Trwa ładowanie...

Objawy świadczące o nadmiarze kofeiny

Avatar placeholder
05.02.2022 11:01
Maksymalna dzienna dawka kofeiny wynosi 400 mg
Maksymalna dzienna dawka kofeiny wynosi 400 mg (123rf)

Większość z nas nie wyobraża sobie poranka bez świeżo zaparzonej kawy. Napój ten posiada wiele prozdrowotnych właściwości, m.in. ułatwia koncentrację czy działa przeciwbólowo. W nadmiarze może jednak szkodzić. Jak sprawdzić, czy nie przesadzasz z kofeiną? Organizm może wysyłać subtelne znaki, które świadczą o tym, że pijesz za dużo kawy.

spis treści

1. Nagła utrata cierpliwości

Kofeina przeciwdziała działaniu adenozyny – substancji, która sprawia, że jesteśmy senni. Blokując ją sprawia, że zmęcznie znika, a my jesteśmy bardziej pobudzeni.

Hamowanie adenozyny powoduje również podniesienie się poziomy adrenaliny oraz dopaminy. Nadmierne picie kawy może więc wywołać niepokój, zdenerwowanie, przyspieszoną pracę serca, drażliwość, a nawet wybuchy gniewu. Maksymalna dzienna dawka kofeiny wynosi 400 mg, czyli odpowiednik ok. czterech filiżanek kawy.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"
Kawa w nadmiarze szkodzi zdrowiu
Kawa w nadmiarze szkodzi zdrowiu (123rf)

2. Problemy z oddawaniem moczu

Kawa wykazuje działanie moczopędne, szczególnie u tych osób, które piją ją okazjonalnie. Pita w dużych ilościach może nawet prowadzić do odwodnienia. Mylą się jednak ci, którzy uważają, że na każdą filiżankę kawy należy wypić dodatkową szklankę wody. Bezpieczniej będzie po prostu ograniczyć kofeinę do zalecanej dawki.

3. Trudności z koncentracją

Kolejnym symptomem nadużywania kawy jest popełnianie coraz większej liczby błędów w pracy lub na uczelni. Badania opublikowane w magazynie „Neuropsychopharmacology” wykazały, że kofeina niszczy produktywność.

W efekcie jesteśmy osłabieni, leniwi i nic nam nie wychodzi. Najczęściej w takich sytuacjach sięgamy po kolejną kawę, a to jeszcze bardziej pogłębia zły stan. Dietetycy polecają zdrowe przekąski, które dostarczą nam wartości odżywczych, a co za tym idzie – sił do pracy.

8 zamienników kawy, czyli jak skutecznie postawić się na nogi
8 zamienników kawy, czyli jak skutecznie postawić się na nogi [9 zdjęć]

Chociaż wielu z nas po prostu nie jest w stanie wyobrazić sobie poranka bez kubka przysłowiowej małej

zobacz galerię

4. Drżenie powieki

Drgająca powieka może być skutkiem niedoboru magnezu – składnika mineralnego, który zostaje wypłukiwany z organizmu z każdym kolejnym kubkiem kawy. Nie jest to jednak jedyna przyczyna skurczów powiek.

Naukowcy z amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia uważają, że przyczyną jest kofeina. Powoduje ona uwalnianie się serotoniny oraz noradrenaliny – neuroprzekaźników pobudzających mięśnie i nerwy, w tym te znajdujące się w okolicach oka.

5. Zaburzenia snu

Naukowcy uważają, że kawa zaburza ilość i jakość snu, tym samym zmieniając cały rytm dobowy człowieka. Zdarza się, że kofeina działa nawet przez sześć godzin od wypicia filiżanki. W efekcie nie możemy zasnąć, a rano nie jesteśmy w stanie wstać z łóżka. Pamiętajmy, że nawet duże ilości kofeiny nie zastąpią kilkugodzinnego snu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze