Zdrowe stawy
Stawy – pracują nieustannie, narażone są na duże obciążenia i liczne urazy, a my wcale nie zwracamy na nie uwagi i nie dbamy tak, jak dbać powinniśmy. Dopiero kiedy zaczynają boleć, przypominamy sobie o ich istnieniu. I okazuje się wtedy, że wcale o nie nie dbaliśmy, a nawet wprost przeciwnie – robiliśmy, co tylko się dało, by je popsuć. Oczywiście nieświadomie, ale czy to nas usprawiedliwia? Jak mówi rzymskie przysłowie: nieznajomość prawa szkodzi.
1. Kogo dotyczy i na czym polega zwyrodnienie stawów?
Zwyrodnienie stawów to problem ponad 7 milionów Polaków. Większość tych osób to kobiety. Dlaczego? Bo bardziej eksploatują swoje stawy: dźwigają ciężkie torby z zakupami i wykonują milion pięćset domowych obowiązków, nie wspominając już nawet o ciąży i opiece nad maluszkiem. Kobiety są też zwykle „prawdziwymi twardzielami” i nic sobie z bólu nie robią, zamiast pójść do lekarza i zadbać o siebie, biorą tabletkę i sprawa się kończy. Chwilowo, bo po latach wychodzą na jaw ogromne zmiany zwyrodnieniowe.
Kolana, biodra, dłonie, stopy, szyjny i lędźwiowy odcinek kręgosłupa – te części ciała są w największym niebezpieczeństwie. Chrząstka, która pokrywa powierzchnie kości tworzących staw, staje się nierówna i chropowata. W końcu całkowicie zanika, a wtedy pozbawione osłony kości po prostu się o siebie ocierają. Torbiele, tworzące się w warstwie podchrzęstnej, zmieniają kształt stawu. Stąd skrócenie nogi czy deformacja palców dłoni. Osteofity – wyrośla powstałe w miejscu dawnej granicy chrząstki z kością, zniekształcają staw, ograniczając ruch i powodując ból podczas poruszania, w końcu stawy zaczynają „trzeszczeć”.
2. Co zrobić, by mieć zdrowe stawy?
Zapobieganie zwyrodnieniom stawów jest proste. Przede wszystkim należy zmienić tryb życia i pozbyć się złych nawyków.
- Ruch – bez niego ani rusz. Wzmacnia kości, mięśnie, pomaga utrzymać odpowiednią ruchomość stawów, zapobiegając ich zesztywnianiu.
- Równomierne obciążenia – zakupy w dwóch siatkach i dwóch rękach; meble przesuwane, a nie podnoszone; kucanie, a nie zginanie pleców podczas podnoszenia czegoś z podłogi. Tyle wystarczy.
- Wygodne buty – z grubą i elastyczną podeszwą, która zamortyzuje wstrząsy.
- Odpowiednie meble – powinny być dopasowane do wzrostu.
- Zgrabna sylwetka – kochanego ciałka nigdy za mało? Nie w tym przypadku. Każdy kilogram obciąża stawy, osłabia więzadła i sprawia, że chrząstka stawowa szybciej się zużywa.
- Relaks – napięte od stresu mięśnie kurczą się, zaciskając naczynia krwionośne i pozbawiając się tlenu. Przez jego brak ból się nasila. Każdego dnia trzeba znaleźć chociaż chwilę na relaks. Najlepiej, jeśli rozładujemy stres, biegając, jeżdżąc na rowerze czy uprawiając jakikolwiek inny sport.
- Wierność seksualna – kto by się spodziewał, że zmienianie partnerów może źle działać na stawy. A jednak. Podczas przygodnego seksu możemy się zarazić chlamydiami, które są dla stawów bardzo groźne. Sprytnie przestrajają nasz organizm, tak że sam zaczyna niszczyć połączenia kości.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.