USG bioder

USG bioder, zwane jest też ultrasonografią stawów biodrowych lub USG bioderek. U niemowląt badanie to pozwala rozpoznać wady wrodzone stawu biodrowego i stopień ich nasilenia. Lekarze zalecają wykonanie USG bioder u noworodków w pierwszym miesiącu życia. Dzięki temu dysplazja stawów biodrowych zostaje szybko rozpoznana. Odpowiednio wcześnie rozpoczęte leczenie umożliwia całkowite wyleczenie dziecka.

Wskazania i przygotowanie do USG bioder

Wskazaniem do przeprowadzenia USG bioder jest stwierdzona dysplazja stawów biodrowych u niemowląt (chory może być też tylko jeden staw biodrowy). Dysplazja stawów biodrowych zostaje stwierdzona już w pierwszych dniach życia dziecka. USG bioderek zaliczane jest do badań przesiewowych u noworodków. Wykonywane jest na zlecenie lekarza. Przed badaniem nie trzeba wykonywać innych dodatkowych badań. W jego trakcie dziecko powinno być rozebrane do połowy i ułożone na boku, a jego nóżki muszą być lekko zgięte. Lekarz smaruje żelem okolice bioder dziecka i za pomocą specjalnej sondy wykonuje badanie.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Badanie USG bioder jest bardziej cenione niż RTG (badanie radiologiczne) stawów biodrowych. Wynika to z faktu, że można (a nawet trzeba) je wykonać już w pierwszych tygodniach życia. Z kolei RTG stawów biodrowych można przeprowadzić dopiero w czwartym miesiącu życia dziecka. Badanie RTG nie daje obrazu niektórych tkanek, które mogą być zobrazowane metodą USG, ale za to odczyt tego badania jest łatwiejszy i bardziej jednoznaczny, dlatego też może być zinterpretowany przez każdego ortopedę. Tymczasem obraz badania USG może zostać zanalizowany tylko przez lekarza wykonującego badanie.

USG bioder - zdjęcie

USG stawu biodrowego u noworodka.

Przygotowanie do badania nie wymaga specjalnych zaleceń. Przed jego ropoczęciem warto zgłosić lekarzowi istnienie jakichkolwiek czynników ryzyka wystąpienia wady wrodzonej. Lekarz powinien dowiedzieć się także o przebytej ciąży mnogiej, małowodzie, niskiej wadze urodzeniowej dziecka, wcześniactwie, ułożeniu pośladkowym, a także o innych wadach wrodzonych niemowlaka.

Jak wygląda badanie USG bioder?

Samo USG bioder trwa kilka minut. Pacjent rozebrany jest do połowy, tak aby odsłonić biodro. Następnie należy ułożyć badanego w pozycji na boku, nóżki muszą być zgięte pod kątem około 30º w stawach biodrowych i kolanowych. Lekarz smaruje okolicę biodra żelem. Następnie przykłada głowicę sondy do ciała dziecka, ustawiając ją prostopadle do stawu biodrowego.

Badanie USG bioder dzieli się na dwa etapy. Pierwsza część badania to, tzw. badanie statyczne. W jego trakcie zmieniane jest położenie sondy dla uzyskania obrazu stawu biodrowego w różnych płaszczyznach. W drugim natomiast etapie – badaniu dynamicznym - sonda pozostaje nieruchoma, a badający obserwuje obraz USG w czasie wykonywania ruchów w stawie biodrowym dziecka. Wynik USG ma postać opisu, często z dołączonym zdjęciem stawu biodrowego. Badanie bioderek nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Może być wykonywane u noworodków nawet kilkakrotnie.

Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

  • Kawalec W., Kubicka K. Pediatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3253-9
  • Marczyński W. (red.), Ortopedia pediatryczna, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-053-5
  • Szulc A. (red.), Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja tom 1-2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2823-X

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

USG bioder
najnowsze pytania

USG

Odpowiada: Lek. Aneta Zwierzchowska

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły USG bioder
Pozycja stojąca

Pozycja stojąca - ilustracja

Pozycja stojąca - ilustracja

Partner jest w pozycji stojącej, kobieta oplata nogi wokół jego bioder. Do podparcia można wykorzystać ścianę lub mebel.

Ćwiczenia na uda - trening, triki na jędrne pośladki

Zgrabne biodra

Zgrabne biodra

Odchudzanie bioder powinno obejmować nie tylko odpowiednie ćwiczenia odchudzające, ale również zbilansowaną dietę.

Cellulit - przyczyny, rodzaje, stopnie, zwalczanie, sport, kosmetyki, zabiegi

Masaż antycellulitowy (WIDEO)

Masaż antycellulitowy (WIDEO) Odtwórz wideo

tłuszczowej oraz zastojów z okolic pośladków, bioder i ud. Przyczynia się również do spadku wagi, poprawy kondycji skóry, w znacznym stopniu pozbycia się cellulitu.

USG piersi

USG piersi - zdjęcie

USG piersi - zdjęcie

Badanie USG sutka powinno być okresowo wykonywane przez wszystkie kobiety, w celu jak najwcześniejszego wykrycia ewentualnych zmian.

Ćwiczenia - rodzaje, step

Scyzoryk (WIDEO)

Scyzoryk (WIDEO) Odtwórz wideo

Mięśnie grzbietu odpowiadają przede wszystkim za ułożenie bioder. Ich inną funkcją jest także to, że działają one bezpośrednio na kość udową

Ćwiczenia na uda - trening, triki na jędrne pośladki

Odwodzenie ugiętej nogi w klęku podpartym (WIDEO)

Odwodzenie ugiętej nogi w klęku podpartym (WIDEO) Odtwórz wideo

" i tak też jest potocznie nazywana. W klęku podpartym lekko ugięte w łokciach ręce powinny znaleźć się w linii barków, a nogi być rozstawione na szerokość bioder. Plecy (...) w tej pozycji powinny być proste, a wzrok skierowany na podłogę. Trening...

Ćwiczenia na brzuch – zestaw ćwiczeń, szóstka Weidera, ćwiczenia w domu

Ćwiczenie na brzuch w podporze bocznym na macie (WIDEO)

Ćwiczenie na brzuch w podporze bocznym na macie (WIDEO) Odtwórz wideo

jest oparta na naszym biodrze. Nogi zginamy w kolanach trzymając je proste w linii bioder i grzbietu. Taka ich pozycja ma za zadanie wspomóc nas w utrzymaniu (...) bioder ku górze, aż do oporu. Nasze ciało samo nam...

Badania w ciąży - nieinwazyjne i inwazyjne badania prenatalne

USG genetyczne

USG genetyczne

USG genetyczne to nieinwazyjne badanie prenatalne, pozwalające wykryć u dziecka zespoły: Downa, Edwardsa, Turnera, oraz wady serca.