Trwa ładowanie...

Szczepionka na koronawirusa. Kiedy będzie dostępna i ilu Polaków powinno się zaszczepić? (WIDEO)

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że prawdopodobnie już w grudniu szczepionka na koronawirusa SARS-CoV-2 trafi na rynek, a w marcu lub kwietniu 2021 roku, będzie dostępna dla polskich pacjentów.

Co na to ekspert? Prof. dr hab. n. med. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, nieco studzi te emocje.

Wirusolog przypomina, że prace nad szczepionką trwają od dawna i aby móc ją udostępnić, naukowcy muszą mieć pewność, że zadziała, a przy tym nie wywoła skutków ubocznych. Z tego powodu jedna z czołowych firm farmaceutycznych, AstraZeneca, przerwała ostatnio swoje badania nad szczepionką.

Dlatego powinniśmy uzbroić się w cierpliwość.

Czy szczepienie przeciwko koronawirusowi powinno być obowiązkowe w naszym kraju?

- Absolutnie nie sądzę, aby cokolwiek musiało być obowiązkowe. Podejrzewam, że popyt będzie na tyle duży, że ta obowiązkowość nie będzie konieczna. Pamiętajmy, że nie musi być cała populacja wyszczepiona, aby zapewnić bezpieczeństwo innym. Oczywiście to trochę nie fair ze strony tych, którzy protestują przeciwko szczepieniu, bo oni tak jakby będą korzystać z tego dobrodziejstwa, gdy większość populacji się zaszczepi. Oni również wówczas nie będą zagrożeni - mówi prof. Flisiak.

Ekspert zdradza też, ilu Polaków musi się zaszczepić, aby zabezpieczyć nasze społeczeństwo przed szerzeniem się koronawirusa.

Zobacz materiał WIDEO.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.