Trwa ładowanie...

Amerykańscy naukowcy opracowali prosty test wzrokowy, który pozwala określić IQ. Sprawdź swój poziom

Prosty test może wskazać poziom naszej inteligencji
Prosty test może wskazać poziom naszej inteligencji (123rf)

Naukowcy z Uniwersytetu w Rochesterze opracowali wzrokowy test, który jest w stanie ocenić iloraz inteligencji danej osoby. Wystarczy obejrzeć krótki film i odpowiedzieć na proste pytania. Każdy z nas może sprawdzić to na własną rękę.

spis treści

1. Test wzrokowy może wskazywać osoby z wybitną inteligencją

Badacze z amerykańskiej uczelni w Rochesterze opracowali specjalny test wzrokowy, który może oceniać poziom IQ poszczególnych osób. Naukowcy zastosowali prosty trik, odwołując się do ćwiczenia, które mierzy nieświadomą zdolność mózgu do filtrowania informacji wizualnej. Badanie pokazuje, że osoby, których mózgi mają zdolność do koncentrowania się na pierwszym planie obrazu, lepiej radzą sobie ze standardowymi pomiarami inteligencji.

Poniżej możesz przystąpić do testu. Zrób to zanim przeczytasz pozostałą część artykułu.

Zobacz film: "Wzrokowy test na IQ"

2. Bystrość w oku

Osoby biorące udział w badaniu oglądały krótkie klipy wideo przedstawiające czarno-białe paski poruszające się po ekranie komputera. Zadaniem uczestników eksperymentu było ustalenie, w którym kierunki przemieszczają się paski: w prawo czy w lewo. Linie były przedstawiane na zmianę w trzech rozmiarach. Najmniejsze linie ograniczały się do "centralnego kręgu", czyli powierzchni wielkości średnicy kciuka, w której postrzeganie jest najbardziej efektywne. Osoby biorące udział w badaniu wcześniej przeszły standardowy test na inteligencję.

Badanie pokazało, że osoby z wyższym ilorazem inteligencji szybciej wyłapywały ruch pasków podczas obserwowania najmniejszej wersji obrazu.

"Wyniki naszych obserwacji potwierdziły wcześniejsze badania, które wskazywały, że osoby z wyższym poziomem IQ lepiej analizują obraz i są w stanie szybciej go ocenić, mają większy refleks" - tłumaczy Michael Melnick z Uniwersytetu w Rochesterze.

3. Inteligencja to również umiejętność selekcji informacji

Co ciekawe - w chwili, kiedy badacze pokazywali uczestnikom eksperymentu klipy z większymi obrazami, odwróciła się zaobserwowana wcześniej tendencja. Im wyższe IQ miała dana osoba, tym wolniej wykrywała ruch pasków na ekranie. "Na podstawie poprzednich badań spodziewaliśmy się, że wszyscy uczestnicy eksperymentu będą gorzej wykrywali ruch na dużych obrazach, ale okazało się, że osoby z wysokim IQ były w tym dużo słabsze" - przyznaje Melnick. Autorzy testów wyjaśniają, że wynika to ze zdolności mózgu do tłumienia ruchu tła.

Naukowcy tłumaczą to zachowanie tym, że nasz mózg jest bombardowany przytłaczającą ilością informacji sensorycznych. O inteligencji świadczy nie tylko to, jak szybko nasze sieci neuronowe przetwarzają odbierane sygnały, ale również to, jak dobrze radzą sobie z tłumieniem mniej znaczących informacji. Potwierdzenie tych zależności może pomóc w lepszym poznaniu procesów zachodzących w mózgu.

To nie pierwsze badania tego testu wzrokowego prowadzone przez Amerykanów. Wcześniejsze eksperymenty również potwierdzały związek między sposobem reakcji na pokazywane klipy a inteligencją.

"Ponieważ test jest prosty i niewerbalny, może pomóc również lepiej zrozumieć przetwarzanie neuronowe u osób z niepełnosprawnością intelektualną" - zauważa prof. Loisa Bennetto z Uniwersytetu w Rochesterze.

Badania naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym "Current Biology".

Zobacz także: Mała ilość snu sprawia, że mózg sam się uszkadza

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze