USG stawu kolanowego – charakterystyka, wskazania, przebieg
USG stawu kolanowego jest pierwszym badaniem, jakie wykonuje się, by ocenić stan tego stawu. Badanie to najczęściej wykonuje się po przebytych urazach, a także po operacji kolana, aby wykluczyć krwiaki lub ropniaki.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Badania diagnostyczne zatok"
- 1. USG stawu kolanowego – charakterystyka
- 2. USG stawu kolanowego – wskazania
- 2.1. USG stawu kolanowego – USG przy wyczuwalnych guzach
- 3. USG stawu kolanowego – przebieg
1. USG stawu kolanowego – charakterystyka
Badanie USG stawu kolanowego jest bardzo ważne, zważywszy na charakterystykę tego stawu. Staw kolanowy stanowi połącznie uda z podudziem i jest to zarazem największy staw w ciele człowieka. Zachodzą w nim ruchy zginania oraz prostowania, a także ruchy rotacyjne. Staw kolanowy składa się z główki stawowej, panewki stawowej, czterech rodzajów łąkotki, dziesięciu więzadeł.
Musi on być elastyczny, ale zarazem bardzo wytrzymały, ponieważ działa na niego duża siła obciążenia. Do najczęstszych urazów kolana należy zerwanie więzadła. Bardzo często skutkuje to niestabilnością stawu. Między innymi w takich sytuacjach konieczne jest wykonanie USG stawu kolanowego.
Dzięki USG stawu kolanowego lekarz może określić źródło bólu lub zakres uszkodzeń. Bada dokładnie wszystkie ścięgna, łąkotki, więzadła. Podczas USG stawu kolanowego lekarz prosi pacjenta, by zmieniał ustawienie stawu kolanowego. Dzięki temu badanie jest bardziej dokładne, a także otrzymuje się dodatkowe informacje o tym, jak zachowują się poszczególne struktury w ruchu. Zawsze podczas wykonywania USG stawu kolanowego lekarz ocenia dołek podkolanowy. Wykonuje się to, gdy pacjent leży na brzuchu.
2. USG stawu kolanowego – wskazania
USG stawu kolanowego wykonuje się najcześciej przy urazach, zmianach, jakie zachodzą w przebiegu chorób reumatologicznych oraz przy ocenie guzów w okolicy kolana. Do najczęstszych urazów stawu kolanowego zalicza się: uszkodzenie więzadeł, mięśni lub ścięgien, uszkodzenia łąkotek, wysięk w stawie oraz uszkodzenie chrząstek na kłykciach kości udowej.
Zazwyczaj podczas takich urazów pacjent odczuwa ból, a kolano jest opuchnięte. W zasadzie nie ma przeciwskazań do wykonania USG stawu kolanowego. Badanie może być przeprowadzane wielokrotnie zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. USG stawu kolanowego wykonuje się także u pacjentów po przebytej operacji kolana. Badanie pozwala na wykryciu nieprawidłowości takich jak: krwiaki, ropnie oraz septyczne zapalenie stawu.
2.1. USG stawu kolanowego – USG przy wyczuwalnych guzach
Bardzo częstnym przypadkiem, z jakim zgłaszają się pacjenci na badanie USG stawu kolanowego, są guzy w okolicy stawu. Bardzo często pacjenci sami je wyczuwają. Badanie USG stawu kolanowego wykonuje się w takim przypadku, aby stwierdzić, czy zmiana jest płynna czy lita oraz z jakiej struktury stawu kolanowego się wywodzi. Po badaniu USG stawu kolanowego można skierować pacjenta na inne potrzebne analizy.
Zobacz także:
3. USG stawu kolanowego – przebieg
Wcześniejsze przygotowanie do USG stawu kolanowego nie jest w zasadzie konieczne. Badanie USG jest zwykle pierwszym zlecanym badaniem w urazach tego stawu. USG stawu kolanowego jest badaniem bezbolesnym i bezpiecznym. Lekarz na specjalną głowicę nakłada odpowiedni żel. Następnie głowicę tę przykłada do barku pacjenta, przesuwa ją po specjalnych strukturach i dokładnie skanuje poszczególne elementy. Równocześnie na ekranie ultrasonografu widoczny jest obraz badanych elementów stawu.
Komentarze