Trwa ładowanie...

To dlatego nie możesz schudnąć. Nie pomoże ani dieta, ani ćwiczenia

 Karolina Rozmus
26.01.2023 15:21
Za problemami z wagą mogą kryć się poważne problemy zdrowotne
Za problemami z wagą mogą kryć się poważne problemy zdrowotne (Adobe Stock)

Pamiętasz o deficycie kalorycznym, jesz zdrowo, unikasz podjadania, a mimo to kilogramów przybywa? Problem może być głębszy. Oto pięć problemów zdrowotnych, które mogą utrudniać skuteczną utratę wagi.

spis treści

1. Przyczyniają się do chorób serca, cukrzycy, raka

Nadprogramowe kilogramy to nie tylko problem estetyczny. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) nadwaga lub otyłość mogą zwiększać ryzyko m.in.:

  • nadciśnienia,
  • dyslipidemii,
  • cukrzycy typu 2,
  • choroby niedokrwiennej serca,
  • udaru mózgu,
  • wielu rodzajów nowotworów,
  • choroby zwyrodnieniowej stawów.
Zobacz film: "Otyłość wpływa niekorzystnie na mózg. Najnowsze badania"

CDC ostrzega, że to również zwiększone ryzyko przedwczesnego zgonu z jakiejkolwiek przyczyny czy wreszcie zaburzeń psychicznych.

Niestety, nie zawsze wystarcza zdrowa dieta i ruch. Czasami za problemami z wagą kryje się winowajca pod postacią przewlekłego stresu, niektórych leków czy depresji. To może być też skutek jednej z chorób przewlekłych, zaburzeń hormonalnych lub mutacji genów.

2. 5 chorób odpowiedzialnych za nadmierną masę ciała

Jeśli nie możesz schudnąć, warto pomyśleć o wizycie u lekarza.

2.1. Choroby tarczycy

Przewlekłe zmęczenie i senność, zaburzenia pracy jelit, nadmierne wypadanie włosów i zwiększona wrażliwość na zimno to objawy, które powinny być alarmujące. Może za nie odpowiadać niedoczynność tarczycy.

Wskutek niedoborów hormonalnych może dojść do spowolnienia metabolizmu i łatwiejszego przybierania na wadze.

2.2. Zespół policystycznych jajników (PCOS)

Na zespół wielotorbielowatych jajników może cierpieć nawet 15 proc. kobiet. To nie tylko zaburzenia miesiączki, bóle brzucha, niepłodność czy nadmierne owłosienia ciała.

Zaburzenia hormonalne w przebiegu PCOS wpływają na poziom cukru we krwi, ale też odbijają się negatywnie na kondycji tarczycy. Te dwa czynniki mogą powodować nadmierną masę ciała i problemy w odchudzaniu.

2.3. Hiperinsulinemia

Nadmierna produkcja insuliny przez trzustkę może prowadzić do hipoglikemii, współwystępować z insulinoopornością, a także przyczyniać się do rozwoju cukrzycy typu 2. Jeśli obserwujesz kołatanie serca, drżenie rąk, zimne poty, odczuwasz często niepokój i masz napady głodu, może to wskazywać właśnie na hiperinsulinizm.

Ten stan powoduje zaburzenia w gospodarce węglowodanowej, czego skutkiem nierzadko są problemy z nadwagą.

2.4. Choroby o podłożu genetycznym

Opisano aż 25 jednostek chorobowych, w których mutacje w obrębie jednego lub wielu genów odpowiadają za zwiększone odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Do nich zalicza się m.in. zespół Pradera-Williego, w którym dochodzi do zwiększonego wydzielania hormonu głodu, czyli greliny. Inne schorzenia to m.in. zespół Bardeta-Biedla, zespół Cohena czy zespół Carpentera.

2.5. Zespół Cushinga

Nadmiar produkowanego przez nadnercza kortyzolu - hormonu stresu, może odpowiadać za wystąpienie takich objawów jak otyłość centralna, tzw. twarz księżycowata, rozstępy na skórze i nieustanne przybieranie masy ciała. W taki właśnie sposób kortyzol wpływa na cały organizm.

Odkładanie się tkanki tłuszczowej to może być wina hormonów
Odkładanie się tkanki tłuszczowej to może być wina hormonów (Getty Images)

Zespół Cushinga może pojawić się na skutek łagodnego guza nadnercza, jak i guza przysadki. Ale uwaga – niekiedy zaburzenie endokrynologiczne jest skutkiem ubocznym przewlekłego przyjmowania kortykosteroidów.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze