Trwa ładowanie...

Trwa kilka sekund. Prosty test może ujawnić, że serce jest w tarapatach

 Karolina Rozmus
22.01.2024 20:36
Test, który trwa kilka sekund. Może ujawnić, że serce jest niewydolne
Test, który trwa kilka sekund. Może ujawnić, że serce jest niewydolne (TikTok, Facebook)

Edukujący w sieci lekarz, którego obserwują setki tysięcy osób, wyjaśnia, jak jeden pozornie błahy objaw może wskazywać na poważne choroby układu krążenia. W skrajnych przypadkach może ostrzegać, że serce jest niewydolne.

spis treści

1. Wskazuje na jeden objaw

Dr Suraj Kukadia, lekarz pierwszego kontaktu i medyk pracujący na oddziale ratunkowym, regularnie publikuje treści edukacyjne w mediach społecznościowych. W jednym z wideo na platformie TikTok, gdzie obserwuje go ponad 60 tys. osób, wyjaśnia, w jaki sposób można zauważyć na skórze objaw niewydolności serca.

Obrzęk może wskazywać na niewydolność serca, problemy z nerkami lub wątrobą
Obrzęk może wskazywać na niewydolność serca, problemy z nerkami lub wątrobą (Getty Images)

Jego wideo jest odpowiedzią na opublikowane w sieci nagranie, na którym widać, jak mężczyzna, uciskając palcem goleń, pozostawia na skórze trwałe wgniecenie.

Zobacz film: "O niewydolności serca wciąż wiemy za mało"

- To pozytywny wynik testu na obrzęk wżerowy (pitting oedema) - mówi lekarz. - Istnieje wiele przyczyn, różnią się one stopniem nasilenia, ale wskazują na zatrzymanie płynów - dodaje.

Wymienia także potencjalne przyczyny takich obrzęków. Są to m.in. niewydolność serca, choroby nerek, zaburzenia wątroby, ciąża, a nawet niektóre farmaceutyki. Wśród nich obecne są leki powszechnie stosowane przez miliony osób: sterydy, niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak ibuprofen, niektóre leki stosowane w nadciśnieniu, chorobach serca czy cukrzycy.

@doctorsooj Doctor reacts to pitting edema | #doctorexplains #doctorreacts #pittingedema #edema #health ♬ original sound - Dr Sooj

- Może to być również spowodowane zbyt długim siedzeniem i słabą mobilnością. Leczymy go (obrzęk - przyp. red.), lecząc przyczynę podstawową - dodaje lekarz.

2. Skąd się biorą obrzęki?

Na obrzęk związany z gromadzeniem się limfy w organizmie, mogą wskazywać takie dolegliwości jak:

  • obrzęk w obrębie nóg, stóp lub kostek,
  • wgłębienie w skórze, które utrzymuje się przez dłuższy czas,
  • ból i tkliwość,
  • ocieplenie skóry, przebarwienia i zmiany w fakturze skóry.

W przypadku chorób układu krążenia, gdy serce nie jest w stanie właściwie pompować krwi, ciśnienie w naczyniach krwionośnych wzrasta. Skutkiem tego jest przenikanie limfy do otaczających tkanek, które odpowiada za obrzęk.

W przebiegu chorób nerek, np. zespołu nerczycowego czy ostrego kłębuszkowego zapalenie nerek, obrzęk może pojawić się także na twarzy. Z kolei w przypadku niewydolności wątroby związanej z marskością - obrzęk może dotyczyć brzucha.

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów ważne jest skonsultowanie się z lekarzem. Może on zlecić badania krwi, w tym oznaczyć poziom albumin, analizę moczu pod kątem oceny stanu nerek i wątroby czy wreszcie badania takie jak EKG bądź USG.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze