Styl klasyczny – technika rąk, technika nóg, ćwiczenia w wodzie

Chyba każdy z nas wie co znaczy pływanie „żabką”. Ten styl pływania inaczej nazywany jest stylem klasycznym. Na pierwszy rzut oka jest prosty i przyjemny, jednak wśród pływaków, uważany za jeden z najcięższych do wyuczenia i prawidłowego opanowania. Styl klasyczny, jest jednym z wielu stylów pływackich. Styl klasyczny polega na zanurzaniu głowy pod wodą, wykonując tym samym ruchy rękami i nogi, powinny być one zsynchronizowane. Dodatkowo pracuje głowa i plecy. Ważne jest także oddychanie.

Zobacz film: "Ćwiczenie swimming - uproszczone pływanie"

Styl klasyczny - technika rąk

Pływanie stylem klasycznym zaczyna się od ruchu rąk. Najlepiej złączyć dłonie jak do modlitwy, wyprostować je, głowa w tym czasie powinna znajdować się pomiędzy rękoma i być zanurzona w wodzie. Następnie ręce zataczają niemalże całe koło, dłonie odpychają wodę. Ruch rąk, wykonywanie jest na wysokości barków. Kończy się ponownym złożeniem dłoni jak do modlitwy. Kiedy ręce są wyprostowane i schowane pod wodą, a głowa znajduje się pomiędzy nimi, dodajemy pracę nóg.

Styl klasyczny - technika nóg

Technika nóg w stylu klasycznym jest ciężka do opanowane, ponieważ bardzo trudno jest wprowadzić ten ruch poprawnie. Niestety zataczanie okręgów rękoma nie idzie w parze z ruchami nóg, co często jest wykonywane, zwłaszcza przez amatorów pływania.

Około 80% pracy w stylu klasycznym wykonują nasze nogi, to dzięki nim nabieramy odpowiedniego pędu i przesuwamy się do przodu. Tak naprawdę praca rąk jest dodatkiem, bez silnych mięśni nóg nasze pływanie stylem klasycznym będzie na bardzo słabym poziomie. Wart także pamiętać o wzmocnieniu kręgosłupa i mięśni brzucha - to przydatne podczas pływania klasycznego.

Najlepszy sport dla kręgosłupa

Choroby kręgosłupa rozwijają się przez lata na skutek wielu zaniedbań. Do tych najczęstszych schorzeń należą zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa, które...

Kiedy ręce są na wyproście, dokładamy pracę nóg. A wygląda ona następująco: nogi w kolanach uginamy i rozstawiamy na szerokość barków, więc nie może to być bardzo szeroki ruch, a wąski. Podkurczamy nogi, zginając je w kolanach i odpychamy się od wody. Stopy podczas odpychania się powinny być zadarte.

Należy umiejętnie połączyć ze sobą te dwa ruchy, ponieważ są one niezwykle trudne do wyrobienia. Ruchy rąk i nóg powinny być szybkie, dynamiczne, aby jak najszybciej przesuwać ciało ku przodowi. Należy również pamiętać o prawidłowym ruchu głowy, która raz jest pod wodą, a raz nad nią. Kiedy ręce są wyprostowane to głowa znajduje się pod wodą, jeżeli ręce wykonują ruch głowa podnosi się nad taflę. Nad wodą łapiemy oddech, a pod wodą wypuszczamy ustami.

Styl klasyczny - ćwiczenia w wodzie

Aby nauczyć się poprawnie pływać stylem klasycznym, niezbędna będzie także nauka w wodzie na poszczególne partie ciała, aby wiedzieć jak dany ruch powinien wyglądać albo, aby nauczyć się oddychać.

Przydatne będą ćwiczenia z deską do pływania. Można wziąć ją w dłonie, trzymać przed sobą i ćwiczyć samą pracę nóg, która polega na uginaniu i odpychaniu kolan.

To samo ćwiczenie można wykonać dodając zanurzenie głowy i oddychanie, ćwicząc prawidłowy oddech powinniśmy nabrać powietrze, zanurzyć głowę i wykonać trzy razy pracę nóg. Wynurzyć się. Prawidłowa technika oddychania jest bardzo ważna podczas nauki pływania stylem klasycznym. Bez wyrobienia prawidłowego nawyku będzie nam niezwykle trudno pływać poprawnie.

Jak wiadomo pływanie nie tylko wpływa korzystnie na spalanie kalorii, ale także doskonale poprawia kondycję. Przede wszystkim polecane jest przy wszelakich wadach postawy i problemach z kręgosłupem. Pływanie jest przyjemne, a podczas jednego treningu tkanka tłuszczowa redukuje się bardzo intensywnie.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Pływanie - wpływ na zdrowie, oddychanie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Pływanie - wpływ na zdrowie, oddychanie
Pływanie - wpływ na zdrowie, oddychanie

Styl grzbietowy - technika, ćwiczenia

można przejść do treningu właściwego w wodzie, ale także można wykonywać ćwiczenia do stylu grzbietowego na lądzie. Praca rąk i nóg to nie wszystko. Styl...

Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety

Uprawianie nordic walking

Uprawianie nordic walking

walking są specjalnie zaprojektowane, by podczas treningu ćwiczyć górną część ciała. W czasie chodzenia z kijkami ruchy rąk są zsynchronizowane z ruchami nóg. (...) Technika chodzenia nordic walking...

Masaż klasyczny

Rodzaje masażu - galeria

Rodzaje masażu - galeria

, które mogą mieć charakter miejscowy lub ogólny. Technika głaskania jest ruchem wykonywanym dłońmi masażysty, polega na tym, że dłoń ślizga się po ciele (...) wysiłku fizycznym oraz pobudza receptory czucia głębokiego ośrodkowego układu...

Masaż klasyczny

Technika ugniatania

Technika ugniatania

Do jednej z technik masażu leczniczego i diagnostycznego zalicza się ugniatanie ciała.

Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Ćwiczenie pilates - one leg stretch (WIDEO)

Ćwiczenie pilates - one leg stretch (WIDEO) Odtwórz wideo

. Kręgosłup podczas tego ćwiczenia pilates pozostaje w bezruchu, to samo z głową oraz barkami. Wdech jest przy zmianie nóg. Wydech gdy wydłużamy nogę (...) Ćwiczenia pilates mają na celu wzmacnianie...

Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety

Nordic walking - technika chodzenia, zasady, korzyści

Nordic walking - technika chodzenia, zasady, korzyści

są specjalnie zaprojektowane, by podczas treningu ćwiczyć górną część ciała. W czasie chodzenia z kijkami ruchy rąk są zsynchronizowane z ruchami nóg (...) , ręka powinna być wyprostowana w taki sposób, by stworzyć linię...

Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Pilates - zdjęcia

Pilates - zdjęcia

Pilates stanowi połączenie takich dziedzin, jak joga, balet oraz ćwiczenia izometryczne. Metoda ta poprawia postawę, wzmacnia mięśnie, uelastycznienia ciało, odciąża kręgosłup i obniża poziom stresu.

Ćwiczenia odchudzające - fat burning, aerobik, step, trening ciała, spalanie kalorii

Jak stracić 500 kcal?

Jak stracić 500 kcal?

. Różnorodne ćwiczenia sprawią, że będziesz ćwiczyła chętnie i szybko się nie znudzisz, dodatkowo, wykonywany ruch będzie sprawiał ci ogromną radość (...) i pobudzał do życia. Ćwiczenia na pływalni Pływanie jest...