Trwa ładowanie...

Cukrzyca to pięć różnych chorób (WIDEO)

Zobacz film: "Cukrzyca to pięć różnych chorób"

Do tej pory lekarze diagnozowali cukrzycę typu 1 i cukrzycę typu 2. Najnowsze badania fińskich naukowców wskazują jednak, że cukrzyca ma pięć różnych odmian. Czym się od siebie różnią? Zobacz wideo i dowiedz się więcej o tej popularnej chorobie, która dotyka osoby w różnym wieku.

Najpopularniejsze rodzaje cukrzycy to cukrzyca typu 1 i typu 2. Oprócz nich rozpoznaje się również cukrzycę LADA, która najczęściej pojawia się u osób po 35. roku życia. Dość często występuje cukrzyca ciążowa, która ustępuje po urodzeniu dziecka. Ale zdecydowanie zwiększa ryzyko zachorowania na tą chorobę w przyszłości.

Ponadto, cukrzyca monogenowa powstaje w wyniku mutacji, a do jej diagnozy konieczne są badania genetyczne. Ostatnim rodzajem jest cukrzyca wtórna, która jest diagnozowana w krajach z problemem głodu i tendencjami do nieprawidłowego odżywiania.

Przyczyn cukrzycy jest wiele. Można uznać, że do jej powstania przyczynia się otyłość, defekty genetyczne dotyczące działania insuliny, choroby trzustki, zaburzenia hormonalne - nadczynność tarczycy, choroby nadnerczy i przysadki, przyjmowane leki i zakażenia, na przykład różyczką.

Leczenie cukrzycy sprowadza się przede wszystkim do unormowania poziomu cukru we krwi i zmianie nawyków żywieniowych, które zniwelują pojawianie się skoków insuliny. Następnie szukane jest konkretne źródło problemu i próba rozwiązanie tej przyczyny, ponieważ wówczas możliwe jest całkowite wyleczenie cukrzycy.

Istotne jest trzymanie się diety dla cukrzyków i stała kontrola lekarska, dzięki której zmniejszy się ryzyko powikłań cukrzycy, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Inne informacje dotyczące cukrzycy znajdziesz w wideo.

10 sposobów na uniknięcie komplikacji cukrzycowych
10 sposobów na uniknięcie komplikacji cukrzycowych [10 zdjęć]

Cukrzyk powinien odwiedzać lekarza pierwszego kontaktu co najmniej cztery razy w roku. Co więcej, powinien

zobacz galerię

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza