Styl klasyczny – technika rąk, technika nóg, ćwiczenia w wodzie

Chyba każdy z nas wie co znaczy pływanie „żabką”. Ten styl pływania inaczej nazywany jest stylem klasycznym. Na pierwszy rzut oka jest prosty i przyjemny, jednak wśród pływaków, uważany za jeden z najcięższych do wyuczenia i prawidłowego opanowania. Styl klasyczny, jest jednym z wielu stylów pływackich. Styl klasyczny polega na zanurzaniu głowy pod wodą, wykonując tym samym ruchy rękami i nogi, powinny być one zsynchronizowane. Dodatkowo pracuje głowa i plecy. Ważne jest także oddychanie.

Zobacz film: "Ćwiczenie swimming - uproszczone pływanie"

spis treści

1. Styl klasyczny - technika rąk

Pływanie stylem klasycznym zaczyna się od ruchu rąk. Najlepiej złączyć dłonie jak do modlitwy, wyprostować je, głowa w tym czasie powinna znajdować się pomiędzy rękoma i być zanurzona w wodzie. Następnie ręce zataczają niemalże całe koło, dłonie odpychają wodę. Ruch rąk, wykonywanie jest na wysokości barków. Kończy się ponownym złożeniem dłoni jak do modlitwy. Kiedy ręce są wyprostowane i schowane pod wodą, a głowa znajduje się pomiędzy nimi, dodajemy pracę nóg.

2. Styl klasyczny - technika nóg

Technika nóg w stylu klasycznym jest ciężka do opanowane, ponieważ bardzo trudno jest wprowadzić ten ruch poprawnie. Niestety zataczanie okręgów rękoma nie idzie w parze z ruchami nóg, co często jest wykonywane, zwłaszcza przez amatorów pływania.

Około 80% pracy w stylu klasycznym wykonują nasze nogi, to dzięki nim nabieramy odpowiedniego pędu i przesuwamy się do przodu. Tak naprawdę praca rąk jest dodatkiem, bez silnych mięśni nóg nasze pływanie stylem klasycznym będzie na bardzo słabym poziomie. Wart także pamiętać o wzmocnieniu kręgosłupa i mięśni brzucha - to przydatne podczas pływania klasycznego.

Najlepszy sport dla kręgosłupa
Najlepszy sport dla kręgosłupa [10 zdjęć]

Choroby kręgosłupa rozwijają się przez lata na skutek wielu zaniedbań. Do tych najczęstszych schorzeń...

zobacz galerię

Kiedy ręce są na wyproście, dokładamy pracę nóg. A wygląda ona następująco: nogi w kolanach uginamy i rozstawiamy na szerokość barków, więc nie może to być bardzo szeroki ruch, a wąski. Podkurczamy nogi, zginając je w kolanach i odpychamy się od wody. Stopy podczas odpychania się powinny być zadarte.

Należy umiejętnie połączyć ze sobą te dwa ruchy, ponieważ są one niezwykle trudne do wyrobienia. Ruchy rąk i nóg powinny być szybkie, dynamiczne, aby jak najszybciej przesuwać ciało ku przodowi. Należy również pamiętać o prawidłowym ruchu głowy, która raz jest pod wodą, a raz nad nią. Kiedy ręce są wyprostowane to głowa znajduje się pod wodą, jeżeli ręce wykonują ruch głowa podnosi się nad taflę. Nad wodą łapiemy oddech, a pod wodą wypuszczamy ustami.

3. Styl klasyczny - ćwiczenia w wodzie

Aby nauczyć się poprawnie pływać stylem klasycznym, niezbędna będzie także nauka w wodzie na poszczególne partie ciała, aby wiedzieć jak dany ruch powinien wyglądać albo, aby nauczyć się oddychać.

Przydatne będą ćwiczenia z deską do pływania. Można wziąć ją w dłonie, trzymać przed sobą i ćwiczyć samą pracę nóg, która polega na uginaniu i odpychaniu kolan.

To samo ćwiczenie można wykonać dodając zanurzenie głowy i oddychanie, ćwicząc prawidłowy oddech powinniśmy nabrać powietrze, zanurzyć głowę i wykonać trzy razy pracę nóg. Wynurzyć się. Prawidłowa technika oddychania jest bardzo ważna podczas nauki pływania stylem klasycznym. Bez wyrobienia prawidłowego nawyku będzie nam niezwykle trudno pływać poprawnie.

ZOBACZ TAKŻE:

Jak wiadomo pływanie nie tylko wpływa korzystnie na spalanie kalorii, ale także doskonale poprawia kondycję. Przede wszystkim polecane jest przy wszelakich wadach postawy i problemach z kręgosłupem. Pływanie jest przyjemne, a podczas jednego treningu tkanka tłuszczowa redukuje się bardzo intensywnie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy