Trwa ładowanie...

​U kobiet zawał serca daje inne objawy niż u mężczyzn

Według badań to kobiety częściej niż mężczyźni zmagają się z chorobami serca. W ich przypadku trudniej o prawidłową diagnostykę.

Objawy choroby wieńcowej w pewnym stopniu uzależnione są od płci. W przypadku kobiet objawy zawału serca są nietypowe, stąd trudniej o diagnozę i podjęcie szybkiego leczenia.

Mężczyźni zgłaszają najczęściej ból za mostkiem oraz ucisk w okolicy klatki piersiowej. Symptomy te daje się zaobserwować jedynie u 30 proc. pań.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a choroby serca"

Wskazują one raczej na uczucie niepokoju, duszności, problemy ze snem, nieustanne zmęczenie. Wiele z kobiet nawet nie pomyśli o tym, że z sercem dzieje się coś niepokojącego. Zrzucą to na karb przemęczenia lub nerwicy, a tym samym nie zasygnalizują niepokojących dolegliwości lekarzowi.

U kobiet zawał serca może objawiać się nietypowo
U kobiet zawał serca może objawiać się nietypowo (123RF)

Kobiet częściej dotyczy również tzw. zawał cichy. O tym, że go przeszły, dowiadują się przez przypadek. To sprawia, że serce jest w coraz gorszej kondycji, a leczenie nie jest podejmowane. Należy też zwrócić uwagę na fakt, że rokowania dla kobiet, u których wystąpiła choroba niedokrwienna serca są gorsze niż u mężczyzn.

1. Nietypowe objawy zawału serca

Eksperci z American Heart Association wskazują, że w przypadku pań zawał serca może objawiać się bólem w jednym lub w obu ramionach, szyi, plecach, a nawet żołądku.

Zdarza się, że kobietę oblewa zimny pot, co pacjentka utożsamia z objawami menopauzy. Gdy choruje serce, pojawić się mogą również nudności i zawroty głowy.

Kobiety nie mogą zatem lekceważyć żadnego bólu i dolegliwości, zwłaszcza jeśli znajdują się w grupie ryzyka (palą papierosy, zmagają się z nadwagą i otyłością, chorują na cukrzycę). Szybkie rozpoznanie zawału serca zwiększa szansę w powrót do zdrowia.

7 rzeczy, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo ataku serca
7 rzeczy, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo ataku serca [7 zdjęć]

Jesteś nerwowy i łatwo się złościsz? Według naukowców jesteś bardziej narażony na choroby serca niż

zobacz galerię

Kariolodzy wskazują jednak, że bardzo ważna jest profilaktyka chorób układu krążenia (w myśl zasady: lepiej zapobiegać, niż leczyć).

Warto zauważyć, że panie są bardziej podatne na niszczący wpływ tytoniu. Szybciej wchodzą one w okres menopauzy, bo zawarte w papierosach substancje hamują wydzielanie estrogenów. U kobiet palących ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca jest wyższe o 60 proc.

W profilaktyce wielu chorób ogromne znaczenie ma aktywność fizyczna, która powinna być podejmowana regularnie. Istotna jest również prawidłowo zbilansowana dieta, w której nie powinno być miejsca na tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.

Ryzyko niesie ze sobą również regularne sięganie po niesteroidowe leki przeciwzapalne, bo dowiedziono, że powodują one wzrost ciśnienia tętniczego krwi i przyczyniają się do zatrzymywania wody i sodu w organizmie.

A w przypadku odczuwania dolegliwości bólowych, to właśnie po NLPZ kobiety sięgają najczęściej. Są bowiem łatwo dostępne i stosunkowo szybko przynoszą ulgę.

Warto zauważyć, że nawet specjaliści mają czasem problem ze zdiagnozowaniem zawału serca u kobiet. I dlatego tak ważne jest zgłaszanie wszystkich niepokojących objawów lekarzowi, ale też prowadzenie zdrowego stylu życia i prawidłowe leczenie chorób przewlekłych, np. cukrzycy.

Szacuje się, że z powodu choroby układu sercowo-naczyniowego w Polsce co roku umiera ok. 82 tysięcy mężczyzn i 91 tysięcy kobiet, co stanowi w sumie 43 proc. wszystkich zgonów mężczyzn i 55 proc. wszystkich zgonów kobiet.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza