziomem cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2.

 Wpływ stresu na cukrzycę
Wpływ stresu na cukrzycę (Getty Images)

"U zdrowych ludzi kortyzol zmienia się naturalnie w ciągu dnia. Gwałtownie rośnie rano i spada w nocy - tłumaczy główny autor badań dr Joshua J. Joseph, endokrynolog z Centrum Badań Cukrzycy i Metabolizmu w Ohio State Wexner Medical Center. - Jednak u uczestników z cukrzycą typu 2 profile kortyzolu, które były bardziej płaskie w ciągu dnia, wystąpił wyższy poziom glukozy".

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Utrzymujący się wysoki poziom kortyzolu sprawia, że ciężko jest kontrolować poziom cukru we krwi i radzić sobie z chorobą i dlatego tak ważne jest, aby osoby z cukrzycą typu 2 znalazły sposoby na zmniejszenie stresu.

2. Relaksacja jako metoda na cukrzycę

"Rozpoczęliśmy nową próbę, aby sprawdzić, czy praktyki uważności mogą obniżyć poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2” - powiedział dr Joseph. - Ale to nie jedyna skuteczna forma odprężania. Ważne jest, aby znaleźć coś, co sprawia przyjemność i zrobić, by stało się to częścią codziennej rutyny" - dodaje.

Badanie były prowadzone tylko z udziałem osób z cukrzycą. Jednak dr Joseph i jego zespół uważają, że hormon stresu prawdopodobnie odgrywa ważną rolę w zapobieganiu cukrzycy i nadal badają związek między kortyzolem a rozwojem cukrzycy i chorób sercowo–naczyniowych.

"Większość osób z cukrzycą typu 2 wie jak ważne są: regularne ćwiczenia, zdrowa dieta i dużo odpoczynku. Lecz łagodzenie stresu jest kluczowym i często zapomnianym elementem leczenia cukrzycy – podkreślił Joseph. - Niezależnie od tego czy chodzi o zajęcia jogi, spacer ,czy czytanie książki - znalezienie sposobu na obniżenie poziomu stresu jest ważne dla ogólnego zdrowia wszystkich osób, szczególnie dla osób z cukrzycą typu 2".

3. Dieta może zapobiegać cukrzycy typu 2

Wcześniejsze badania opublikowane w magazynie "British Medical Journal" sugerują, że jest wyraźny związek między poziomem witaminy C we krwi, karotenoidami (pigmentami występującymi w kolorowych owocach i warzywach) a zachorowalnością na cukrzycę typu 2.

Badanie było przeprowadzone w 8 państwach europejskich. Analizowano w nich dane dotyczące 9754 osób, u których rozwinęła się cukrzyca typu 2 oraz grupy porównawczej 13 662 dorosłych, którzy nie zachorowali na tę chorobę.

Na podstawie tej analizy naukowcy stwierdzili, że wyższy poziom witaminy C i karotenoidów we krwi zdecydowanie zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Co ważne, nawet niewielki wzrost tych parametrów korzystnie wpływał na organizm.

. Naukowcy z USA stwierdzili, że również produkty pełnoziarniste wyraźnie obniżają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Swoją pracę oparli na analizie stanu zdrowia 158 259 kobiet i 36 525 mężczyzn wolnych od cukrzycy, chorób serca i raka. Na podstawie badań stwierdzili, że spożywanie jednej lub więcej porcji pełnoziarnistych płatków śniadaniowych lub pełnoziarnistego chleba zmniejszało ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 odpowiednio o 19 i 21 proc. w porównaniu z osobami, który spożywały te produkty rzadziej niż raz na miesiąc.

Z kolei inne badania wykazały, że wzrost dziennego spożycia owoców i warzyw co 66 gramów powoduje o 25 proc. niższe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2

Zobacz także: Koronawirus. Odkryto nowe powikłania. COVID-19 może powodować cukrzycę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze