USG stawu kolanowego – charakterystyka, wskazania, opis badania, choroby
Staw kolanowy jest bardzo obciążany każdego dnia. Wykonuje on ogromną pracę, podczas chodzenia czy w trakcie biegania. Na problemy ze stawem kolanowym uskarżają się najczęściej sportowcy. USG stawu kolanowego jest badaniem, które wykonywane jest w pierwszej kolejności. Dzięki niemu możliwe jest poznanie problemu, który nie pozwala prawidłowo funkcjonować. Na czym polega badanie USG stawu kolanowego? Czy badanie to jest drogie?
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
- 1. USG stawu kolanowego – charakterystyka
- 2. USG stawu kolanowego – wskazania
- 3. USG stawu kolanowego – opis badania
- 4. USG stawu kolanowego – choroby
1. USG stawu kolanowego – charakterystyka
Staw kolanowy jest największym stawem w organizmie człowieka. Wykonuje ruchy rotacyjne, a także odpowiada za zginanie i prostowanie kolana. Staw kolanowy jest stawem podtrzymującym potężny mięsień czworogłowy uda.
Na pomoc nadwyrężonym i obolałym stawom kolanowym, wychodzi badanie USG. Badanie USG stawu kolanowego jest bezpieczne i bezinwazyjne, można je wykonywać kilka razy w niewielkich odstępach czasu bez zagrożenia dla zdrowia.
2. USG stawu kolanowego – wskazania
Lekarz pierwszego kontaktu lub ortopeda, badając wstępnie kolano, może wnioskować, czym spowodowany jest ból. Aby mieć pewność swoich hipotez, najczęściej zleca pacjentom wykonanie USG stawu kolanowego.
Najczęstsze wskazania do wykonania USG stawu kolanowego:
zdiagnozowanie guzów w okolicach stawu kolanowego;
idiopatyczne zapalenie stawów;
urazy stawu kolanowego (złamania, zwichnięcia, skręcenia);
podejrzenie wystąpienia krwiaka lub torbieli.
3. USG stawu kolanowego – opis badania
Badanie USG stawu kolanowego nie wymaga od pacjenta żadnego, specjalnego przygotowania. Jedyne, o czym należy pamiętać przed przystąpieniem do badania, to fakt, że kolano nie może być niczym zasłonięte, np.: gipsem. Lekarz musi mieć możliwość pełnego dostępu do kolana.
Właściwe badanie wymaga od pacjenta położenia się na leżance. Lekarz mówi, w jakiej pozycji pacjent ma leżeć w danej chwili. Badane miejsce pokrywane jest żelem, dzięki któremu głowica będzie mogła swobodnie się poruszać. Lekarz przykłada głowicę, która wysyła ultradźwięki, które odbijają się od konkretnych struktur, dając lekarzowi informację zwrotną o stanie stawu kolanowego.
Dzięki USG stawu kolanowego lekarz od razu ma pełen ogląd na staw kolanowy i wie, w jakim stanie jest badana część ciała. Podczas USG stawu kolanowego wykonywane są również zdjęcia, które przekazywane są pacjentowi. Koszt USG stawu kolanowego wynosi około 150 złotych.
4. USG stawu kolanowego – choroby
Dzięki wykonaniu USG stawu kolanowego można stwierdzić wiele dolegliwości, m.in.:
uszkodzenie łękotki;
stan zapalny kaletek;
wysięk w stawie kolanowym;
uszkodzenie mięśnia, ścięgna czy więzadła;
wolne ciała śródstawowe.
Musisz to wiedzieć
Należy zdawać sobie sprawę z tego, iż nie wszystkie struktury stawu kolanowego będą dobrze widoczne podczas badania USG. Oczywiście kości czy chrząstki to elementy doskonale widoczne, jednak USG stawu kolanowego nie gwarantuje pewności co do wykluczenia w nich nieprawidłowości. Więzadło krzyżowe przednie jest ukryte w głębszych warstwach stawu i również nie zawsze jest doskonale widoczne. Jeżeli diagnosta nie jest przekonany co do swojej diagnozy, to powinien zlecić wykonanie innych badań, takich jak rezonans magnetyczny czy tomografię komputerową.
Komentarze