Trwa ładowanie...

#SzczepSięNiePanikuj. Kto ma prawo do szczepienia poza kolejnością?

Avatar placeholder
21.01.2021 09:46
Jak się zapisać na szczepienie przeciw COVID-19? Poradnik
Jak się zapisać na szczepienie przeciw COVID-19? Poradnik (Getty Images)

Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19. Kto może się zgłosić i kiedy dostanie termin szczepienia? Wokół Narodowego Programu Szczepień panuje wiele niejasności. Oto szczegółowy poradnik, dzięki któremu dowiesz, w jakiej grupie jesteś i kiedy masz prawo do zaszczepienia się poza kolejnością

spis treści

Artykuł jest częścią akcji Wirtualnej Polski #SzczepSięNiePanikuj

1. Czym jest rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19?

W Polsce ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19. Chęć szczepienia mogą zgłosić wszyscy Polacy w wieku od 18. roku życia. Jednakże tylko osoby najstarsze otrzymają konkretne terminy szczepień.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Musisz to wiedzieć przed szczepieniem. Garść przydatnych informacji"
Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19. Kto może się zgłosić i kiedy dostanie termin szczepienia?
Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19. Kto może się zgłosić i kiedy dostanie termin szczepienia? (Getty Images)

Od 15 stycznia na szczepienia przeciw COVID-19 mogą się rejestrować osoby powyżej 80. roku życia, czyli urodzeni w 1941 roku i wcześniej. Od 22 stycznia możliwość umówienia się na konkretny termin szczepień będą mieli także seniorzy, którzy skończyli 70 lat, czyli roczniki 1951-1942. Szczepienia osób najstarszych powinny się rozpocząć 25 stycznia.

Na szczepienie przeciw COVID-19 można się zapisać na trzy sposoby

  • Telefonicznie, dzwoniąc pod numer 989. Jest to bezpłatna i całodobowa infolinie Narodowego Funduszu Zdrowia.
  • Elektronicznie za pomocą strony gov.pl/szczepimysie.
  • Osobiście w punkcie szczepień (mapa punktów szczepień jest dostępna na stronie Ministerstwa Zdrowia).

2. Zapisy na szczepienia osób w wieku 18-69 lat

Możliwość rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19 została udostępniona również osobom w wieku 18-69 lat. Wystarczy wejść na gov.pl/szczepimysie i wybrać opcję "zgłoszenie". Po uzupełnieniu danych osobowych i podaniu numeru pesel otrzymasz na maila prośbę o potwierdzenie zgłoszenia.

System ten jednak działa zupełnie inaczej niż w przypadku emerytów. Złożenie zgłoszenia nie jest tożsame z przedzieleniem konkretnego terminu szczepienia. Jest to jedynie deklaracja.

Jak wyjaśnia resort zdrowia, kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla twojej grupy, dostaniesz wiadomość mailową z informacją, że masz już wystawione e-skierowanie. Wtedy pojawi się możliwość zarejestrowania na konkretny termin.

Zadzwoniliśmy pod infolinię Narodowego Programy Szczepień, żeby upewnić się, czy szczepienia osób w wieku 18-69 lat będą realizowane od najstarszych do najmłodszych. Czy wcześniejsza rejestracja daje pierwszeństwo w swojej grupie wiekowej? Niestety, konsultantka nie była w stanie wyjaśnić wątpliwości. "Nie mamy jeszcze żadnych oficjalnych informacji o tym, jak będą realizowane szczepienia osób w wieku 18-69 lat. Prawdopodobnie jednak pierwszeństwo będą miały osoby starsze" - usłyszeliśmy.

W każdym przypadku osoby wieku 18-69 lat powinny uzbroić się w cierpliwość. Wedle optymistycznych szacunków szczepienia w tej grupie rozpoczną się nie wcześniej niż pod koniec 2021 roku.

3. Nauczyciele i mundurowi. Jak rejestrują się na szczepienie?

25 stycznia w Polsce rusza "Etap I" Narodowego Programu Szczepień. Oprócz 70-80-latków oraz pensjonariuszy DPS-sów, szczepienie na COVID-19 się będą mogli otrzymać również nauczyciele, mundurowi oraz prokuratorzy.

W ich przypadku obowiązuje inna ścieżka zgłoszeń. Osoby z wymienionych grup zawodowych nie muszą rejestrować się poprzez stronę Ministerstwa Zdrowia. Deklaracje chęci szczepienia zbiera, a następnie zgłasza do NFZ-tu zakład pracy. Na tej podstawie pracownicy otrzymują e-skierowania.

Szacuje się, że "Etap I" obejmie prawie 10 mln Polaków.

4. Kto ma prawo do szczepienia poza kolejnością?

W przypadku niektórych osób w wieku 18-65 lat istnieje możliwość zaszczepienia się poza kolejnością. O wcześniejsze skierowanie mogą wystąpić osoby należące do gryp ryzyka, czyli obciążone chorobami współistniejącymi, które mogą zwiększać ryzyko zgonu z powodu COVID-19. Szczepienia dla osób przewlekle chorych są przewidziane podczas realizacji "Etapu II" Narodowego Programu Szczepień.

Jak otrzymać skierowanie na wcześniejsze szczepienie? Zgodnie z zaleceniem resortu zdrowia, po e-skierowanie trzeba zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Pacjent jednak będzie musiał "udowodnić", że choruje i przedstawić odpowiednie dokumenty - historię choroby, wyniki badań. Na tej podstawie lekarz podejmie decyzję o wystawieniu skierowania.

Skierowania mogą być wydawane podczas teleporad. Na razie jednak lekarze POZ nie wydają skierowań do szczepienia w ramach "Etapu II".

- Program szczepień jest realizowany z opóźnieniem, ponieważ producent szczepionki ma kilkutygodniowy przestój. Jako lekarz powinienem zostać zaszczepiony w ramach "etapu 0", jednak w dalszym ciągu nie dostałem szczepienia. Teraz zaczynamy szczepienia w DPS-ach, potem będą 80- 70- i 60-latkowie. Później szczepienia otrzymają mundurowi, a dopiero wtedy przyjdzie kolej na osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi. Kiedy to się stanie? Na razie nikt tego nie wie - opowiada dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

5. Jakie choroby kwalifikują do wcześniejszego szczepienia na COVID-19?

Oto opublikowana przez Ministerstwo Zdrowia lista chorób współistniejących, które będą kwalifikować do szczepienia przeciw COVID-19:

  • przewlekłe choroby nerek,
  • deficyty neurologiczne (np. demencja),
  • choroby płuc,
  • choroby nowotworowe,
  • cukrzyca,
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
  • choroby naczyń mózgowych,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • niedobory odporności,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego,
  • przewlekłe choroby wątroby,
  • otyłość,
  • choroby związane z uzależnieniem od nikotyny,
  • astma oskrzelowa,
  • talasemia,
  • mukowiscydoza,
  • anemia sierpowata.

Do szczepień będą również uprawnione osoby, które są w trakcie diagnostyki lub leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia.

Eksperci nie wykluczają, że Ministerstwo Zdrowia wprowadzi pierwszeństwo dla niektórych chorób.

6. Etapy Narodowego Programu Szczepień

Jak już pisaliśmy wcześniej, rząd podzielił szczepienia na COVID-19 na cztery etapy

"Etap 0" (Trwa od 27.12.2020)

Zaszczepieni zostaną:

  • pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), w tym diagności laboratoryjni, farmaceuci, psycholodzy kliniczni,
  • pracownicy DPS i MOPS,
  • personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych,
  • nauczyciele akademiccy uczelni i studenci kierunków medycznych,
  • rodzice wcześniaków, których dzieci przebywają w szpitalach.

"Etap I" (Rozpoczyna się 25 stycznia, ale zapisy na szczepienia ruszyły od 15 stycznia)

Zaszczepieni zostaną:

  • osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych,
  • pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu,
  • nauczyciele,
  • funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, policji, Straży Granicznej, ABW, Agencji Wywiadu, CBA, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, służby więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei,
  • prokuratorzy i asesorzy prokuratury,
  • członkowie ochotniczych straży pożarnych,
  • ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.

"Etap II" (lato 2021 roku)

Zaszczepieni zostaną:

  • osoby w wieku 18-60 lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19,
  • osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze służb celno-skarbowych.

"Etap III" (zima 2021 roku)

Zaszczepieni zostaną:

  • przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii,
  • pozostała część populacji dorosłej, również obcokrajowcy, posiadający prawo do stałego lub czasowego pobytu w Polsce.

Zobacz także: #SzczepSięNiePanikuj. Do Polski może trafić nawet pięć szczepionek przeciw COVID-19. Czym się będą różnić? Którą wybrać?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze