Trwa ładowanie...

Tak przyciągasz do siebie kleszcze. Nie popełniaj tego błędu

 Katarzyna Prus
14.05.2023 08:11
Kleszcze wabi naturany zapach skóry
Kleszcze wabi naturany zapach skóry (Getty Images)

Lekarze alarmują, że kleszcze atakują w zastraszającym tempie i czyhają na nas dosłownie wszędzie. Tymczasem wiele osób nieświadomie popełnia błędy, który przyciągają te niebezpieczne pajęczaki jak magnes. Czego należy unikać?

spis treści

1. Kleszcze wabi zapach

Na kleszcze można trafić w wielu miejscach. Są nie tylko w lasach, ale też w parkach, na działkach czy miejskich trawnikach.

Kleszcze przyciąga zapach skóry i niektórych kosmetyków
Kleszcze przyciąga zapach skóry i niektórych kosmetyków (Getty Images)
Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Te groźne pajęczaki mogą przenosić m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu więc warto wiedzieć czego unikać, by ich nie wabić.

Kleszcze wyczuwają temperaturę ciała oraz wydychany przez ludzi dwutlenek węgla. To ułatwia im namierzenie potencjalnej ofiary.

Tymczasem wiele osób wybierając się na przykład na wycieczkę do lasu, nie zakrywa odpowiednio ciała (powinno się wybierać ubrania z długimi rękawami i nogawkami), przez co naraża się na ugryzienie.

Kleszcze przyciąga jednak nie tylko naturalny zapach wilgotnej skóry i potu, ale także niektórych kosmetyków np. perfum, dezodorantów czy balsamów stosowanych po kąpieli. Lepiej więc zrezygnować z intensywnych aromatów, zwłaszcza słodkawych jak wanilia czy kokos, bo kleszcze je uwielbiają.

2. Kleszcze przyciąga telefon komórkowy?

Kleszcze mogą też preferować osoby z niedoborem witaminy B, więc warto też dbać o odpowiednią dietę.

W kontekście przyciągania kleszczy dużo mówi się o telefonach komórkowych. Eksperyment sprzed kilku lat, w którym uczestniczyli m.in. polscy badacze wykazał, że pajęczaki są wrażliwe na promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości 900 MHz, którego źródłem są m.in. telefony komórkowe. Badanie wywołało jednak kontrowersje i spotkało się także z krytycznymi opiniami naukowców.

Znaczenie może mieć jednak grupa krwi, choć na to nie mamy wpływu. Potwierdzono, że kleszcze preferują grupę A.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualna Polska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze