Trwa ładowanie...

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy ma zapobiec epidemii

 Ewa Rycerz
01.12.2018 23:20
Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy ma zapobiec epidemii
Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy ma zapobiec epidemii (123RF)

Jest niezwykle szybki i przenosi się drogą kropelkową. Podczas kichnięcia jej wirus pędzi z prędkością 167 km/h. W sekundę przemierza 50 metrów. Szanse, by się uchronić przed wirusem grypy w szczycie sezonu zachorowań, są nikłe. A sama grypa – niebezpieczna. Może prowadzić do szeregu groźnych powikłań.

1. Objawy grypy

Najlepszą pocztą roznoszącą wirusy grypy są dzieci. I również one, obok seniorów powyżej 65. roku życia, są na tę chorobę najbardziej narażone. Wysoka gorączka, dreszcze, zatkany nos, ogólne osłabienie. Tych objawów grypy nie należy bagatelizować. A jeśli w gardle zaczyna dominować uczucie drapania, pojawia się suchy kaszel, duszności, ból głowy i mięśni – wizyta u lekarza powinna być obowiązkowa. Diagnoza zapewne będzie w takim przypadku brzmiała: grypa.

Dlaczego grypa jest tak niebezpieczna? Ponieważ nieodpowiednio leczona lub „przechodzona” z pewnością przyczyni się do wystąpienia powikłań. A te mogą nawet zagrażać życiu, nie tylko zdrowiu. U seniorów takim powikłaniem po grypie jest zazwyczaj zapalenie zatok lub zapalenie oskrzeli, u dzieci – zapalenie ucha środkowego.

Takie powikłania często leczy się objawowo, ale jeśli w międzyczasie doszło do infekcji bakteryjnej w terapię trzeba włączyć antybiotyk. Kuracja trwa nawet 14 dni.

2. Lekceważony problem

Zobacz film: "Domowe sposoby na grypę i przeziębienie"

Choć grypa jest poważną chorobą niosącą ze sobą ryzyko licznych powikłań, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci, wydaje się, że jest lekceważona. Tymczasem w Polsce od piętnastu lat, z roku na rok, notuje się wzrost zachorowań na tę chorobę.

W sezonie grypowym 2000/2001 Państwowy Zakład Higieny odnotował niemalże 600 tysięcy przypadków grypy w Polsce. Zmarły wtedy 2 osoby. W ubiegłym sezonie 2015/2016 chorych na grypę było ponad 4 miliony Polaków, z czego 140 osób zmarło. Rok wcześniej odnotowano z kolei 3,7 mln zachorowań i 11 zgonów.

Dane te jednak wydają się niepełne. Dlaczego? – Wielu lekarzy pierwszego kontaktu często w dokumentacji choroby pisze symbol J00. Oznacza on chorobę przeziębieniową. Robią tak dlatego, że nie chce im się uzupełniać raportów, które są wymagane przy stwierdzeniu grypy – mów dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

– W momencie, gdy taki pacjent doznaje powikłań i trafia do szpitala, po grypie nie ma żadnego śladu w dokumentach. I dalej – jeśli dochodzi do śmierci – nikt nie wpisuje grypy jako przyczyny. Najczęściej jest to niewydolność krążenia – precyzuje.

Najwięcej osób choruje na tę wirusową chorobę zimą. Jak informują lekarze rodzinni, szczyt zachorowań przypada na miesiące zimowe: od grudnia do marca. A sama grypa, opórcz ryzyka powikłań, niesie za sobą także straty finansowe dla budżetu państwa. To aż 863 miliony złotych.

3. Jak walczyć z grypą?

Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego oraz niezależni eksperci przypominają, że najskuteczniejszym sposobem, który pomoże uniknąć grypy, jest szczepienie. Po podaniu dawki szczepionki uodpornienie następuje w ciągu 7–14 dni. Te najnowsze działają także przeciw szczepom AH1N1.

Szczepienia przeciw grypie nadal nie cieszą się w Polsce popularnością. Podczas gdy w Portugalii corocznie szczepi się ok. 30 proc. społeczeństwa, nad Wisłą ten rodzaj ochrony przed wirusem grypy wybiera tylko 3,4 proc. populacji.

Dlatego też lekarze rodzinni, ministerstwo, inspektorat farmaceutyczny i sanitarny oraz eksperci z PZH postanowili opracować Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy. Tegoroczna edycja właśnie się rozpoczęła.

4. Szczepienia przeciw grypie dla seniorów

Na świecie z powodu grypy umiera średnio co minutę 1 osoba. W każdym sezonie w Polsce zapada na nią 20–30 proc. dzieci. Na powikłania szczególnie narażeni są najmłodsi – do 2. roku życia. Niemowlęta obowiązkowo wymagają hospitalizacji.

Wśród osób dorosłych aż 80 proc. zgonów spowodowanych grypą dotyczy pacjentów powyżej 60. roku życia. Z kolei ci, którzy leczą się na choroby układu krążenia, obarczeni są 2–3-krotnie większym ryzykiem zawału serca. Temu wszystkiemu chcą zaradzić eksperci.

– Planuję wystąpienie do Ministra Zdrowia z wnioskiem o wpisanie szczepień przeciw grypie na listę refundacyjną dla osób powyżej 75. roku życia. Seniorzy szczepią się najchętniej, dlatego też musimy wśród nich działać – zapowiada Lidia Gądek, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. POZ i Profilaktyki.

Bardzo możliwe, że takie szczepienia będą bezpłatne także dla dzieci powyżej 2. roku życia. Eksperci myślą także o wciągnięciu szczepionki przeciw grypie na ogólną listę refundacyjną.

W Polsce dostępne są trzy rodzaje szczepionek przeciw grypie: z rozszczepionym wirionem (inaktywowane), zawierające izolowane antygeny powierzchniowe oraz szczepionki wirosomalne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze