Szczepienie seniorów na COVID-19. Jaki przyniesie skutek?
Szczepienia populacyjne przeciw COVID-19 ruszyły w Polsce od poniedziałku 25 stycznia. Po tzw. grupie zero, w której byli m.in. medycy. Teraz dawkę szczepionki otrzymają seniorzy (urodzeni w 1951 r. lub wcześniej). Jakie skutki przyniesie wyszczepienie seniorów?
1. Szczepienia dla seniorów
Głównym powodem, dla którego osoby starsze znalazły się jako jedne z pierwszych w kolejce po szczepienia, jest fakt, że w ich grupie wiekowej COVID-19 zbiera śmiertelne żniwo.
- Głównie chorują ludzie starsi. Wśród 80-latków śmiertelność wynosi od 16 do 20 proc. Czyli co piąta babcia, dziadek ginie nam na oddziale, bo ma jeszcze dodatkowo szereg innych chorób. Wśród 70-latków to już jest co dziesiąta osoba, ale dalej jest to bardzo wysoki wynik. Jeśli tę grupę zaszczepimy masowo i nie będą nam zalegali na oddziałach, to zwolnią się miejsca na oddziałach covidowych i wszystko będzie bardziej wydolne – mówi prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Okazuje się, że większość łóżek covidowych zajmują seniorzy.
- W tej chwili nie ma gdzie tych starszych osób przekazać, DPS nie przyjmują, często nie mają rodzin i nikt się po nich nie zgłasza. Bo "chora babcia", bo "stara". To jest tragiczne, amoralne, nietolerowalne – komentuje ekspert.
Takie samo zdanie ma prof. Andrzej Matyja. Na jego oddziałach sytuacja również jest daleka od ideału.
- To jest nagminne, że mamy na oddziałach osoby, zwłaszcza w podeszłym wieku, albo niepełnosprawne, których nikt nie chce – mówi.
2. Jak przekonać seniora do szczepienia?
Wiele starszych osób twierdzi, że nie chce się szczepić, ponieważ woli zostawić szczepionkę dla młodych, albo przytacza argument "na coś trzeba umrzeć". Jak przekonać seniorów do szczepień?
- Musimy podejść z szacunkiem do osób starszych i jeśli słyszymy frazy "jestem za stara, na coś muszę umrzeć" lub "ja tę szczepionkę zostawię dla ciebie" to powinniśmy rozmawiać. Nasza babcia, dziadek czy mama i tata liczą się z naszym zdaniem. Wiedzą, że jako osoby młodsze lepiej radzimy sobie z techniką, to często im imponuje. Warto po prostu rozmawiać i wytłumaczyć jak działa szczepionka. Nikogo na siłę nie przekonamy, ale możemy pokazać seniorom inny punkt widzenia – mówi psycholog i terapeutka Anna Andrzejewska.
Ekspertka przekonuje również, że w osobach starszych pokutuje przekonanie, że zapis na szczepienia jest skomplikowany, wymaga posiadania komputera lub stania w długich kolejkach.
- Trzeba zrozumieć emocje osób starszych. To jest dla nich obce – możliwe, że fascynujące, bo znam kilku 80-latków, którzy z zachwytem surfują po internecie, jednak to mniejszość. Podejdźmy do nich z cierpliwością i pomóżmy. Pokażmy, że nie muszą stać na mrozie, żeby zapisać się na szczepienie – uczula terapeutka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Polecane
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.