Trwa ładowanie...

Jak podczas pandemii bezpiecznie spędzić święta w rodzinnym gronie?

Avatar placeholder
14.03.2021 09:56
Jak spędzić święta bezpiecznie?
Jak spędzić święta bezpiecznie? (Getty Images)

Do Wielkanocy pozostało coraz mniej czasu, a prognozy epidemiologiczne nie wyglądają optymistycznie. Czy znowu powinniśmy zrezygnować ze świąt w rodzinnym gronie? Zdaniem ekspertów, niekoniecznie tak musi być. Oto kilka rad, które pomogą nam zorganizować bezpieczną Wielkanoc 2021.

spis treści

1. Szczyt zachorowań na Wielkanoc?

Święta wielkanocne w tym roku wypadają 4 kwietnia. Niestety, prognozy epidemiologiczne pokazują, że szczyt trzeciej fali koronawirusa w Polsce będzie miał miejsce pod koniec marca. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że święta spędzimy w reżimie sanitarnym.

Czy to oznacza, że po raz kolejny będziemy musieli zrezygnować ze spędzania świąt w dużym rodzinnym gronie?

2. Jak spędzić święta bezpiecznie? "Po pierwsze kwarantanna"

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

- Nie spodziewałbym się, że zapanujemy nad trzecią falą koronawirusa do kwietnia. Więc do świąt Wielkanocy powinniśmy podejść tak, jak wcześniej do Bożego Narodzenia, czyli z rozsądkiem i powściągliwością – opowiada dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (UMP).

Zdaniem dra Rzymskiego jeśli chcemy jednak spędzić Wielkanoc z najbliższymi, warto zastosować kilka prostych zasad, a wówczas istotnie zmniejszymy ryzyko zakażeń SARS-CoV-2.

- Jeśli nie spotykamy się z innymi ludźmi, to szanse na zakażenie koronawirusem są minimalne. Dlatego warto przed rodzinnym spotkaniem rozważyć narzucenie sobie kwarantanny - opowiada dr Rzymski.

Zdaniem eksperta, wystarczy na 10-14 dni przed Wielkanocą maksymalnie ograniczyć aktywność społeczną i wszelkie kontakty z innymi osobami.

- Zwłaszcza powinny to rozważyć osoby, które mają zamiar spędzić święta w gronie osób, które zaliczają się do grup podwyższonego ryzyka. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie chodzi tylko i wyłącznie o osoby starsze. Ryzyko rozwoju ciężkiego COVID-19 występuje również u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi, cukrzycą typu II oraz otyłością. Wszystkie trzy schorzenia często dotyczą osób w młodym wieku – podkreśla dr Rzymski.

3. Zasada druga: masz objawy, zostań w domu

Drugą zasadą, do której bezwzględnie powinny się stosować wszystkie osoby spotykające się podczas świąt, to pilna obserwacja własnego stanu zdrowia.

- Jeśli w dniach poprzedzających spotkanie z rodziną, czujemy się niewyraźnie, warto zostać w domu. Nie możemy mieć pewności, czy to zwykłe przeziębienie, czy jednak zakażenie koronawirusem. Jeśli przy stole znajdzie się,chociażby jedna osoba zakażona, może dojść do zainfekowania innych. Lepiej jest więc odpuścić, niż później wzajemnie obarczać się pretensjami – opowiada dr Rzymski.

Ekspert podkreśla, że doświadczenia z Bożego Narodzenia pokazują, że rodzinne spotkania, organizowane bez przestrzegania zasad bezpieczeństwa sprzyjają wzrostom liczby zakażeń.

- Znam ze swojego otoczenia osoby, które bardzo żałowały, że podjęły się organizowania świąt w większym gronie rodzinnym. Wystarczyła jedna osoba zakażona, a połowa rodziny doświadczyła COVID-19. Dlatego warto dwukrotnie się zastanowić, zanim zdecydujemy się spędzać święta w szerszym towarzystwie - uważa dr Piotr Rzymski.

Zobacz również: Czy w każdym regionie powstaną "własne" warianty wirusa? "Podlaska" mutacja to dopiero początek

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze