Trening siłowy – zasady treningu, etapy, przeciwwskazania

Popularną formą ćwiczeń jest trening siłowy bez użycia dodatkowych ciężarów lub z dodatkowym obciążeniem. W takim przypadku wykorzystuje się albo ciężar własnego ciała, albo hantle czy sprzęty do ćwiczeń. Jakie są plusy płynące z wykonywania treningu siłowego? Dla kogo przeznaczona jest taka aktywność fizyczna i po jakim czasie widać pierwsze efekty?

Trening siłowy - zasady treningu

Trening siłowy może bazować na oporze ciężaru własnego ciała, ale także można użyć dodatkowego obciążenia w postaci: hantli czy gum do ćwiczeń. Trening siłowy nastawiony jest przede wszystkim na wzmocnienie mięśni. Inne cele to równomierne rozłożenie siły mięśniowej, ogólna poprawa wydolności organizmu.

Zobacz film: "Ćwiczenia z dodatkowym obciążeniem"

Formy ćwiczeń powinny być dostosowane do wagi i maksymalnej siły, jaką można uaktywnić w stosunku do masy ciała. Nie można dźwigać zbyt ciężkich ciężarów, a za lekkie nie dadzą zamierzonego efektu.

Trening siłowy przeznaczony jest dla wszystkich tych, którzy chcą poprawić kondycję i nabrać siły. Ponadto trening siłowy spala tkankę tłuszczową i pozwala osiągnąć właściwą muskulaturę ciała. To także wspaniała forma na spędzenie czasu wolnego, a także urozmaicenie ćwiczeń wykonywanych ze sprzętem na siłowni.

Kobiety także mogą wykonywać trening siłowy i nie powinny się obawiać tego, że ich ciało będzie przypominało ciało kulturysty. Trening siłowy pomaga ujędrnić skórę i delikatnie wyrzeźbić ciało.

Trening siłowy - etapy

Trening siłowy składa się z trzech komponentów. Rozgrzewka rozpoczynająca trening siłowy powinna trwać nie więcej niż 10 minut. Wykorzystuje się takie elementy ruchowe, jak podskoki, bieg w miejscu, wymachy ramion. Można również skorzystać z bieżni lub rowerka treningowego.

Trening siłowy to inaczej trening obwodowy. Ćwiczenia wykonuje się jedno po drugim z niewielkimi przerwami. Jeden obwód należy wykonywać bez przerwy. Standardowy trening siłowy składa się mniej więcej z 12 ćwiczeń na poszczególne grupy mięśniowe. Istotną rolę odgrywa ilość powtórzeń. Najmniej obciążenia wymagają ćwiczenia, których głównym zadaniem jest spalanie tłuszczu.

6 produktów, które najlepiej jeść przed treningiem

Jeżeli twoim porannym rytuałem jest trening, warto wiedzieć, że „dokarmienie” swojego organizmu odpowiednim paliwem pozwoli ci mocniej i bardziej konsekwentnie...

Obciążenie nie powinno być zbyt duże. Po obwodzie należy zrobić 3 - minutową przerwę i powtórzyć całość 2 lub 3 razy. Jeżeli chcemy zbudować mięśnie, wówczas potrzebujemy ćwiczeń, które charakteryzują się większym obciążeniem. Liczba powtórzeń wynosi od 8 do 10. Po wykonanym obwodzie robimy znowu 3 - minutową przerwę. Następnie obwód powtarzamy około 4 razy. Największe obciążenie wymaga od 3 do 5 powtorzeń.

Robimy przerwę i powtarzamy całość około 3-4 razy. Każdy trening siłowy wymaga przeprowadzenia ćwiczeń relaksacyjnych. Powinny trwać około 15 minut. Są to ćwiczenia, które rozluźniają mięśnie i całe ciało. Zazwyczaj odbywają się w rytm spokojnej muzyki. Oczywiście trening siłowy wymaga planu treningowego.

Efekty treningu siłowego to uzyskanie pięknej rzeźby ciała i spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej. Trening siłowy poprawia jednocześnie przemianę materii oraz poprawia ogólną kondycję ciała.

Trening siłowy - przeciwwskazania

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do treningu siłowego? Z treningu siłowego lub z niektórych jego ćwiczeń powinny zrezygnować osoby z chorym kręgosłupem oraz po kontuzjach.

W takich przypadkach można zrezygnować z ćwiczeń, którym towarzyszy zbyt duże obciążenie. Jeżeli nie jesteśmy w stanie ocenić naszej formy, warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Przykładowo – osoby ze skręconą kostką powinny unikać w pierwszej fazie ćwiczeń z zakresu treningu siłowego.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ćwiczenia - rodzaje, step
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Ćwiczenia - rodzaje, step
Ćwiczenia odchudzające - fat burning, aerobik, step, trening ciała, spalanie kalorii

Trening dla początkujących - zasady, dieta, zalety

Trening dla początkujących powinien być dostosowany specjalnie dla tych osób. Jeżeli nie masz pomysłu, jak zacząć ćwiczyć musisz poznać kilka zasad (...) i wcielać je w życie. Z czasem regularne trenowanie wejdzie ci...

Sprzęt fitness

Trening siłowy

Trening siłowy

Regularne wizyty na siłowni pomogą uzyskać wymarzoną sylwetkę.

Zasady zdrowego odchudzania

Wysiłek fizyczny przyspiesza metabolizm

Wysiłek fizyczny przyspiesza metabolizm

Półgodzinny aerobik pozwoli spalić więcej kalorii niż półgodzinny trening siłowy, ale w ciągu kilku godzin po wysiłku podnoszenie ciężarów będzie skuteczniejsze w poprawie metabolizmu.

Ćwiczenia na partie ciała

Plan treningowy na siłę - zasady, plan treningowy

się z zasadami treningu na siłę. Taki trening najczęściej wykonywany jest przez mężczyzn, jednak coraz więcej kobiet również jest nim zafascynowana (...) bardzo przyda się podczas treningu...

Kulturystyka

Trening HST - zasady, plan treningowy

przyciąga wielu chętnych. Jak w takim razie wykonywać trening HST i jakie są jego zalety? Trening HST - zasady Trening HST wymyślił pewien kulturysta (...) fizjologii. Każdy trening...

Sprzęt fitness

Ciężarki

brzuch i nogi. W zasadzie nie istnieją żadne przeciwwskazania do treningu z ciężarkami, gdyż pozwalają one na regulowanie intensywności treningu (...) i równocześnie je podnosić. Zalety...

Kulturystyka

Trening na redukcję - zasady, plan treningowy

i jak go rozpocząć? Trening na redukcję - zasady Rozpoczynając trening na redukcję, najpierw należy ułożyć odpowiednio zbilansowaną dietę (...) tydzień. Poniedziałek - trening...

Ćwiczenia - rodzaje, step

Trening funkcjonalny - zasady, ćwiczenia, kontrola i równowaga

się tak, ponieważ tradycyjny trening siłowy koncentruje się na wzmacnianiu i budowaniu pojedynczych grup mięśni. W rezultacie ćwiczenia nie pomagają (...) na integrację mięśni i ich współdziałanie także poza siłownią. Trening...