U kobiet zawał serca daje inne objawy niż u mężczyzn
Według badań to kobiety częściej niż mężczyźni zmagają się z chorobami serca. W ich przypadku trudniej o prawidłową diagnostykę.
Objawy choroby wieńcowej w pewnym stopniu uzależnione są od płci. W przypadku kobiet objawy zawału serca są nietypowe, stąd trudniej o diagnozę i podjęcie szybkiego leczenia.
Mężczyźni zgłaszają najczęściej ból za mostkiem oraz ucisk w okolicy klatki piersiowej. Symptomy te daje się zaobserwować jedynie u 30 proc. pań.
Wskazują one raczej na uczucie niepokoju, duszności, problemy ze snem, nieustanne zmęczenie. Wiele z kobiet nawet nie pomyśli o tym, że z sercem dzieje się coś niepokojącego. Zrzucą to na karb przemęczenia lub nerwicy, a tym samym nie zasygnalizują niepokojących dolegliwości lekarzowi.
Kobiet częściej dotyczy również tzw. zawał cichy. O tym, że go przeszły, dowiadują się przez przypadek. To sprawia, że serce jest w coraz gorszej kondycji, a leczenie nie jest podejmowane. Należy też zwrócić uwagę na fakt, że rokowania dla kobiet, u których wystąpiła choroba niedokrwienna serca są gorsze niż u mężczyzn.
1. Nietypowe objawy zawału serca
Eksperci z American Heart Association wskazują, że w przypadku pań zawał serca może objawiać się bólem w jednym lub w obu ramionach, szyi, plecach, a nawet żołądku.
Zdarza się, że kobietę oblewa zimny pot, co pacjentka utożsamia z objawami menopauzy. Gdy choruje serce, pojawić się mogą również nudności i zawroty głowy.
Kobiety nie mogą zatem lekceważyć żadnego bólu i dolegliwości, zwłaszcza jeśli znajdują się w grupie ryzyka (palą papierosy, zmagają się z nadwagą i otyłością, chorują na cukrzycę). Szybkie rozpoznanie zawału serca zwiększa szansę w powrót do zdrowia.
Kariolodzy wskazują jednak, że bardzo ważna jest profilaktyka chorób układu krążenia (w myśl zasady: lepiej zapobiegać, niż leczyć).
Warto zauważyć, że panie są bardziej podatne na niszczący wpływ tytoniu. Szybciej wchodzą one w okres menopauzy, bo zawarte w papierosach substancje hamują wydzielanie estrogenów. U kobiet palących ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca jest wyższe o 60 proc.
W profilaktyce wielu chorób ogromne znaczenie ma aktywność fizyczna, która powinna być podejmowana regularnie. Istotna jest również prawidłowo zbilansowana dieta, w której nie powinno być miejsca na tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.
Ryzyko niesie ze sobą również regularne sięganie po niesteroidowe leki przeciwzapalne, bo dowiedziono, że powodują one wzrost ciśnienia tętniczego krwi i przyczyniają się do zatrzymywania wody i sodu w organizmie.
A w przypadku odczuwania dolegliwości bólowych, to właśnie po NLPZ kobiety sięgają najczęściej. Są bowiem łatwo dostępne i stosunkowo szybko przynoszą ulgę.
Warto zauważyć, że nawet specjaliści mają czasem problem ze zdiagnozowaniem zawału serca u kobiet. I dlatego tak ważne jest zgłaszanie wszystkich niepokojących objawów lekarzowi, ale też prowadzenie zdrowego stylu życia i prawidłowe leczenie chorób przewlekłych, np. cukrzycy.
Szacuje się, że z powodu choroby układu sercowo-naczyniowego w Polsce co roku umiera ok. 82 tysięcy mężczyzn i 91 tysięcy kobiet, co stanowi w sumie 43 proc. wszystkich zgonów mężczyzn i 55 proc. wszystkich zgonów kobiet.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.