USG bioder - wskazania, przebieg, usg stawów biodrowych
USG bioder, nazywane jest też ultrasonografią stawów biodrowych. U niemowląt badanie pozwala rozpoznać wady wrodzone stawu biodrowego i stopień ich nasilenia. Lekarze zalecają wykonanie USG w pierwszym miesiącu życia dziecka. Dzięki temu dysplazja stawów biodrowych zostaje szybko rozpoznana, a odpowiednio wcześnie rozpoczęte leczenie zazwyczaj umożliwia całkowity powrót do zdrowia.
1. Wskazania do wykonania USG bioder
USG stawów biodrowych niemowląt jest zalecane, nawet jeśli ortopeda nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości. Co ważne na badanie warto się zarejestrować jak najwcześniej, ponieważ w ramach NFZ terminy są dość odległe.
Jeśli lekarz mimo wszystko nie wypisał skierowania na USG stawów biodrowych warto zrobić je we własnym zakresie. Koszt USG stawów biodrowych niemowląt nie jest wysoki, wynosi ok. 60-100 zł.
W czasie zapisywania dziecka na USG warto zaznaczyć, że chodzi o USG stawów biodrowych niemowląt, ponieważ potrzebny jest do jego wykonania specjalny aparat.
2. Przygotowanie do USG bioder
USG bioder zaliczane jest do badań przesiewowych u noworodków, wykonywane jest na zlecenie lekarza. Przed jego wykonaniem nie jest wymagane zrobienie żadnych dodatkowych testów.
Badanie USG bioder jest bardziej cenione niż RTG stawów biodrowych. Wynika to z faktu, że można je wykonać już w pierwszych tygodniach życia. Z kolei RTG można przeprowadzić dopiero w czwartym miesiącu życia dziecka.
Ponadto RTG nie daje obrazu niektórych tkanek, ale za to odczyt wyników jest łatwiejszy i bardziej jednoznaczny, dlatego też może być zinterpretowany przez każdego ortopedę. Tymczasem obraz badania USG może zostać oceniony tylko przez lekarza wykonującego badanie.
3. Jak wygląda badanie USG bioder?
Samo USG bioder trwa kilka minut. Dziecko należy rozebrać do połowy, ułożyć na boku i lekko zgiąć nóżki, mniej więcej pod kątem 30 stopni. Następnie lekarz smaruje okolice bioder żelem i przykłada sondę głowicy do ciała.
USG bioder dzieli się na dwa etapy. Pierwsza część to tzw. badanie statyczne, w jego czasie zmieniane jest położenie sondy dla uzyskania obrazu stawu biodrowego w różnych płaszczyznach.
Natomiast w badaniu dynamicznym sonda pozostaje nieruchoma, a badający obserwuje obraz USG w czasie wykonywania ruchów w stawie biodrowym. Wynik USG ma postać opisu, często z dołączonym zdjęciem. Badanie bioderek nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Może być wykonywane u noworodków nawet kilkakrotnie.
USG stawów biodrowych niemowląt jest jednym z obowiązkowych badań po narodzinach dziecka. Obecnie zaleca się, aby USG wykonywać między 6. a 12. tygodniem życia.
4. Zalecenia po USG bioder
USG stawów biodrowych niemowląt może wykazać zdrowe stawy lub zmiany o różnym nasileniu. Jeżeli lekarz wykonujący USG stwierdzi, że zmiany są nieznaczne zaleci układanie maluszka na brzuszku i np. zakładanie szerokiej pieluchy z flaneli.
Należy wówczas również pamiętać, aby układać nóżki w pozycji żabki, ponieważ odpowiednie ułożenie bioderek to podstawa, gdy USG wykazuje nieprawidłowości. Niemowlę powinno mieć jak najwięcej możliwości swobodnego poruszania nóżkami, aby kształtować stawy i prawidłowo się rozwijać.
4.1. Dysplazja stawu biodrowego
USG stawów biodrowych niemowląt wykazuje czasami dysplazję stawu biodrowego. Oznacza to, że panewka stawu nie jest prawidłowo wykształcona, przez co kość udowa nie jest w niej stabilnie osadzona.
Grozi to na przykład zwichnięciem stawu. Konieczne jest wówczas podjęcie leczenia, specjaliści zalecają zakładanie dziecku ortezy, czyli specjalnego aparatu, który zapewni odpowiednie kształtowanie stawu.
Aparat można zdejmować jedynie na czas kąpieli, czy zmiany pieluszki. Choć takie zalecenia są bardzo kłopotliwe, to jednak przynoszą efekty i wspomagają prawidłowy rozwój dziecka.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.