Trwa ładowanie...

Polacy nie są świadomi. Tak szybko przyciągniesz do siebie kleszcze

 Kamil S. Sikora
18.04.2023 21:53
Co przyciąga kleszcze?
Co przyciąga kleszcze? (Getty Images, East News)

W tym roku kleszcze wcześniej niż zazwyczaj rozpoczęły swoją aktywność. Te niebezpieczne pajęczaki przenoszą boreliozę i inne groźne choroby, więc za wszelką cenę powinniśmy ich unikać. Dowiedz się, co je przyciąga, by się przed nimi uchronić.

spis treści

1. Kiedy i gdzie najłatwiej natknąć się na kleszcza?

Sezon na kleszcze trwa mniej więcej od marca do października, ale te groźne pajęczaki są najbardziej aktywne w maju i w czerwcu oraz we wrześniu i w październiku. Najlepiej czują się tam, gdzie jest ciepło i wilgotno.

Najczęściej można je spotkać na łąkach, w parkach, w zaroślach i na leśnych ścieżkach. Mogą też żerować w przydomowych ogródkach i na działkach.

2. Rzeczy, które przyciągają groźne pajęczaki

2.1. Pot

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Kiedy jesteśmy zgrzani i spoceni, wówczas bardziej zwracamy uwagę tych małych krwiopijców. W pocie znajduje się kwas mlekowy i amoniak, których zapach uwielbiają kleszcze. Dlatego osoby uprawiające sport na świeżym powietrzu lub te, które nadmiernie się pocą, będą szczególnie narażone na ukąszenie przez kleszcza.

2.2. Kolor ubrania

Wprawdzie kleszcze są ślepe, ale jak się okazuje, przyciągają je niektóre kolory. Jeśli wybieramy się na spacer do lasu i chcemy uniknąć ich towarzystwa, nie zakładajmy ubrań w białym, beżowym, szarym i pastelowym kolorze.

2.3. Grupa krwi

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Czech, ludzie z określoną grupą krwi są bardziej narażone na bliskie spotkanie z kleszczem.

Kleszcze najbardziej lubią grupę krwi A, a najmniej atrakcyjna jest dla nich grupa B. Na drugim miejscu znajduje się grupa 0, a trzecie miejsce zajmuje grupa AB.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze