Trwa ładowanie...

Szacowana długość życia spada. Brytyjczycy publikują dane

Avatar placeholder
03.12.2019 19:13
Szacowana długość życia spada. Brytyjczycy publikują dane
Szacowana długość życia spada. Brytyjczycy publikują dane (iStock)

Brytyjskie Narodowe Biuro Statystyki poinformowało, że szacowana długość życia w Wielkiej Brytanii z roku na rok maleje. Badanie pokazało znaczący spadek.

1. Żyjemy coraz krócej

Szacowana średnia długość życia dziewczynki urodzonej w 2019 roku, zmniejszyła się o trzy lata – alarmują naukowcy. Poprzednie badania (przeprowadzone w 2014 roku) szacowały przeciętną długość życia na 93 lata. Według ostatnich obliczeń dzieci urodzone w 2019 roku będą średnio żyły 90 lat. Tegoroczne szacunki dają również mniejsze szanse na osiągniecie w przyszłości stu lat.

Wyniki badań są zaskakujące. Średnia długość życia na całym świecie stale się podnosi. Eksperci chłodzą jednak nastroje mówiąc, że w niektórych przypadkach estymacje były znacznie zawyżone.

Bardzo duży wpływ na to miał kryzys z 2011 roku.

Zobacz film: "W młodym wieku zachorowała na raka jelita grubego"
W niektórych rejonach świata nadal ochrona zdrowia jest na minimalnym poziomie
W niektórych rejonach świata nadal ochrona zdrowia jest na minimalnym poziomie

Choć warunki życia podnoszą się niemal we wszystkich zakątkach kuli ziemskiej, to spowolnienie gospodarcze sprzed ośmiu lat sprawiło, że rozwój nie postępuje tak szybko, jak byśmy tego chcieli. Statystycy zauważyli to już w zeszłym roku.

W 2018 roku wzrost średniej szacowanej długości życia zatrzymał się po raz pierwszy od trzydziestu lat.

2. Kobiety żyją dłużej

We wszystkich statystykach dotyczących długości życia widzimy, że kobiety żyją znacznie dłużej niż mężczyźni. I tak w badaniu brytyjskich naukowców chłopiec urodzony w bieżącym roku będzie żył niespełna 88 lat. Jeszcze pięć lat temu było to 91 lat.

Choć ta liczba wydaje się wysoka, to szanse na świętowanie setnych urodzin z roku na rok spadają. Brytyjska jednostka rządowa szacuje, że zaledwie 20 proc. chłopców i tylko co czwarta dziewczynka ma szanse świętować setne urodziny. Cztery lata temu było to odpowiednio 34 i 40 proc.

3. Lekarze nie wiedzą, dlaczego średnia długość życia spada

Naukowcy z całego świata spierają się co do przyczyn tego zjawiska. W Wielkiej Brytanii wzrost opierał się na organizacji publicznej opieki medycznej – NHS. Dzięki jej działalności udało się w XX wieku zmniejszyć liczbę nałogowych palaczy, upowszechnić szczepienia dzieci, a także skuteczniej walczyć z takimi chorobami takimi jak nowotwory czy choroby serca.

W krajach rozwiniętych największym problemem jest demencja
W krajach rozwiniętych największym problemem jest demencja

Dzisiaj największym wrogiem brytyjskiej medycyny jest demencja. W przypadku tej choroby publiczna służba zdrowia notuje coraz więcej zgonów. Głównie ze względu na to, że nieznana jest jeszcze skuteczna kuracja choroby atakującej głównie osoby starsze.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze