Trwa ładowanie...

USG stawu kolanowego - wskazania, przebieg badania

Avatar placeholder
Daria Wejman 18.06.2021 14:58
USG stawu kolanowego jest badaniem bezbolesnym i bezpiecznym.
USG stawu kolanowego jest badaniem bezbolesnym i bezpiecznym. (123rf)

USG stawu kolanowego jest pierwszym badaniem, jakie wykonuje się, by ocenić stan tego stawu. USG jest zalecane również po przebytych urazach, a także po operacji kolana, aby powikłania pooperacyjne. Co warto wiedzieć o USG stawu kolanowego?

spis treści

1. Co to jest USG stawu kolanowego?

Badanie USG stawu kolanowego jest bardzo ważne, zważywszy na charakterystykę tego stawu. Staw kolanowy stanowi połącznie uda z podudziem i jest to zarazem największy staw w ciele człowieka. Zachodzą w nim ruchy zginania oraz prostowania, a także ruchy rotacyjne.

Staw kolanowy składa się z główki stawowej, panewki stawowej, czterech rodzajów łąkotki, dziesięciu więzadeł.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Musi on być elastyczny, ale zarazem bardzo wytrzymały, ponieważ działa na niego duża siła obciążenia. Do najczęstszych urazów kolana należy zerwanie więzadła. Bardzo często skutkuje to niestabilnością stawu. Między innymi w takich sytuacjach konieczne jest wykonanie USG stawu kolanowego.

Dzięki USG lekarz może określić źródło bólu lub zakres uszkodzeń. Bada dokładnie wszystkie ścięgna, łąkotki, więzadła. Podczas USG stawu kolanowego lekarz prosi pacjenta, by zmieniał ustawienie stawu kolanowego.

Dzięki temu badanie jest bardziej dokładne, a także otrzymuje się dodatkowe informacje o tym, jak zachowują się poszczególne struktury w ruchu. Zawsze podczas wykonywania USG stawu kolanowego lekarz ocenia dołek podkolanowy. Wykonuje się to, gdy pacjent leży na brzuchu.

Odtworzenie ciągłości wiązadeł stawu kolanowego
Odtworzenie ciągłości wiązadeł stawu kolanowego [8 zdjęć]

Zabieg wykonywany po urazie kolana polegający na odtworzeniu więzadeł. Na zdjęciu zaznaczona jest linia

zobacz galerię

2. Wskazania do wykonania USG stawu kolanowego

Lekarz pierwszego kontaktu lub ortopeda, badając wstępnie kolano, może wnioskować, czym spowodowany jest ból. Aby mieć pewność swoich hipotez, najczęściej zleca pacjentom wykonanie USG stawu kolanowego. Najczęstsze wskazania to:

  • zdiagnozowanie guzów w okolicach stawu kolanowego;
  • reumatoidalne zapalenie stawów;
  • idiopatyczne zapalenie stawów;
  • urazy stawu kolanowego (złamania, zwichnięcia, skręcenia);
  • uszkodzenie więzadeł;
  • uszkodzenie mięśni lub ścięgien;
  • uszkodzenia łąkotek lub chrząstek;
  • wysięk w stawie;
  • podejrzenie wystąpienia krwiaka lub torbieli.

Bardzo częstnym przypadkiem, z jakim zgłaszają się pacjenci na badanie USG stawu kolanowego są guzy w okolicy stawu. Bardzo często pacjenci sami je wyczuwają.

Badanie USG stawu kolanowego wykonuje się w takim przypadku, aby stwierdzić, czy zmiana jest płynna czy lita oraz z jakiej struktury stawu kolanowego się wywodzi. Po badaniu USG stawu kolanowego można skierować pacjenta na inne potrzebne analizy.

Należy zdawać sobie sprawę z tego, iż nie wszystkie struktury stawu kolanowego będą dobrze widoczne podczas badania USG. Oczywiście kości czy chrząstki to elementy doskonale widoczne, jednak USG stawu kolanowego nie gwarantuje pewności co do wykluczenia w nich nieprawidłowości.

Więzadło krzyżowe przednie jest ukryte w głębszych warstwach stawu i również nie zawsze jest doskonale widoczne. Jeżeli diagnosta nie jest przekonany co do swojej diagnozy, to powinien zlecić wykonanie innych badań, takich jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.

3. Przebieg USG stawu kolanowego

Badanie USG stawu kolanowego nie wymaga od pacjenta żadnego, specjalnego przygotowania. Jedyne, o czym należy pamiętać przed przystąpieniem do badania, to fakt, że kolano nie może być niczym zasłonięte, np.: gipsem. Lekarz musi mieć możliwość pełnego dostępu do kolana.

Właściwe badanie wymaga od pacjenta położenia się na leżance. Lekarz mówi, w jakiej pozycji pacjent ma leżeć w danej chwili. Badane miejsce pokrywane jest żelem, dzięki któremu głowica będzie mogła swobodnie się poruszać. Lekarz przykłada głowicę, która wysyła ultradźwięki, które odbijają się od konkretnych struktur, dając lekarzowi informację zwrotną o stanie stawu kolanowego.

Dzięki USG stawu kolanowego lekarz od razu ma pełen ogląd na staw kolanowy i wie, w jakim stanie jest badana część ciała. Podczas USG stawu kolanowego wykonywane są również zdjęcia, które przekazywane są pacjentowi. Koszt USG stawu kolanowego wynosi około 150 złotych.

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze