Trwa ładowanie...

Szczepionka J&J daje ochronę przez co najmniej 8 miesięcy. Nowe badania pokazują, jak działa w przypadku Delty

Najnowsze badania potwierdziły, że szczepionka Johnson & Johnson daje wysoką ochronę również w przypadku zakażenia wariantem Delta. Naukowcy podkreślają, że jednorazowa dawka wakcyny powinna chronić przed ciężkim przebiegiem COVID-19 przez co najmniej 8 miesięcy. Trwają badania dotyczące dawki przypominającej.

Zobacz film: "Dr Karauda tłumaczy, kiedy może być konieczne przyjęcie trzeciej dawki szczepionki"

spis treści

1. J&J chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19

Dane dotyczące skuteczności jednodawkowego preparatu Johnson & Johnson są bardzo obiecujące. Potwierdzają to zarówno dane z RPA, jak i badania laboratoryjne prowadzone w Stanach Zjednoczonych.

- To fenomenalne informacje, które pokazują, że szczepionka J&J przeciw COVID-19 jest skuteczna wobec niepokojących wariantów koronawirusa SARS-CoV-2, w tym wariantu Beta (B.1.351/po raz pierwszy wykryty w RPA) oraz Delta (B.1.617.2/po raz pierwszy wykryty w Indiach) - komentuje dane lek. Bartosz Fiałek, reumatolog, popularyzator wiedzy medycznej.

Szczepionka J&J chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19
Szczepionka J&J chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19 (Getty Images)

Wśród personelu medycznego w RPA, który przyjął szczepionkę J&J, po 28 dniach od przyjęcia wakcyny zakażenia zdarzały się rzadko, a jeżeli występowały to tylko u dwóch procent miały ciężki przebieg.

Zakażenia u personelu medycznego miały:

  • przebieg łagodny - 94 proc.
  • przebieg umiarkowany - 4 proc.
  • przebieg ciężki - 2 proc.

Doktor Fiałek wyjaśnia, że to są tzw. badania czwartej fazy, które pozwalają oceniać skuteczność szczepionki i jej bezpieczeństwo po wprowadzeniu jej do obrotu.

- Wiemy, że podstawowa skuteczność mierzona jako ochrona przed objawowym zakażeniem wynosi ok. 60 proc. w kontekście wariantów niepokojących i ponad 66 proc. w kontekście wariantu podstawowego. Natomiast mamy ultrawysoką skuteczność szczepionki J&J, jeżeli mierzymy te ciężkie zdarzenia związane z przebiegiem COVID-19. Większość infekcji u zakażonych, które obserwowano w RPA u zaszczepionych, miało przebieg łagodny i to jest bardzo budujące. Tym bardziej, że wiemy, iż warianty bardziej zakaźne, jak Alfa czy Delta, mogą również zwiększać ciężkość przebiegu COVID-19 - wyjaśnia lek. Fiałek.

2. Johnson & Johnson - ochrona przez co najmniej 8 miesięcy

Badania laboratoryjne, które ogłosił koncern wskazują, że odporność u zaszczepionych może się utrzymywać przez co najmniej 8 miesięcy.

- Obecne dane z ośmiu dotychczas zbadanych miesięcy pokazują, że jednorazowa szczepionka Johnson & Johnson generuje silną reakcję przeciwciał neutralizujących, która nie zanika. Raczej obserwujemy poprawę z biegiem czasu - podkreśla dr Mathai Mammen, kierownik badań i rozwoju w dziale szczepionek J&J.

Analiza naukowcó z Harvard Medical School wykazała, że przeciwciała wytworzone w odpowiedzi na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 utrzymują się we krwi osób zaszczepionych przez 8 miesięcy, a jednocześnie pojawia się odpowiedź komórkowa, która jest związana z limfocytami T.

Trwają badania dotyczące podania drugiej dawki, naukowcy chcą sprawdzić, jak jej podanie wpływa na poziom ochrony przed nowymi wariantami SARS-CoV-2.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza