Mała ilość snu sprawia, że mózg sam się uszkadza
Podczas snu w mózgu zachodzą procesy pozwalające na usunięcie toksycznych produktów ubocznych aktywności neuronalnej powstałej w ciągu dnia. Dzięki temu nasz mózg sprawnie funkcjonuje. Gdy śpimy zbyt mało, proces ten ulega przyśpieszeniu i mózg dosłownie zaczyna ''sam się zjadać''.
1. Słaby sen powoduje, że mózg sam się zjada
Naukowcy z Politechniki Marche we Włoszech badali wpływ snu na mózgi ssaków. Odkryli dziwną zależność dotyczącą zmian, jakie zachodzą w mózgu podczas snu i wówczas, gdy go brakuje.
Gdy śpimy, nasz mózg się oczyszcza. Za ten proces odpowiadają astrocyty, które usuwają zużyte i nieużywane połączenia nerwowe, a także naprawiają niektóre z nich. Dzięki temu nasz mózg może funkcjonować na najwyższych obrotach w ciągu dnia.
Okazuje się jednak, że u osób cierpiących na bezsenność lub śpiących mało, astrocyty nie przerywają swojej pracy, w konsekwencji czego dosłownie ''zjadają'' potrzebne synapsy i zamiast "sprzątać", doprowadzają do uszkodzeń.
2. Bezsenność prowadzi do uszkodzeń mózgu
Naukowcy z Włoch przeprowadzili swój eksperyment na myszach. Podzielili je na 4 grupy. Pierwsza z nich spała 6 do 8 godzin i była wypoczęta. Druga była okresowo wybudzania, trzecia nie spała przez dodatkowe 8 godzin, a ostatnia przez 5 dni.
W każdej grupie naukowcy badali aktywność astrocytów. Zidentyfikowali ją w 5.7 proc. synaps w mózgu wypoczętych myszy oraz w 7,3 proc. synaps u myszy spontanicznie budzonych.
Dziwne było jednak to, że u myszy, które były pozbawione snu chwilowo i przewlekle, astrocyty zwiększyły swoją aktywność. U myszy, które nie spały przez dodatkowe 8 godzin, aktywność była na poziomie 8,4 proc., a u tych nie śpiących 5 dni na 13,5 proc.
Jest to niepokojące odkrycie. Uszkodzenia mózgu powodowane nadaktywnością astocytów mogą być powiązane z rozwojem choroby Alzheimera, która jest spowodowana właśnie degradacją mózgu i zanikaniem połączeń nerwowych.
Naukowcy potrzebują dalszych badań, aby potwierdzić swoje teorie. Jedno jest pewne. Jeśli chcemy zachować zdrowie, powinniśmy dobrze się wysypiać.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Dowiedz się więcej:
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.