Przejdź na WP

USG bioder

USG bioder, zwane jest też ultrasonografią stawów biodrowych lub USG bioderek. U niemowląt badanie to pozwala rozpoznać wady wrodzone stawu biodrowego i stopień ich nasilenia. Lekarze zalecają wykonanie USG bioder u noworodków w pierwszym miesiącu życia. Dzięki temu dysplazja stawów biodrowych zostaje szybko rozpoznana. Odpowiednio wcześnie rozpoczęte leczenie umożliwia całkowite wyleczenie dziecka.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Wskazania i przygotowanie do USG bioder

Wskazaniem do przeprowadzenia USG bioder jest stwierdzona dysplazja stawów biodrowych u niemowląt (chory może być też tylko jeden staw biodrowy). Dysplazja stawów biodrowych zostaje stwierdzona już w pierwszych dniach życia dziecka. USG bioderek zaliczane jest do badań przesiewowych u noworodków. Wykonywane jest na zlecenie lekarza. Przed badaniem nie trzeba wykonywać innych dodatkowych badań. W jego trakcie dziecko powinno być rozebrane do połowy i ułożone na boku, a jego nóżki muszą być lekko zgięte. Lekarz smaruje żelem okolice bioder dziecka i za pomocą specjalnej sondy wykonuje badanie.

Badanie USG bioder jest bardziej cenione niż RTG (badanie radiologiczne) stawów biodrowych. Wynika to z faktu, że można (a nawet trzeba) je wykonać już w pierwszych tygodniach życia. Z kolei RTG stawów biodrowych można przeprowadzić dopiero w czwartym miesiącu życia dziecka. Badanie RTG nie daje obrazu niektórych tkanek, które mogą być zobrazowane metodą USG, ale za to odczyt tego badania jest łatwiejszy i bardziej jednoznaczny, dlatego też może być zinterpretowany przez każdego ortopedę. Tymczasem obraz badania USG może zostać zanalizowany tylko przez lekarza wykonującego badanie.

USG bioder - zdjęcie
USG bioder - zdjęcie

USG stawu biodrowego u noworodka.

zobacz galerię

Przygotowanie do badania nie wymaga specjalnych zaleceń. Przed jego ropoczęciem warto zgłosić lekarzowi istnienie jakichkolwiek czynników ryzyka wystąpienia wady wrodzonej. Lekarz powinien dowiedzieć się także o przebytej ciąży mnogiej, małowodzie, niskiej wadze urodzeniowej dziecka, wcześniactwie, ułożeniu pośladkowym, a także o innych wadach wrodzonych niemowlaka.

2. Jak wygląda badanie USG bioder?

Samo USG bioder trwa kilka minut. Pacjent rozebrany jest do połowy, tak aby odsłonić biodro. Następnie należy ułożyć badanego w pozycji na boku, nóżki muszą być zgięte pod kątem około 30º w stawach biodrowych i kolanowych. Lekarz smaruje okolicę biodra żelem. Następnie przykłada głowicę sondy do ciała dziecka, ustawiając ją prostopadle do stawu biodrowego.

Badanie USG bioder dzieli się na dwa etapy. Pierwsza część badania to, tzw. badanie statyczne. W jego trakcie zmieniane jest położenie sondy dla uzyskania obrazu stawu biodrowego w różnych płaszczyznach. W drugim natomiast etapie – badaniu dynamicznym - sonda pozostaje nieruchoma, a badający obserwuje obraz USG w czasie wykonywania ruchów w stawie biodrowym dziecka. Wynik USG ma postać opisu, często z dołączonym zdjęciem stawu biodrowego. Badanie bioderek nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Może być wykonywane u noworodków nawet kilkakrotnie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy