Trwa ładowanie...

Polacy nie są świadomi. Tak szybko przyciągniesz do siebie kleszcze

 Kamil S. Sikora
18.04.2023 21:53
Co przyciąga kleszcze?
Co przyciąga kleszcze? (Getty Images, East News)

W tym roku kleszcze wcześniej niż zazwyczaj rozpoczęły swoją aktywność. Te niebezpieczne pajęczaki przenoszą boreliozę i inne groźne choroby, więc za wszelką cenę powinniśmy ich unikać. Dowiedz się, co je przyciąga, by się przed nimi uchronić.

spis treści

1. Kiedy i gdzie najłatwiej natknąć się na kleszcza?

Sezon na kleszcze trwa mniej więcej od marca do października, ale te groźne pajęczaki są najbardziej aktywne w maju i w czerwcu oraz we wrześniu i w październiku. Najlepiej czują się tam, gdzie jest ciepło i wilgotno.

Najczęściej można je spotkać na łąkach, w parkach, w zaroślach i na leśnych ścieżkach. Mogą też żerować w przydomowych ogródkach i na działkach.

2. Rzeczy, które przyciągają groźne pajęczaki

2.1. Pot

Kiedy jesteśmy zgrzani i spoceni, wówczas bardziej zwracamy uwagę tych małych krwiopijców. W pocie znajduje się kwas mlekowy i amoniak, których zapach uwielbiają kleszcze. Dlatego osoby uprawiające sport na świeżym powietrzu lub te, które nadmiernie się pocą, będą szczególnie narażone na ukąszenie przez kleszcza.

2.2. Kolor ubrania

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Wprawdzie kleszcze są ślepe, ale jak się okazuje, przyciągają je niektóre kolory. Jeśli wybieramy się na spacer do lasu i chcemy uniknąć ich towarzystwa, nie zakładajmy ubrań w białym, beżowym, szarym i pastelowym kolorze.

2.3. Grupa krwi

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Czech, ludzie z określoną grupą krwi są bardziej narażone na bliskie spotkanie z kleszczem.

Kleszcze najbardziej lubią grupę krwi A, a najmniej atrakcyjna jest dla nich grupa B. Na drugim miejscu znajduje się grupa 0, a trzecie miejsce zajmuje grupa AB.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze