Trwa ładowanie...

Szwecja. Najwięcej zakażeń koronawirusem w Europie. Eksperci podają przyczynę

Szwecja. Najwięcej zakażeń koronawirusem w Europie. Eksperci podają przyczynę
Szwecja. Najwięcej zakażeń koronawirusem w Europie. Eksperci podają przyczynę (Getty Images)

Szwecja jako jeden z nielicznych krajów na całym świecie nie zdecydowała się na wprowadzenie tzw. twardego lockdownu podczas pandemii koronawirusa. Obecnie odnotowuje się tam najwięcej w Europie nowych i potwierdzonych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 w stosunku do liczby mieszkańców. Istnieje ryzyko, że kraj zostanie objęty izolacją.

spis treści

1. Koronawirus w Szwecji

Podczas gdy od połowy kwietnia sytuacja epidemiczna w większości krajów Europy stabilizuje się, w Szwecji krzywa zachorowań na COVID-19 dalej utrzymuje się na wysokim poziomie. Każdego dnia potwierdza się od 4,5 tys. do 6 tys. przypadków. Na 100 tys. mieszkańców chorych na COVID-19 jest to 580 osób. W Polsce wskaźnik ten wynosi 129 osób.

Szwedzcy eksperci ds. pandemii prognozowali poprawę sytuacji z początkiem maja, tak się jednak nie stało. Anders Tegnell, główny epidemiolog kraju, pytany przez dziennikarzy dlaczego w Szwecji wciąż nie odczuwa się wyraźnej poprawy sytuacji pandemicznej, stwierdził, że jest to kwestia "spóźnionej krzywej". Dodał też, że kraj ten nie zmagał się z tak wysokimi liczbami zakażeń SARS-CoV-2 jak inne państwa.

Zobacz film: "Dr Sutkowski: Druga dawka dla seniorów nie jest fizycznie zabezpieczona"

"W Szwecji liczba zakażeń w ostatnich miesiącach zaczęła rosnąć później w stosunku do innych krajów w Europie, a teraz wolniej spada" - tłumaczył Tegnell.

Szwecja. Najwięcej zakażeń koronawirusem w Europie. Eksperci podają przyczynę
Szwecja. Najwięcej zakażeń koronawirusem w Europie. Eksperci podają przyczynę (Getty Images)

2. Szwecja objęta izolacją?

Szwedzka służba zdrowia przypuszcza, że do wciąż utrzymującej się wysokiej liczby zachorowań na COVID-19 przyczynia się pogoda. W Szwecji wciąż utrzymuje się chłodne i wilgotne powietrze, które sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusów. Jedną z przyczyn jest także brak konsekwencji społeczeństwa w przestrzeganiu obostrzeń.

Zdaniem szwedzkiej epidemiolog Anniki Linde głównym powodem braku poprawy sytuacji jest polityka zarządzania epidemią. Szwecja nigdy nie zamknęła zupełnie kraju, jak to miało miejsce w wielu państwach Europy, w tym także w Polsce.

"My nie mieliśmy tak surowych restrykcji jak inne kraje. Nigdy tak naprawdę nie ''zdusiliśmy'' koronawirusa jak nasi sąsiedzi" - powiedziała w rozmowie z "Dagens Nyheter".

Linde dodaje, że poprawa sytuacji ma nastąpić pod koniec czerwca. Wówczas dojdzie do poprawy pogody, zauważalne będą także efekty szczepień.

Coraz głośniej mówi się jednak, że mimo wprowadzenia przez UE paszportów szczepionkowych umożliwiających podróżowanie, Szwecja może pozostać w wakacje krajem "wysokiego ryzyka". W Szwecji w dalszym ciągu nie zaszczepiono osób w wieku średnim oraz młodszych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze