Tak atakuje podstępny nowotwór. Objawy przypominają powszechną infekcję
Eksperci ds. zdrowia podkreślają, że jeden z głównych sygnałów ostrzegawczych raka pęcherza moczowego często jest błędnie interpretowany jako objaw bardziej powszechnej dolegliwości. Jakiej?
1. Rak pęcherza
Rak pęcherza moczowego występuje w różnych formach, a jego klasyfikacja zależy od zakresu, w jakim nowotwór się rozprzestrzenił. Obecność komórek nowotworowych wyłącznie w wyściółce pęcherza jest definiowana jako nieinwazyjny rak pęcherza, natomiast przeniknięcie tych komórek poza wyściółkę świadczy o tym, że mamy do czynienia z inwazyjnym (zaawansowanym, przerzutowym) rakiem pęcherza.
Jego objawy często bywają pierwotnie interpretowane jako infekcja dróg moczowych lub nerek. Zdarza się również, że mogą być kojarzone z kamieniami nerkowymi, nierzeżączkowym zapaleniem cewki moczowej lub powiększonym gruczołem krokowym (u mężczyzn).
2. Objawy raka pęcherza
Wczesne objawy raka pęcherza moczowego obejmują obecność krwi w moczu (u 80 proc. pacjentów), bardzo częste oddawanie moczu, nagłą potrzebę oddania moczu oraz ból lub pieczenie podczas mikcji.
Gdy rak pęcherza moczowego osiąga bardziej zaawansowane stadium, mogą pojawić się dodatkowe objawy, takie jak nieuzasadniona utrata wagi, ból pleców, podbrzusza, miednicy lub kości, ogólne uczucie zmęczenia i złego samopoczucia oraz obrzęk nóg. Te zmiany w organizmie sygnalizują, że nowotwór może rozprzestrzeniać się poza pierwotne miejsce występowania.
3. Czynniki ryzyka
Palenie tytoniu jest najczęściej podawaną przyczyną nowotworu pęcherza, ale etiologia tego schorzenia jest wieloczynnikowa.
Obejmuje zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe - w tym ekspozycję na substancje chemiczne (takie jak np. aminy aromatyczne, obecne w dymie tytoniowym) i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), które powstają podczas procesu obróbki termicznej żywności, kiedy tłuszcz i soki mięsne wchodzą w kontakt ze źródłami wysokiej temperatury, takimi jak płomienie i rozżarzone węgle.
4. Diagnoza i leczenie raka pęcherza
Diagnoza opiera się na badaniach cystoskopowych i ultrasonograficznych, tomografii komputerowej oraz rezonansie magnetycznym, a potwierdzenie typu histologicznego następuje po wykonaniu biopsji.
Leczenie nowotworu pęcherza jest zależne od stadium zaawansowania choroby, ale warto pamiętać, że wczesne wykrycie i odpowiednio dobrane leczenie są kluczowe dla poprawy rokowania i jakości życia pacjenta.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.