Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Boniuk

Tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn

Avatar placeholder
04.04.2019 14:50
Tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn
Tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn (iStock)

Tabletki antykoncepcyjne są chętnie stosowane przez kobiety na całym świecie. Już niedługo również mężczyźni będą mieli do dyspozycji swoją antykoncepcję hormonalną. Skuteczność takiej metody została potwierdzona już dawno, należało jeszcze wykazać jej odwracalność. Dzisiaj również to zostało dowiedzione: wszyscy mężczyźni odzyskali płodność średnio po 3-4 miesiącach.

1. Antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn

Metody antykoncepcji dla mężczyzn
Metody antykoncepcji dla mężczyzn

Już niedługo również mężczyźni będą mieli do dyspozycji swoją antykoncepcję hormonalną – comiesięczne

zobacz galerię

Obecne metody antykoncepcji przeznaczone dla mężczyzn (prezerwatywa, wazektomia) są często źle przyjmowane przez pary. Prezerwatywa bywa niemile widziana i uznawana za nie do końca pewny środek antykoncepcyjny. Jeżeli chodzi natomiast o zabieg wazektomii, czyli przecięcia lub podwiązania nasieniowodów, jego największą niedogodnością jest nieodwracalność (w Polsce wazektomia jest legalna tylko pod warunkiem istnienia wskazań medycznych).

Najnowsza antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn to comiesięczne przyjmowanie zastrzyku zawierającego 200 mg jednej z odmian testosteronu. Okazało się, że dzięki tej "kuracji" u większości mężczyzn dochodziło do zaniku plemników w nasieniu. Tylko u pewnej, niewielkiej grupy mężczyzn liczba plemników utrzymywała się w granicach kilku milionów w jednym mililitrze (w warunkach prawidłowych ich liczba wynosi co najmniej 20 milionów). Niestety, metoda ta ma szereg słabych stron; największym problemem są powstające zmiany w obrazie i składzie biochemicznym krwi obwodowej u mężczyzny, a przede wszystkim powiększanie się gruczołu krokowego. Jak się okazało, metoda ta nie wpływa na zmniejszenie liczby odbywanych stosunków ani obniżenie libido.

2. Skuteczność antykoncepcji hormonalnej dla mężczyzn

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak dobrać najlepszą dla siebie antykoncepcję?"

Od wielu lat prowadzone są badania nad antykoncepcją hormonalną dla mężczyzn. Wiadomo, że produkcja spermy może być zahamowana przez odpowiednie dawki hormonów. Zahamowanie to może być całkowite lub częściowe, wystarczające dla zapewnienia antykoncepcji (poniżej 3 milionów plemników na mililitr, podczas gdy płodność rozpoczyna się od 20 milionów).

Badania przeprowadzone na parach stosujących jedynie tabletki antykoncepcyjne wykazały, że jest ona skuteczna w 97 do 100%. Pozostawało tylko zbadać, czy taka forma zabezpieczania przed ciążą jest w pełni odwracalna. Analiza dostępnej literatury pozwoliła zbadać to zjawisko na 1500 mężczyznach stosujących antykoncepcję hormonalną przez co najmniej trzy miesiące. Po zaprzestaniu kuracji, co miesiąc badano stopień powrotu do płodności, której próg określono na 200 milionów plemników na mililitr. Wszyscy mężczyźni bez wyjątku odzyskali płodność. Jednak czas, jaki był do tego potrzebny, był różny. Średni czas powrotu do płodności to 3-4 miesiące. Prawdopodobieństwo odzyskania zdolności do prokreacji po pół roku od zakończenia stosowania antykoncepcji wynosiło 67%, 90% po 12 miesiącach i 100% po dwóch latach. Niektóre czynniki mogą wpływać na szybkość odzyskiwania płodności, np. wiek, pochodzenie etniczne, długość stosowania antykoncepcji hormonalnej, początkowa ilość plemników itd. Odwracalność antykoncepcji hormonalnej jest zatem całkowita. Ten argument w połączeniu z bardzo wysoką skutecznością powinny zachęcić mężczyzn do sięgnięcia po tabletki antykoncepcyjne i do aktywnego uczestnictwa w planowaniu rodziny. Niestety trzeba jeszcze poczekać, aż pigułki dla mężczyzn pojawią się na rynku.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze