Przejdź na WP

Woogie boogie - historia, styl

Taniec woogie boogie jest bardzo dynamiczny, o dużym zakresie ruchów i figur. Jako styl muzyczny boogie woogie pojawił się pod koniec lat trzydziestych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Woogie boogie to „starszy” brat rock and rolla.

Zobacz film: ""Taniec z gwiazdami": Stefano Terrazzino wraca na parkiet"

spis treści

Woogie boogie jest niezwykle widowiskowym tańcem, wymagającym sporej wytrzymałości fizycznej i zgrania partnerów. Ten styl tańca wywodzi się od instrumentalnego bluesa, od którego swoją nazwę wziął swingujący taniec towarzyski.

1. Woogie Boogie - historia

Niewiele osób wie, że woogie boogie to styl gry fortepianowej zapoczątkowany przez Afroamerykanów, przeważnie w instrumentalnym bluesie, z charakterystycznymi, mocnymi figurami basowymi.

Taniec woogie boogie rozwinął się po 1920 roku w Chicago. Utworem przełomowym stylu woogie boogie jest „Pinetop's Boogie”, ponieważ występuje w nim po raz pierwszy nazwa tego stylu.

Figury woogie boogie są basowe, melodyjne i bywają bardzo żywe, powodując u słuchaczy wesoły nastrój. Od niego swoją nazwę wziął swingujący taniec towarzyski, pochodzący od tańca boston.

Taniec współczesny - zdjęcia
Taniec współczesny - zdjęcia [2 zdjęcia]

Ruchy tańca współczesnego wymagają precyzji i dokładności ze strony tancerza.

zobacz galerię

Głównymi przedstawicielami woogie boogie w początkowym okresie tworzenia się stylu byli Albert Ammons, Meade Lux Lewis oraz Pete Johnson. Muzycy ci często grywali razem, a ich legendarny koncert odbył się w Nowym Jorku w Carnegie Hall (1938).

Po tym wspólnym występie muzyków odźwierni musieli rzekomo poprosić niektórych uczestników koncertu, by zeszli z żyrandoli, na które się powspinali.

2. Woogie Boogie - styl

Obecnie woogie boogie odradza się ponownie w Polsce. Od 1990 roku organizowane są mistrzostwa Polski w tym stylu tanecznym. Podobnie jak kroki rock and rolla, kroki tańca woogie boogie są nieujarzmione i szalone.

Woogie boogie jest tańcem wyzwolonym i dzikim, odrzucającym konwenanse i tradycyjne układy taneczne.

Rock and roll wymaga od tancerzy sporej kondycji fizycznej i sprężystości. Partnerzy w tańcu towarzyskim powinni być zgrani, ponieważ ruchy są wykonywane w bardzo szybkim tempie, każdy krok musi być płynny i bezpieczny.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Taniec woogie boogie zawiera bardzo dużo figur akrobatycznych, takich jak podrzucanie partnerki czy owijanie jej wokół tułowia.

Im więcej podrzutów, podskoków i trudnych podnoszeń w tańcu, tym taniec woogie boogie jest o wiele bardziej interesujący. Kostiumy do tańca powinny być zwiewne, niekrępujące ruchów, a tancerka powinna mieć bardzo zwiewny strój z wieloma falbankami.

Wielu początkujących zastanawia się, jak tańczyć rock and rolla. Aby zacząć naukę tego tańca, trzeba mieć przede wszystkim zaufanie do swojego partnera – w tym tańcu jest to bardzo ważne.

Taniec woogie boogie rozwinął się po 1920 roku w Chicago
Taniec woogie boogie rozwinął się po 1920 roku w Chicago (123rf.com)

Podobnie jest z woogie boogie, które daje tancerzom wiele radości, dzięki wzajemnej korelacji i zgraniu. Boogie woogie pozwala na improwizację. Kroki boogie woogie nie są trudne, wystarczy dodać do nich kilka figur i efektywny taniec gotowy.

Woogie boogie jest tańcem dość szybkim i dlatego jego uprawianie powinno być poprzedzone poprawą kondycji fizycznej. Wykopy nóg zharmonizowane z muzyką, podrzucanie partnerki do góry, kręcenie partnerką wokół tułowia, „trzepanie” biodrami i szybkie kroki taneczne wymagają nie lada sprawności fizycznej i ogromnej świadomości ciała.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy