Ulga dla stawów. Wcieraj w skórę dwa razy dziennie
Spirytus mrówkowy, a konkretnie spirytus mrówczany, to roztwór wody, alkoholu etylowego i kwasu mrówkowego. Płyn ma charakterystyczny, drażniący zapach. Jest stosowany w celach leczniczych, między innymi do zmniejszania bólu mięśniowego. Jakie właściwości ma spirytus mrówkowy?
1. Właściwości spirytusu mrówkowego
Spirytus mrówkowy to mieszanina kwasu mrówkowego (1,1-1,3 proc.), etanolu (68-76 proc.) oraz wody (pozostała zawartość). Kwas jest organicznym związkiem chemicznym, który występuje naturalnie w jadzie mrówek i włoskach pokrzyw.
Produkt stosowany jest w lecznictwie, ze względu na podrażnianie nerwów czuciowych, co wpływa na poprawę krążenia krwi. Buteleczka 90 ml kosztuje ok. 4,5 zł.
Zastosowanie spirytusu mrówczanego:
- reumatyzm,
- artretyzm,
- ból mięśni i stawów pochodzenia gośćcowego,
- nerwobóle,
- ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa,
- naderwania mięśni.
Spirytus mrówkowy ma właściwości rozgrzewające i przeciwbólowe, rozszerza naczynia krwionośne i hamuje receptory czuciowe. Ze względu na zawartość etanolu chłodzi i znieczula miejscowo, produkt należy wcierać w obolałe miejsca 2-3 razy dziennie.
2. Kiedy nie stosować spirytusu mrówkowego?
Spirytus mrówczany nie jest zalecany dla osób poniżej 12. roku życia oraz pacjentów uczulonych na kwas mrówkowy lub składniki spirytusu. Roztworu nie należy wcierać w uszkodzoną, przesuszoną skórę, aplikować na twarz czy błony śluzowe.
Produkt nie nadaje się także do długotrwałego stosowania, ponieważ ma właściwości drażniące. Może spowodować rozwój stanu zapalnego lub zmian skórnych o charakterze podrażnienia czy wysypki.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.