Trwa kilka sekund. Prosty test może ujawnić, że serce jest w tarapatach
Edukujący w sieci lekarz, którego obserwują setki tysięcy osób, wyjaśnia, jak jeden pozornie błahy objaw może wskazywać na poważne choroby układu krążenia. W skrajnych przypadkach może ostrzegać, że serce jest niewydolne.
1. Wskazuje na jeden objaw
Dr Suraj Kukadia, lekarz pierwszego kontaktu i medyk pracujący na oddziale ratunkowym, regularnie publikuje treści edukacyjne w mediach społecznościowych. W jednym z wideo na platformie TikTok, gdzie obserwuje go ponad 60 tys. osób, wyjaśnia, w jaki sposób można zauważyć na skórze objaw niewydolności serca.
Jego wideo jest odpowiedzią na opublikowane w sieci nagranie, na którym widać, jak mężczyzna, uciskając palcem goleń, pozostawia na skórze trwałe wgniecenie.
- To pozytywny wynik testu na obrzęk wżerowy (pitting oedema) - mówi lekarz. - Istnieje wiele przyczyn, różnią się one stopniem nasilenia, ale wskazują na zatrzymanie płynów - dodaje.
Wymienia także potencjalne przyczyny takich obrzęków. Są to m.in. niewydolność serca, choroby nerek, zaburzenia wątroby, ciąża, a nawet niektóre farmaceutyki. Wśród nich obecne są leki powszechnie stosowane przez miliony osób: sterydy, niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak ibuprofen, niektóre leki stosowane w nadciśnieniu, chorobach serca czy cukrzycy.
- Może to być również spowodowane zbyt długim siedzeniem i słabą mobilnością. Leczymy go (obrzęk - przyp. red.), lecząc przyczynę podstawową - dodaje lekarz.
2. Skąd się biorą obrzęki?
Na obrzęk związany z gromadzeniem się limfy w organizmie, mogą wskazywać takie dolegliwości jak:
- obrzęk w obrębie nóg, stóp lub kostek,
- wgłębienie w skórze, które utrzymuje się przez dłuższy czas,
- ból i tkliwość,
- ocieplenie skóry, przebarwienia i zmiany w fakturze skóry.
W przypadku chorób układu krążenia, gdy serce nie jest w stanie właściwie pompować krwi, ciśnienie w naczyniach krwionośnych wzrasta. Skutkiem tego jest przenikanie limfy do otaczających tkanek, które odpowiada za obrzęk.
W przebiegu chorób nerek, np. zespołu nerczycowego czy ostrego kłębuszkowego zapalenie nerek, obrzęk może pojawić się także na twarzy. Z kolei w przypadku niewydolności wątroby związanej z marskością - obrzęk może dotyczyć brzucha.
W przypadku pojawienia się niepokojących objawów ważne jest skonsultowanie się z lekarzem. Może on zlecić badania krwi, w tym oznaczyć poziom albumin, analizę moczu pod kątem oceny stanu nerek i wątroby czy wreszcie badania takie jak EKG bądź USG.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.