Trwa ładowanie...

Stres podwyższa poziom cukru we krwi. Naukowcy ostrzegają osoby z cukrzycą typu 2

Naukowcy uważają, że cukrzycy powinni pracować nad metodami relaksacji. Amerykanie udowodnili właśnie, że pomiędzy kortyzolem - hormonem stresu a wyższym poziomem cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2 jest wyraźny związek.

1. Wpływ stresu na cukrzycę

Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Ohio State University Wexner Medical Center i Ohio State University College of Medicine. Wnioski właśnie opublikowano w czasopiśmie "Psychoneuroendocrinology". Jak czytamy w artykule - badaczom udało się potwierdzić związek pomiędzy kortyzolem - hormonem stresu a wyższym poziomem cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2.

 Wpływ stresu na cukrzycę
Wpływ stresu na cukrzycę (Getty Images)

"U zdrowych ludzi kortyzol zmienia się naturalnie w ciągu dnia. Gwałtownie rośnie rano i spada w nocy - tłumaczy główny autor badań dr Joshua J. Joseph, endokrynolog z Centrum Badań Cukrzycy i Metabolizmu w Ohio State Wexner Medical Center. - Jednak u uczestników z cukrzycą typu 2 profile kortyzolu, które były bardziej płaskie w ciągu dnia, wystąpił wyższy poziom glukozy".

Utrzymujący się wysoki poziom kortyzolu sprawia, że ciężko jest kontrolować poziom cukru we krwi i radzić sobie z chorobą i dlatego tak ważne jest, aby osoby z cukrzycą typu 2 znalazły sposoby na zmniejszenie stresu.

2. Relaksacja jako metoda na cukrzycę

"Rozpoczęliśmy nową próbę, aby sprawdzić, czy praktyki uważności mogą obniżyć poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2” - powiedział dr Joseph. - Ale to nie jedyna skuteczna forma odprężania. Ważne jest, aby znaleźć coś, co sprawia przyjemność i zrobić, by stało się to częścią codziennej rutyny" - dodaje.

Badanie były prowadzone tylko z udziałem osób z cukrzycą. Jednak dr Joseph i jego zespół uważają, że hormon stresu prawdopodobnie odgrywa ważną rolę w zapobieganiu cukrzycy i nadal badają związek między kortyzolem a rozwojem cukrzycy i chorób sercowo–naczyniowych.

"Większość osób z cukrzycą typu 2 wie jak ważne są: regularne ćwiczenia, zdrowa dieta i dużo odpoczynku. Lecz łagodzenie stresu jest kluczowym i często zapomnianym elementem leczenia cukrzycy – podkreślił Joseph. - Niezależnie od tego czy chodzi o zajęcia jogi, spacer ,czy czytanie książki - znalezienie sposobu na obniżenie poziomu stresu jest ważne dla ogólnego zdrowia wszystkich osób, szczególnie dla osób z cukrzycą typu 2".

3. Dieta może zapobiegać cukrzycy typu 2

Wcześniejsze badania opublikowane w magazynie "British Medical Journal" sugerują, że jest wyraźny związek między poziomem witaminy C we krwi, karotenoidami (pigmentami występującymi w kolorowych owocach i warzywach) a zachorowalnością na cukrzycę typu 2.

Badanie było przeprowadzone w 8 państwach europejskich. Analizowano w nich dane dotyczące 9754 osób, u których rozwinęła się cukrzyca typu 2 oraz grupy porównawczej 13 662 dorosłych, którzy nie zachorowali na tę chorobę.

Na podstawie tej analizy naukowcy stwierdzili, że wyższy poziom witaminy C i karotenoidów we krwi zdecydowanie zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Co ważne, nawet niewielki wzrost tych parametrów korzystnie wpływał na organizm.

. Naukowcy z USA stwierdzili, że również produkty pełnoziarniste wyraźnie obniżają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Swoją pracę oparli na analizie stanu zdrowia 158 259 kobiet i 36 525 mężczyzn wolnych od cukrzycy, chorób serca i raka. Na podstawie badań stwierdzili, że spożywanie jednej lub więcej porcji pełnoziarnistych płatków śniadaniowych lub pełnoziarnistego chleba zmniejszało ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 odpowiednio o 19 i 21 proc. w porównaniu z osobami, który spożywały te produkty rzadziej niż raz na miesiąc.

Z kolei inne badania wykazały, że wzrost dziennego spożycia owoców i warzyw co 66 gramów powoduje o 25 proc. niższe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2

Zobacz także: Koronawirus. Odkryto nowe powikłania. COVID-19 może powodować cukrzycę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.