Trwa ładowanie...

Reumatyzm - przyczyny, objawy, leczenie

Reumatyzm – tym mianem w języku potocznym określamy zespół około 200 schorzeń kości i stawów. W Europie cierpi z ich powodu około 100 milionów ludzi, w Polsce – 9 milionów.

Zobacz film: "Co oznacza ból stawów? [Specjalista radzi]"

spis treści

1. Przyczyny reumatyzmu

Schorzenia reumatyczne różnią się objawami i przebiegiem. Mogą zaatakować nieoczekiwanie, bez względu na wiek. Bóle reumatyczne potrafią skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie. Najmocniej dają się we znaki ranem, podczas wstawania z łóżka. Każdy ruch powoduje ogromny ból.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest schorzeniem układu immunologicznego, który u zdrowego człowieka chroni organizm przed wirusami i szkodliwymi bakteriami.

U osób dotkniętych chorobami autoimmunologicznymi układ odpornościowy produkuje tzw. mediatory zapalenia. Są to substancje, które uszkadzają tkanki we własnym ciele. Przyczyny reumatyzmu tkwią zatem w nieprawidłowym funkcjonowaniu tego układu. Mediatory zapalenia atakują wyściełającą stawy błonę maziową, niszcząc ją i przyczyniając się do wystąpienia procesów zapalnych.

Domowe sposoby na reumatyzm
Domowe sposoby na reumatyzm [8 zdjęć]

Te korzystne dla mózgu i serca związki w największych ilościach występują w takich rybach morskich, jak...

zobacz galerię

Początkowo reumatyzm objawia się bólem oraz obrzękiem jednego stawu – ręki, stopy lub kolana. Jednak liczba destrukcyjnych komórek niekontrolowanie rośnie, po czym schorzenie rozprzestrzenia się na inne narządy i stawy.

Przyczyn nieprawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego organizmu przy reumatoidalnym zapaleniu stawów do końca nie poznano. Naukowcom udało się jednak ustalić, że ryzyko reumatyzmu jest większe u osób, które mają w rodzinie przypadki niektórych defektów genetycznych.

Przyczyny reumatyzmu mogą tkwić we wcześniejszych zakażeniach wirusowych, zaburzeniach endokrynologicznych i stresie. Reumatoidalne zapalenie stawów zwykle pojawia się nagle, najczęściej pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Na reumatyzm trzykrotnie częściej zapadają kobiety niż mężczyźni. Może to być związane z zatrzymaniem wytwarzania niektórych hormonów.

Reumatoidalne zapalenie stawów niszczy stawy i uszkadza narządy wewnętrzne, prowadząc tym samym do trwałej niepełnosprawności. Chory na reumatyzm odczuwa zmęczenie, traci apetyt i dolegają mu silne bóle reumatyczne, które uniemożliwiają wykonywanie ruchów i zakłócają sen.

Stawy stają się sztywne i ulegają deformacji. Uciążliwe symptomy reumatyzmu sprawiają, że co trzeci pacjent jest niezdolny do pracy już po dwóch latach od postawienia diagnozy. Nie mniej dotkliwe są zmiany psychiczne. Chorzy na reumatyzm zamykają się w sobie, odczuwają napady lęku przed cierpieniem, izolują się od otoczenia i nierzadko zapadają na depresję.

2. Leczenie reumatyzmu

Reumatyzm wcale nie dotyczy tylko i wyłącznie osób starszych. Może również dotknąć ludzi młodych i w średnim wieku, a nawet dzieci. Pacjenci z dolegliwościami reumatycznymi żyją średnio o 10 lat krócej niż ludzie zdrowi. Leczenie reumatyzmu jest kompleksowe i zindywidualizowane. Odpowiednio do stopnia rozwoju reumatyzmu wdraża się metody rehabilitacyjne, dietę oraz środki farmakologiczne.

Leki na reumatyzm redukują produkcję mediatorów zapalenia – substancji odpowiedzialnych za chorobę, wytwarzanych przez białe ciałka krwi. W leczeniu niezbędna jest również rehabilitacja ruchowa, czyli zestaw ćwiczeń, które zatrzymują proces dalszego zniekształcania stawów.

Ruch sprawia chorym na reumatyzm ból, ale jednocześnie hamuje postęp schorzenia. Jego brak ma negatywny wpływ na odżywianie chrząstki stawowej. Unikanie aktywności ruchowej wpływa niekorzystnie również na wytwarzanie specjalnego płynu przez błonę maziową. Ma on za zadanie redukowanie tarcia między powierzchniami stawowymi.

Leczenie reumatyzmu polega na ochronie stawów oraz ich usprawnianiu, stąd tak ważna jest rehabilitacja: oddziaływanie ciepłem i zimnem, masaże lecznicze, fizykoterapia, magnetoterapia, ultrasonoterapia i aktywność fizyczna. Jednak aby się jej poddać, należy najpierw pozbyć się dotkliwego bólu.

2.1. Sposoby na bóle reumatyczne

Podejście do chorób reumatycznych oraz metody ich leczenia w ciągu ostatnich lat się zmieniły. Jeszcze nie tak dawno leczenie reumatyzmu polegało na walce z symptomami: stanem zapalnym, bólem oraz ograniczeniem ruchów w stawach zajętych chorobą.

Dużą popularnością cieszyły się środki farmakologiczne, które były przepisywane i podawane według tzw. piramidy terapeutycznej. Na początku pacjent chory na reumatyzm otrzymywał najsłabsze leki, których zaletą była najmniejsza szkodliwość dla organizmu. Silniejsze medykamenty były wdrażane z czasem, gdy reumatyzm postępował.

Zobacz także:

Obecnie, np. w reumatoidalnym zapaleniu stawów, już na wstępie wprowadzane są silne leki cytostatyczne. Środki tego typu hamują podziały komórkowe, dzięki czemu w wielu przypadkach udaje się zatrzymać rozwój reumatyzmu. Czasami należy zastosować tzw. leki biologiczne. Są to farmaceutyki najnowszej generacji, które wiążą białe ciałka krwi.

Komórki te niszczą stawy, gdy ma miejsce ich niekontrolowany rozwój. Niszczenie białych ciałek krwi pozwala na zatrzymanie reumatyzmu, ale kuracja lekami biologicznymi jest bardzo kosztowna. Dla pacjenta cierpiącego na rumatyzm oznacza ona wydatek rzędu 5 tysięcy złotych miesięcznie, dlatego dostępność tego typu leczenia reumatyzmu jest dość ograniczona.

Następny artykuł: Choroby tarczycy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.